www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ragusesc Foarte Repede.


Guest IckyGirl
 Share

Recommended Posts

Guest IckyGirl

De fiecare data cand incep sa cant dupa o melodie incep sa ragusesc si sa nu imi mai mentin vocea. As putea face ceva in privinta asta? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

De fiecare data cand incep sa cant dupa o melodie incep sa ragusesc si sa nu imi mai mentin vocea. As putea face ceva in privinta asta? Multumesc.

 

In adolescenta vocea se schimba datorita dezvoltarii corzilor vocale.Asta ar putea fi una din cauzele pentru care esti "ragusita".Vorbeste cu un profesor de canto si invata cum sa iti incalzesti vocea.

 

De asemenea,poti sa faci un control medical ca sa fi sigura ca nu ai vreo afectiune a laringelui.

 

Eu,de exemplu am o coarda vocala distrusa.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce incerci sa canti, dar nu o faci corect

cand incepe sa doara, opreste-te. da-i cu apa si nu mai forta.

daca doare si la piese superlight, gen Katie Melua, du-te la doctor.

 

ar fi de vazut si ce fel de voce ai, si ma refer la vocea ta naturala/vorbita.

pana nu iti stapanesti vocea ta naturala, nu are nici un rost sa te apuci sa canti altfel

multi se chinuie sa cante altfel, incercand sa imite pe x sau y, si, neavand nici timbrul, nici tehnica necesara, isi distrug corzile vocale si/sau laringele.

 

daca vrei sa 'canti' chestii extreme (growl/grunt/squeals...), ai mare grija ca asa iti faci praf vocea cel mai usor

sunt droaie de putzoi pe youtube care incearca sa te invete asa ceva si o fac total gresit.

 

in general trebuie sa ai grija de gat (laringe + corzi), sunt muschi foarte firavi si trebuie sa eviti sa pui prea multa presiune pe ei, mai ales fara sa stii ce faci

 

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Pai in primul rand nu cata mai TARE decat VORBESTI. Daca nu te auzi de trupa, ori dai mic-ul mai tare ori se dau TOTI mai incet. Daca te duci in concert si nu ti se aude vocea atunci inginerul de sunte e un cretin si asta e, nu zbiera sa compensezi.

IN al doilea rand bea apa mereu

In al treilea rand ia pauze intre piese

In al patrulea - nu incerca ce nu poti sa fii - lucreaza la voce - in principiu poti evolua mult dar asta nu in 2-3 luni ci in ANI.

In al Cincilea rand CANTA CU VOCEA DE CAP

Eu - par example - sunt bariton dar am lucrat mult vocea si pot atinge note inalte de ex La de sus sau Re de jos relativ fara probleme,

DAR nu incerca sa canti fara sa fii in timbrul tau pentru ca vocea nu are stralucirea naturala, e ceva mecanic. De asemenea ceva care e f sus sau f jos oboseste vocea repede daca nu e pe timbrul tau. Pentru un atac doua e OK dar nu incerca sa canti Demis Russos sau notele de sus de la Queen cu voce de piept sau sa faci Rammstain in gama lor - oricum si ala se aude execrabil in conerte live cand cata prea jos. De fapt exista concerte in cere Fredy falseaza pt ca vrea sa cante de exemplu I want to break free din Mi - si asta numai ca sa se dea mare.

NU canta fara sa iti incalzesti vocea

 

Daca in schimb ai probleme la piese usoare pe cere le lalaie oricine urmeaza sfatul din postul de mai sus. Du-te le doftor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Ariana27

Problema e ca tragi pe saracele tale corzi vocale. Ca sfat, urmeaza niste cursuri de canto in particular ca sa te invete sa-ti folosesti diafragma, apoi sa vezi ca stam altfel de vorba :) Zuuucces!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.