www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau sa-mi cumpar chitara, help!


Guest NocKs
 Share

Recommended Posts

Guest NocKs

ok... in primul rand...sal everybody...nice forum...

 

as avea si eu o intrebare...dar mai intai sa va explic cum e situatia.

ca vreau sa ma apuc de chitara cre k v-ati prins, ok... am un buget de maxim 4 milioane,

si din cate am surfat pe net, nu am gasit (desi nu m-am chinuit) decat 2 situri interesante

cu chestii p care le poti cumpara din bucuresti.

eu sunt student anul 1 ( deocamdata :( ) la bucuresti, mai am de dat un examen .. si o sa ma intorc pe 25.

cu ocazia asta as vrea sa-mi cumpar si o chitara. in afara de magazinul muzica, nu prea stiu

alte magazine din bucuresti, am primit un sfat de la un prieten si acum postez aici pt ca am vazut k

aveti un forum unde lumea e in general buna (un tip dona o chitara, da, asa e, in romania, cineva dona o chitara - :) ) ok.... moving on...

 

pana acum am vazut un stagg acustic electric ... (vai ce calumea e poza :) haha)..

 

here goes: stagg SW201BK-VT

ELECTRO-ACOUSTIC DREADNOUGHT GUITAR W/ 2-BAND EQ

- top: linden - back & sides: linden - fingerboard & bridge: black stained maple - machine heads: covered, chrome - electronics(passive): under saddle pu + ps900 (volume + tone) - colour: black.

SW201BK-VT_big.jpg

 

ok... in general lumea mi-a spus ca am sarit prea departe si ca ceva acustic electric, desi pretul e de 360 ron, nu ar avea sens pt un incepator, in ideea k mai bine invat bine pe rece si apoi trec pe electrica.

 

ok.. am uitat ce voiam sa spun. umf...da! poi astept sugestii/palme dupa cap/rasete si alte chestii.

 

p.s. pe scurt: B) sunt incepator (n00b), am 4 milioane, vreau sa-mi iau chitara din bucuresti. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ok... in primul rand...sal everybody...nice forum...

 

as avea si eu o intrebare...dar mai intai sa va explic cum e situatia.

ca vreau sa ma apuc de chitara cre k v-ati prins, ok... am un buget de maxim 4 milioane,

si din cate am surfat pe net, nu am gasit (desi nu m-am chinuit) decat 2 situri interesante

cu chestii p care le poti cumpara din bucuresti.

eu sunt student anul 1 ( deocamdata :( ) la bucuresti, mai am de dat un examen .. si o sa ma intorc pe 25.

cu ocazia asta as vrea sa-mi cumpar si o chitara. in afara de magazinul muzica, nu prea stiu

alte magazine din bucuresti, am primit un sfat de la un prieten si acum postez aici pt ca am vazut k

aveti un forum unde lumea e in general buna (un tip dona o chitara, da, asa e, in romania, cineva dona o chitara - :) ) ok.... moving on...

 

pana acum am vazut un stagg acustic electric ... (vai ce calumea e poza :) haha)..

 

here goes: stagg SW201BK-VT

ELECTRO-ACOUSTIC DREADNOUGHT GUITAR W/ 2-BAND EQ

- top: linden - back & sides: linden - fingerboard & bridge: black stained maple - machine heads: covered, chrome - electronics(passive): under saddle pu + ps900 (volume + tone) - colour: black.

SW201BK-VT_big.jpg

 

ok... in general lumea mi-a spus ca am sarit prea departe si ca ceva acustic electric, desi pretul e de 360 ron, nu ar avea sens pt un incepator, in ideea k mai bine invat bine pe rece si apoi trec pe electrica.

 

ok.. am uitat ce voiam sa spun. umf...da! poi astept sugestii/palme dupa cap/rasete si alte chestii.

 

p.s. pe scurt: B) sunt incepator (n00b), am 4 milioane, vreau sa-mi iau chitara din bucuresti. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

am eu un behringer modificat facut activ de care m-am saturat ...azi am fost angajat asa ca o sa-mi iau ceva mult mai bun daca totusi vrei sa primesti prin posta o dau cu 3 juma

mentionez ca modificarea este la partea electrica unde am montat un preamp ......

uite un sample e tras in line in pe un proc boss me-8...iar ultima parte e chitara direct in comp

sound2.mp3

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ps: nui neaparat mai bine sa incepi pe chitara acustica .pt ca e ma greu sa apesi pe taste..asa am inceput si eu ...si am ajuns sa ma las...dar cand mi-am luat elecrica ...s-a schimbat situatia ...mult mai usor ......plus ca poti sa te joci mai bine cu un program guitar rig ..sa afli ce face fiecare efect.......a si desigur la o chitara 'rece' nu ai acces usor la tastele de dupa 12....

 

 

aa da.. si soory pt posturile anterioare am crezut ca ai postat la mica publicitate

 

daca vrei sa-ti cumperi o chitara noua ...dute cu cineva care se pricepe pt ca altfel risti sa te trezesti cu o chitara care falseaza sau care are probleme cu griful

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

ps: nui neaparat mai bine sa incepi pe chitara acustica .pt ca e ma greu sa apesi pe taste..asa am inceput si eu ...si am ajuns sa ma las...dar cand mi-am luat elecrica ...s-a schimbat situatia ...mult mai usor ......plus ca poti sa te joci mai bine cu un program guitar rig ..sa afli ce face fiecare efect.......a si desigur la o chitara 'rece' nu ai acces usor la tastele de dupa 12....

 

Scuza-ma ca iti spun, dar este stupid sa afirmi asa ceva. Cineva mi-a spus candva "nu esti chitarist daca nu mananci acustica pe paine". :) Asta este si ideea, sa iti formezi o oarecare forta in degete prin cantatul cu corzi mai dure, ca de-aia se intreaba multi de ce nu le ies bend-urile. Iar faptul ca la chitarile reci nu ai accces atat de usor la tastele inalte mi se pare un argument valabil doar pentru...tabulisti. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Scuza-ma ca iti spun, dar este stupid sa afirmi asa ceva. Cineva mi-a spus candva "nu esti chitarist daca nu mananci acustica pe paine". :) Asta este si ideea, sa iti formezi o oarecare forta in degete prin cantatul cu corzi mai dure, ca de-aia se intreaba multi de ce nu le ies bend-urile. Iar faptul ca la chitarile reci nu ai accces atat de usor la tastele inalte mi se pare un argument valabil doar pentru...tabulisti. :)

sa stii ca nu e neaparat nevoie sa ai tona de forta sa faci benduri ........................si nici sa iti distrugi degetela pe o clasica ....pe care au fost puse corzi de metal (nu de nylon)si distanta intre chitara si corzi o sa fie criminala ......dupa degetele pe care le aveam nu mia mai trebuit chitara .....sa stii ca pe chitara electrica poti invata la fel de bine sa faci benduri pt ca tensiunea in corzi e mai mica ......eu inca nu pot sa fac benduri de trei semitonuri pe chitara 'rece',dar nici nu vreau pt ca atunci cand pun mana pe o chitara 'rece' oricum nu cant decat folk..........deci ce rost are 'sa mananc acustica pe paine' cand oricum restul vieti mele o sa cant pe o chitara electrica

 

 

ps: omul este incepator crezi ca nu va avea nevoie de tabulaturi

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Copile, tu te auzi ce zici?Sau, mai bine spus, te citesti? :) Am zis eu ceva de clasica pe care au fost puse corzi de metal? Am spus chitara rece. Daca tu ai avut proasta inspiratie de a pune corzi de metal pe clasica este problema ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest NocKs

mmm...ok dudes, multumesc pentru parerile voastre, dar totusi nu am inteles dak merita sa dau banii pe o chitara electric acustica (1) si nu stiu cam ce fel de chitara (electrica sau acustica) mai buna as putea sa-mi iau de la bucuresti, de banii pe care ii am (2).

oricum... un efect calumea pt una electrica cred ca ar ajunge si el pe la 2-3 milioane (unul rezonabil).

uhm... dau o bere ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Hora Reghin (una western)... e putin peste 2 milioane. Restu de bani pune-i deoparte si pastreaza-i pentru mai tarziu.

 

Te astept cu berea aia...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.