www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Windows Xp Pe Computer Cu Vista.


Les Paul 1960
 Share

Recommended Posts

Intrebare: pot sa pun windows xp pe un comp care are vista sau nu ma lasa deoarece nu vrea sa ''downgradeze'' sistemul de operare??

Am primit laptop de la munca si pe 2 gb ram procesor intel dual la 2.53, sistemul de operare se misca ca dracu, serios.

Am 1.3 gb rami ocupati mereu si procesorul e mai mereu ocupat peste 70%, am optimizat sistemul la maxim si nu am reusit sa aduc un spor de performanta major, de aceea vreau sa trec la xp. Am primit liber de la colegii mai mari, asa ca nu se supara nimeni daca imi setez computerul dupa preferinte.

Eu pana acum am pus sistemul de operare doar de pe cd si s-a formatat compul cu optiunea ''din fabrica'', daca totusi nu pot sa pun zp direct, cu ce pot sa formatez partitia, ca ulterior sa ii schimb sistemul de operare?

URASC WINDOWS VISTA!!!

Va multumesc mult.

URASC WINDOWS VISTA!!! (o sa devina un tic).

Link to comment
Share on other sites

Depinde de laptop, daca exista drivere pentru toate dispozitivele hardware din el pentru XP atunci poti, altfel nu. Cauta la sectiunea "Downloads"/"Support"/etc. de la pagina produsului de pe site-ul producatorului si vezi care e status-ul compatibilitatii cu XP.

 

XP nu e mult mai breaz (ce-i drept, din alte motive decat Vista), asa ca iti recomand sa incerci sa pui un Windows 7 inainte. Ce-i compatibil cu Vista e compatibil cu Windows 7 (mai ales la instalarea prin upgrade), si mai rau cu siguranta nu va fi, asa ca n-ai ce pierde.

 

Ok, pai atunci sambata ma apuc de treaba, am mai primit inca un sfat asemanator de la un coleg, cum ca sa imi instalez win7.

Sper sa se miste mai bine si sa nu mai stea cate 10 minute cu procesorul in full load, ca ma apuca toate pandaliile cand trebuie sa muncesc pe el si astept ca prostul.

Si cum sa pape doar sistemul fara alte programe in background 1.2 gb ram? Asta se numeste nesimtire.

Ok eu intrebam daca mai exista optiunea de format direct (optiunea de care vorbesti, cand introduci cd-ul) daca vreau sa trec de la vista la xp, sau nu ma lasa deoarece vreau sa pun sistem de operare mai vechi, si astfel trebuie formatat in alt mod si dupa sa instalez xp-ul

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Guest VandChitara

Eu ti-as recomanda intre windows 7 si xp as alege xp, dar as lua o versiune tweakuita, cum ar fi tinyxp

daca nu te joci si chestii de genu as zice mai degraba sa instalezi linux (dar nu default ubuntu, orice dar nu default ubuntu!!!) pe el daca chiar vrei sa iti mearga bine

cu puppy sau tiny core ti-ar zbura laptop

Edited by VandChitara
Link to comment
Share on other sites

Pentru troubleshooting precis, combinatia de taste "Ctrl-Shift-Esc" cheama o aplicatie care iti arata lista de procese active (aplicatii deschise) si informatii despre consumul de procesor si memorie per proces.

 

Nu papa mult programele din background ci aplicatiile windowsului, am dat disabla la tot ce puteam (sidebar, am deselectat efectele grafice etc), am alocat o memorie virtuala mai mare si cam tot ce se putea face.

Ramane sa pun Vista.

Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.