www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un pic de ajutor


Voda
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de niste sfaturi in ceea ce priveste un program de exersat, sau mai bine spus cam ce sa exersez pe chitara. Cant cam de 2 ani pe chitara si tot ce am invatat a fost fara prof ci cu lectii de pe net. Stiu acordurile bine, cu gamele ma cam descurg. Cand iau chitara in mana fac digitatie tot felul de ex dar cand vine treaba sa ma apuc de o piesa mai serioasa nu imi prea iese. Un pic de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Da mai multe detalii ca sa primesti sfaturi. Cum adica nu iti iese? Nu poti sa respecti durata notelor? Ai probleme sa iti asezi degetele in anumite pozitii? Dai cu pana aiurea? Ai stat vreodata mai mult de 2-3 zile pe o melodie despre care stii ca e accesibila si nu ti-au iesit nici 10 secunde din ea?

Edited by noxes
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Hop si eu, incepatorul care da sfaturi :) :

 

Rabdare, rabdare. Ia melodia pe bucati "digerabile" si repeta-le pana cand le stii fara greseala; apoi leaga-le intre ele si repeta toata povestea de la un cap la altul pana iese bine. Daca ai ales o melodie corespunzatoare skillului tau, e imposibil sa nu iasa cum trebuie. Trebuie insa sa te asiguri ca stapanesti tehnicile folosite in melodie, si ca ai o chitara "potrivita" pentru melodia respectiva. (adica de pilda sa nu canti Blackstar, al lui YJM, pe o chitara rece - e posibil sa iasa ceva, cu multa chinuiala, dar foarte departe de ce ar trebui sa fie )

 

De multe ori ajuta sa asculti piesa in interpretarea originala : pui melodia pana unde te intereseaza, dai pauza, incepi sa canti bucata respectiva pana iese bine, si asa mai departe.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Da mai multe detalii ca sa primesti sfaturi. Cum adica nu iti iese? Nu poti sa respecti durata notelor? Ai probleme sa iti asezi degetele in anumite pozitii? Dai cu pana aiurea? Ai stat vreodata mai mult de 2-3 zile pe o melodie despre care stii ca e accesibila si nu ti-au iesit nici 10 secunde din ea?

 

Stiu melodii nu e o problema asta dar cred ca am problema la durata notelor cu mana stanga nu am probleme mai mult cu dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.