www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

reglarea actiunii (...)


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Salutare, am o guitara Jackson JS 30 si vreau sa ii reglez actiunea cat mai jos posibil....

Treaba arata asa: acum mi-am reglat actiunea astfel incat pe tasta 12 am aprox 2,2 mm intre corzi si taste. Daca cobor mai jos incepe sa faca fretbuzz :) . Am cantat pe mai multe chitari si la multe am vazut actiuni decente de sub 1 mm si cred ca ar trebui sa pot si eu regla actiunea mai jos .

 

Chitara are floyd si eu am reglat actiunea prin coboratea lui . Gatul pare drept dupa ochii poate putin concav dar nu stiu ca nu imi pot da seama cu ochiul liber, si nici nu am umblat la el .

 

Mai au catva chitari de acestea pe forum, ziceti si voi cum va sunt reglate ca eu sunt intr-o mare dilema :)

 

 

Spuneti-mi si mie cum sa o reglez decent .

 

10x

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am o guitara Jackson JS 30 si vreau sa ii reglez actiunea cat mai jos posibil....

Treaba arata asa: acum mi-am reglat actiunea astfel incat pe tasta 12 am aprox 2,2 mm intre corzi si taste. Daca cobor mai jos incepe sa faca fretbuzz :) . Am cantat pe mai multe chitari si la multe am vazut actiuni decente de sub 1 mm si cred ca ar trebui sa pot si eu regla actiunea mai jos .

10x

 

o actiune incredibil de joasa e considerata 1,2 mm pe coarda e subtire. Sub 1mm ai un fretbuzz atat de mare incat chitara e inutilizabila. Seteaza actiunea la 2mm pe E-ul gros si 1,5mm pe cel subtire si vezi ce se intampla. Daca inca ai fretbuzz, atunci trebuie sa ajustezi truss rod-ul. Daca nu te pricepi, nu umbla la el, pt ca e destul de sisi operatiunea asta si necesita ceva experienta. Du chitara la un lutier (si roaga-l sa iti arate care-i treaba). In principiu nu e greu deloc, dar tre sa ai oleaca ochiul format ca sa iti dai seama daca gatul are curba care trebuie.

 

Sfatul meu: nu iti seta actiunea prea jos, pt ca omori tot sustainul. Pt o actiune super-joasa iti trebuie o chitara excelenta cu un setup excelent (adica facut de un profesionist). Mai ales daca folosesti corzi groase e indicata o actiune joasa-medie, ca sa aiba loc coarda sa vibreze lejer :)

Link to comment
Share on other sites

De fapt corzile mai groase permit o inaltime mai mica. Explicatia este ca fiind mai groase au tensiune mai mare, si in concluzie amplitudinea oscilatiei este mai mica.

 

Ai si tu dreptate in felul tau. Din experienta mea (am incercat doar corzi de 0,09 si 0,10) am constatat insa o chestie: corzile mai groase pot eventual atenua (daca e cazul) ceva din fretbuzz-ul de pe coarda E groasa. Dar daca ai fretbuzz pe celelalte corzi, atunci corzile mai groase nu rezolva problema, ci doar o agraveaza, buzz-ul devine mai agasant. Se poate sa nu fie general valabila treaba :)

 

ps. chiar am cautat de curiozitate pe net, dar n-am gasit nimic despre subiectul asta (cum influenteaza grosimea corzilor actiunea). daca gasesti un link, pune-l acilea sa ma lamuresc si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Asa , eu am o chitara cu Floyd , si mi-a luat o saptamana pana am reglato !

In principiu trebuie sa tii seama de grosimea corzilor si de tensiunea din ele !

Trebuie sa setezi arcurile astfel incat , floyd-ul sa fie in pozitie perfect orizontala !

Distanta pe care o vrei tu sa o reglezi este absurda , crede-ma ca nu te ajuta cu nimic , deoarece scade tensiunea din corzi si chitara trebuie reacordata si re-reglata . Distanta optima se obtine prin reglarea floyd-ului in pozitia orizontala , astfel obtinand configuratia originala a chitarii , asa cum era ea proiectata in fabrica !

 

Este parerea mea , daca credeti ca am gresit undeva , va rog sa ma corectati ! pacs !

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Floydu il pui tu la orizontala, dar poti sa il misti si pe verticala. Aici se discuta in conditiile in care floyd-u e reglat corect, paralel cu corpu chitarei.

 

A, si o sa ai aceeasi tensiune in corzi, indiferent de action. Bineinteles ca dupa ce ii micsorezi actionu trebuie sa o acordezi din nou, dar la arcuri nu cred k se umbla.

Link to comment
Share on other sites

10x

 

Mi-am umblat la gat si usurel asa am reusit sa il fac perfect drept (dupa ochi) dupa care am ridicat puntea astfel incat corzile la tasta 12 stau cam la 1,8 mm (E si e) arcurile sunt ok astfel incat putea sta prfect paralele cu corpul :). Tot mai e putin fretbuzz, dar daca nu lovesc corzile tare nu se aude deloc, acum cred ca e ok reglata , mai mult nu cred ca poate chitara :) , 10x inca o data de info

Link to comment
Share on other sites

tot ce spun das101 si dmc e perfect corect.

de asemenea, keep in mind that o actiune foarte joasa face bendurile mai grele, iar corzile tind sa-ti alunece de sub deget.

asa ca pastreaz-o joasa-medie, si gatul cu un slight bow,aproape drept, daca canti cu mult bending.

de asemenea corzile de la 0.10 la 0.42/0.46 ajuta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.