www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Grosmann Tele-type


Balaurul
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - producator si model, an, serie, etc...

 

Chitara electrica marca Grosmann, Telecaster look-alike, produsa in 2006, nu are serie, a fost special personalizata pentru mine (are logo-ul Trooper pe crosa, langa logo-ul Grosmann).

 

- Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

 

550 RON nou-nouta, am platit 650 RON pentru ca am dorit inlocuirea dozei de la bridge cu un Fender Mexico.

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - optional

 

Cumparata pe 13.06.2006 de la Grosmann Music Store, unde am incercat vreo 8 chitare si am ales-o pe aceasta. Grosmann (Cristi Grosu) e un super baiat care m-a tolerat pe capul lui cam 4 ore timp in care am chinuit mai multe chitare pana cand am gasit-o.

 

- Caracteristici - incercati sa dati cat mai multe detalii

 

Corp din alder, grif si fretboard din maple, doua doze (Fender Mexico la bridge si un Duncan Design la neck), switch cu 3 pozitii, volum, ton. Are exact culoarea de alder, corpul acoperit cu un strat gros de lac foarte placut la atingere. Griful e unfinished (asa l-am vrut eu, nu-mi plac grifurile super alunecoase). 22 de taste, cred ca sunt jumbo. Un strat alb de binding in jurul corpului. Bine imbinata, pare un instrument construit cum trebuie.

 

- Cum suna / Cum se comporta - cum vi se pare produsul in momentul utilizarii, ce reusiti sa faceti cu el

 

Nu am mai avut pana acum o chitara cu single coil in bridge si am ramas placut impresionat de cum suna. De fapt am ales chitara asta tocmai pentru ca voiam total altceva fata de ceea ce am acasa. E ergonomica, foarte buna la mana. Inca nu am imprimat cu ea, dar in curand o voi face si daca e cineva interesat, il rog sa-mi lase un mesaj aici si ii voi da informatii. Maine si poimaine o voi lua in concerte sa vad cum se comporta (macar o piesa - doua, ca sa-mi fac o idee).

 

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

 

A venit cu corzi .009 - .042, deci trebuie sa-i schimb corzile - asta e principala nemultumire :):):( (normal ca urasc sa schimb corzile - le schimb lunar si am 7 chitare). Dupa aceea va trebui sa ii reglez octavele si action-ul pentru noul tip de corzi, dar si asta e o nemultumire implicita. In rest nu am ce sa-i reprosez - doar am ales-o dupa ce am probat mai multe, deci nu as fi fost fraier sa-mi iau ceva ce nu mi-a placut.

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

 

Trebuie spus ca principala mea chitara e un Gibson Les Paul, asa ca ar fi nedrept sa notez alte chitare. Ar fi si inutil, pentru ca nu pot sa compar un Les Paul cu o chitara cu floyd-rose sau o chitara cu 2 humbuckere cu una cu 2 single-coils. Ceea ce am scris mai sus ar trebui sa fie suficient. Raport excelent calitate/pret, isi face exact treaba pentru care am ales-o, si e noua mea jucarie, asa ca nu-mi ramane decat sa ma bucur de ea :)

 

- Daca puteti, va rugam sa atasati o poza cu echipamentul si/sau un link catre site-ul produsului/producatorului.

 

Aici am pus o poza luata de pe grosmann.ro pentru ca inca nu am apucat sa-i fac o poza. Singurele diferente fata de chitara din poza sunt ca fretboardul si corpul sunt galbui (alder + maple - culorile naturale), bindingul e alb si switch-ul pentru doze e unul din acelea butucanoase, old-school.

post-765-1150289344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.