www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxe/monitoare+amp


Recommended Posts

Problema: vreau sa imi iau 1 pereche de boxe care sa fie folosite pt ascultat muzica acasa dar sa le pot folosi si pt chitara. Functie de ele as lua si un amp potrivit. Hai sa zicem ca bugetul ar fi unul pe la 200 euro/pereche.

M-am tot uitat pe net dar nu imi dau seama ce caracteristici ar fi potrivite.

 

Nu imi dau seama ce putere ar fi necesara ... eu am zis ca mai mult de 15W nu ar fi necesar dar la un search pe net toate boxele dupa care m-am uitat afiseaza puteri de 100+ dar nu stiu cat de reali sunt watii chiar daca m-am uitat dupa boxe cat de cate bune, nu genius & co (eu am un box de 15W pt chitara si nu pot da mai mult de 1/2 volum ca vin vecinii cu furci si coase)

 

Orice lamuriri suplimentare sunt binevenite.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Boxe care vrei sa le folosesti pentru ascultat si pentru chitara este cam greu sa gasesti...daca nu chiar imposibil. :)

 

Pentru chitara nu se folosesc difuzoare de banda larga ca cele din boxele de sisteme audio; au caracteristici speciale tocmai pentru a produce sunetul acela specific de chitara. La fel si cu amplificatoarele.

 

Faptul ca se poate "baga" o chitara intr-un sistem HIFI prin preamplificator nu spune mare lucru. Este o varianta de compromis.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

pai cred ca un set de difuzoare pe doua cai e un compromis acceptabil si cu un cab sim ca sa poa sa asculte muzica in conditii mai hi-fi(doua cai inseamna twetersi woofer)sincer genul asta de difuri are my favorite au in ton(sa-l numim) aparte

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.