www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

boxe vs monitoare


Recommended Posts

In afara de diferenta ca monitoarele nu au subwoofer, cum au unele boxe, prin ce se mai disting cele 2?

Vreau sa imi schimb boxele care le am in momentul de fata la calculator si m-am orientat catre un set de empire: http://www.itdirect.ro/produs.php?27:602 (nu f pretentios, dar cele de acum is chiar vai de ele)

O alternativa ar fi un set de monitoare (ex:http://www.itdirect.ro/produs.php?32:602), dar nu stiu exact care e treaba cu ele sau daca merita sa le vizez in locul boxelor.

Le folosesc studiu la chitara si editari audio in primul rand. Ma intereseaza mai mult in general diferenta dintre monitoare si boxe si care is mai bune pt facut muzica, chitarit, de astea.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

pai faza e ca nu ai sa gasesti boxe care sa fie si pt editari audio dar si pt chitara ....dar fiindca folosesti soft si efecte tip pedal boxele nu trebuie sa fie speciale pt chitara .......eu zic ca setul nr 2 e mai bun eu nu suport sistemele cu woofer ....au un bass stupid, exagerat si facu mai mult pt hip-hop pt ca orce nota ai baga in el aproape ca suna la fel

Link to comment
Share on other sites

nu mai bine cumperi niste difuri, si niste planuri de cutii, si iti faci tu niste boxe??(e intrebare!)

:) daca m-as pricepe la electronica poate as lua in considerare solutia, dar acum vreau sa le cumpar de-a gata. Oricum, intrebarea mea e mai mult orientativa, sa stiu la ce trebuie sa fiu atent in ambele cazuri

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Intradevar monitoarele sunt liniare (pe cat posibili) si in functie de calitate (si automat in functie de pret) "coloreaza" mult mai putin sunetul decat un set normal de boxe. Sincer ti-as recomanda monitoarele alea pentru ca nu prea suport sistemele cu subwoofer si in plus daca asculti orice altceva in afara de hip-hop nici nu o sa simti diferenta, chiar o sa fi mai multumit de ele.

In principiu sunt mai bune pentru ascultat muzica la nivel "pro", deoarece toata muzica este egalizata si mixata pe monitoare. Deci ia monitoarele pentru ca la pretul asta nu sunt atat de liniare incat sa nu poti sa asculti muzica la fel ca pe niste boxe normale.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest LETHAL X

Muzica se asculta in boxe si nu exista nivele de ascultare ptr. ca este destinata publicului larg pe care il doare la basca despre caracteristici tehnice. Si nu nu este adevarat ca nu o simti diferenta daca nu asculti hip-hop. Subwoofer-ul nu este un element care trebuie considerat de fitze. Este destinat redarii unor frecvente pe care niste oameni le-au conceput ca noi sa le auzim. Multi berbeci e adevarat insa ca nu stiu sa foloseasca un egalizator.

De curiozitate ce ti-ai luat pana la urma

Link to comment
Share on other sites

oricum, daca vreodata te hotarasti sa-ti cumperi si out-ul.... parerea mea este sa iti iei monitoare. sistemele cu subwoofer la pretul ala nu prea renteaza....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In afara de diferenta ca monitoarele nu au subwoofer, cum au unele boxe, prin ce se mai disting cele 2?

Vreau sa imi schimb boxele care le am in momentul de fata la calculator si m-am orientat catre un set de empire: http://www.itdirect.ro/produs.php?27:602 (nu f pretentios, dar cele de acum is chiar vai de ele)

O alternativa ar fi un set de monitoare (ex:http://www.itdirect.ro/produs.php?32:602), dar nu stiu exact care e treaba cu ele sau daca merita sa le vizez in locul boxelor.

Le folosesc studiu la chitara si editari audio in primul rand. Ma intereseaza mai mult in general diferenta dintre monitoare si boxe si care is mai bune pt facut muzica, chitarit, de astea.

 

1.NU exista boxe cu subwoofer (subwooferul este o "boxa" ce reda in general unete intre 20 si 160Hz, depinde de model :) ), adica boxele sunt de mai multe feluri, subwoofer(de bas), nearfield (boxe care pot reda si bas pana la o frecventa dar sunt pentru ascultat de aproape) , reference monitors etc....

2. Am citit ca vrei ceva care sa sune mai bine... ... boxele sau monitoarele cele mai bune sunt cele care redau cat mai real ceea ce lucrezi (ca sa nu te trezesti ca acasa suna bine si demo-ul dat producatorului (viitor) suna ca o masina de curse (adica ai un bass in 125 care iti acopera tot).

3. cele mai bune "monitoare" sunt cele pe care "le inveti" (adica sa asculti multa muzica pe ele, si daca se poate cat mai originala , adica de pe cd-uri originale, ca sa nu fie "grevate" de anumite frecvente, gen mp3, sper ca ai inteles).

 

Eu de exemplu dupa un an de lucrat pe event (active) , am ramas uimit de sunetul slab in bass al NS-10 yamaha. :) (pe care am lucrat aproape 4, inainte)

Edited by rynn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.