www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

QUADROPHENIA


Guest leo2pop
 Share

Recommended Posts

Guest Eugen_G

Am vazut ceva din el dar din pacate nu am putut vedea tot pt. ca eram un pic obosit de la munca.Imi pare rau ca nu l-am vazut pe tot dar ceea ce prezenta filmul sintetizeaza f. bine nishte situatzii care au fost(shi sunt) shi pe la noi.Vezi conflictul rock-eri-depecha-ari din anii '90(pe care l-am prins in direct) shi cel de acum tot intre rock-eri shi manelishti(la care asistam acum in direct).

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Quadrophenia este un [dublu] album al formatiei The Who in 1973 si este una din cele doua opere rock pe care acestia au scris-o. Numele acesteia nu inseamna practic nimic - este un termen inventat de ei pentru a numi cele patru personalitai distincte ale lui Jimmy [protagonistul operei]. Evident este o denumire nestiintifica a schizofreniei.

Fiecare din personalitatile lui Jimmy se presupune ca sint cele patru personalitati ale membrilor The Who. Pete Townshend, Roger Daltrey, John Entwistle si Keith Moon.

Filmul - a fost realizat in 1979.

...............

... printre altii l-am vazut si pe Sting in rolul lui Ace Face si pe Toyah Willcox care a fost una din cele mai bune voci ale anilor '80 [de altfel si votata cu "Best Female Singer" la premiile "British Rock and Pop"(1983)]

Toyah Willcox este nevasta lui Robert Fripp din 1986.

:)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.