www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Stratocaster


Guest andreibobia

Recommended Posts

Guest andreibobia

Am un Highway One Strat la care de vreo doua saptamani am observat ca imi face "fretting out" (se ineca) cand fac bend pe mi-ul subtire la tasta 15. Initial am zis ca poate sunt ceva freturi tocite insa treptat am inceput sa am aceeasi problema si pe tastele 16, 17, 18, ba chiar si pe cele de la mijlocul grifului. Nu mai cantasem de doua trei zile la chitara respectiva iar aseara cand am probat-o am observat ca primele patru taste de pe mi-ul subtire sunt absolut moarte (fara sa fac bend). Ciudat mi se pare ca doar mi-ul subtire face asa si nu cred sa fie problema din actiunea corzilor. Totusi si celalalte corzi imi par ca au buzz mai mare decat inainte (chitara avea buzz si cand am luat-o insa nu ma deranja foarte tare ca nu se aude in amplificator). Poate fin din truss rod, ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Din truss rod.

S-a incalzit vremea si chitara trebuie reglata.

Slabeste putin truss-ul, 1/4 de tura, lasa-l 1 ora vezi ce se intampla, mai slabesti un sfert daca nu-i suficient.

Gatul trebuie sa aiba o mica concavitate astfel incat atunci cand apesi pe tastele 1 si 17 in acelasi timp, la mijlocul distantei (cam pe la tasta 8) sa fie o mica distanta intre coarda si coama tastei, cat sa poti introduce un businesscard de carton normal.

 

Exista tutoriale pe net si pe YouTube.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest andreibobia

Stiam ca trebuie sa tii apasate prima si ultima tasta si undeva pe la mijloc nu mai tin minte exact unde trebuie sa fie o mica distanta intre coarda si tasta. Ciudat mi se pare ca mai am o chitara Ibanez care a fost de trei ori mai ieftina si la care nu am avut niciodata astfel de probleme. Poti sa faci si bend de 5-6 semitonuri fara sa se inece (desi aceasta are radius de 16").

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.