www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Infiintare Garage Rock Band


Guest mike1angel0
 Share

Recommended Posts

Guest mike1angel0

Doresc sã înființez o formație de garage/indie (blues) rock (însã versatilã, cu posibilitatea abordãrii și altor genuri). Garage/indie rockul este este pe val acum și consider cã este o oportunitate mare!

 

 

Ceva despre mine: am 23 de ani, sunt din București, am cochetat cu scena, sunt vocalist (mai mult amator) și iluzionist (știu cã nu are legãturã cu muzica, dar conteazã în interacțiunea cu publicul). Am un volum de poezii publicat și sunt și songwriter (melodiile le compun mostly în englezã). Am mai multe cântece compuse (versuri+instrumental) și doresc sã le fac cunoscute. Sunt scrise pentru garage rock prin urmare acesta este stilul principal de abordat.

 

Prin urmare, sunt din București, și caut instrumentiști din capitalã care sã fie interesați de o viitoare colaborare în vederea realizãrii unei trupe și care sã facã cu pasiune și interes muzicã (chitarist + basist + toboșar/baterist)

 

 

Influențe: The Black Keys, Kings of Leon, The Strokes, The White Stripes (și altele...nu este un stil bãtut în cui, cum am spus, e versatilã abordarea stilului)

 

De contact:

 

Mail: mike1angel0@yahoo.com

Id mess: mike1angel0

Facebook: http://www.facebook.com/mike1angelO

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Garage/indie rockul este este pe val acum și consider cã este o oportunitate mare!

 

Misto intentie! Laudabila initiativa ta, eu sunt basist/chitarist si pe mine unul m-ar atrage asa ceva, daca n-ar fi diferenta mare de varsta.

 

Insa nu stiu cum ai concluzionat ca garage/indie rock-ul este pe val acum. Parerea mea este ca pop-ul electronic, muzica de club sunt pe val acum (in Romania), la fel cum au fost si in ultimii cativa ani si cum se pare ca vor ramane si in viitorul previzibil. Sincer, eu sper sa fie asa cum spui tu daca se poate si rock-ul chiar sa fie pe val, dar eu unul nu-l vad organizandu-se si incercand sa treaca in fata electro-pop-ului, muzicii de danceclub, coverurilor jazzy-funky-bluesy-fusion, sau chiar a "hip-hop-ului" autohton. Dar din nou, cine stie? Hai tu rock-ule!

Link to comment
Share on other sites

Guest mike1angel0

Când spuneam pe val mã refeream mai mult la ceea ce se ascultã afarã și centrat pe domeniul rock. În ultimul timp au luat amploare formații gen KOL, The Strokes, chiar și The Black Keys care e o nouã "adicție" de-a mea, și observ influențe indie rock la mulți din artiștii de afarã care abordeazã, la bazã, alte genuri muzicale.

În România, întradevãr, muzica de club și popul autohton fac legea...însã și la noi au apãrut trupe de rock alternativ, chiar garage, care se zbat sã iasã din underground.

Oricum, intenția mea nu este aceea de a promova selectiv un stil anume și nici de a face o trupã care sã se grãbeascã în a scoate un album sau a deveni cunoscuți în România. Intenția și scopul principal este acela de a face ceva de calitate, centrat și inspirat din ce se ascultã și promoveazã afarã, dar și cu amprenta noastrã originalã. Spre exemplu, inițial m-am gândit la o trupã de garage bluesy rock cu influențe gipsy, un fel de gipsy blues rock, care ne-ar reprezenta într-un fel, dar ar fi fost mult prea limitativa ca și idee. Apoi m-am gândit și la niște reggae rock, poate chiar jazzy, funky, gen RHCP, și într-un final am ajuns la concluzia cã important nu este stilul de rock abordat, ci calitatea.

Cum am spus, principalul scop este acela de a face ceva de calitate capabil sã ajungã afarã. E o inițiativã, o idee, dar cred cã dacã existã dedicație, muncã și dorința de a face un produs bun, sunt șanse mari!

Dacã te intereseazã ideea nu cred cã ar fi o problemã diferența de vârstã!

Și, așa cum spui și tu, Hai tu rock-ule!

Link to comment
Share on other sites

Spre exemplu, inițial m-am gândit la o trupã de garage bluesy rock cu influențe gipsy, un fel de gipsy blues rock, care ne-ar reprezenta într-un fel, dar ar fi fost mult prea limitativa ca și idee. Apoi m-am gândit și la niște reggae rock, poate chiar jazzy, funky, gen RHCP, și într-un final am ajuns la concluzia cã important nu este stilul de rock abordat, ci calitatea.

 

Da, ai ajuns o concluzie buna, cu privire la muzica.

 

Pai... uite, te add(aug) pe lista de mess si poate mai chatuim.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Spre exemplu, inițial m-am gândit la o trupã de garage bluesy rock cu influențe gipsy, un fel de gipsy blues rock, care ne-ar reprezenta într-un fel, dar ar fi fost mult prea limitativa ca și idee. Apoi m-am gândit și la niște reggae rock, poate chiar jazzy, funky, gen RHCP, și într-un final am ajuns la concluzia cã important nu este stilul de rock abordat, ci calitatea.

Cum am spus, principalul scop este acela de a face ceva de calitate capabil sã ajungã afarã. E o inițiativã, o idee, dar cred cã dacã existã dedicație, muncã și dorința de a face un produs bun, sunt șanse mari!

 

http://www.myspace.com/madamehooligan/music ceva de genul?

 

Dacã pleci cu asemenea idei la început de drum mai bine ți-ai gãsi un producãtor bun, nu trupã. Eu nu cunosc trupe autohtone care au reușit sã se afirme pe piața internaționalã de rock/alternative. Ideal ar fi sã pleci direct afarã și sã începi acolo. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.