www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Istoria Rock-Ului American


fixxxer_metalhead
 Share

Recommended Posts

Salutare, in primul rand.

 

Dupa cum zice si titlul, sunt interesat de istoria rock-ului american, si am nevoie de ceva ajutor. Treaba sta cam asa: pe 5 mai trebuie sa fac o prezentare de maxim 20 de minute (orala din pacate, nu cred ca se cere o prezentare PowerPoint), pe tema de mai sus: Istoria rock-ului american, si importanta muzicii rock (cu toate subgenurile ei) pentru crearea imaginii SUA pe plan international; se cere un punct de vedere subiectiv, de aceea o sa abordez formatii si...ma rog, informatii relevante pentru gusturile mele muzicale.

 

Dat fiind ca mai am o luna pana la seminar, prezentarea este in stadiu incipient. In linii mari, vreau sa descriu evolutia muzicii rock/metal, de la blues-ul de inceput de sec. 20, la rock-n-roll-ul anilor '50-'60, muzica western si country, southern rock-ul (aici o sa pun mai mare accent, intrucat, pentru mine, este definitoriu pentru cultura americana), rock-ul psihedelic, inceputul heavy-metal-ului din anii '70, aparitia thrash-ului...si cam atat, la aceste genuri as vrea sa ma limitez; pentru teme abordate, diferente in sound, si altele, am Google la dispozitie, evident.

 

Ma gandesc sa trasez sumar un "timeline" (nu cunosc termenul in romana) al genurilor de mai sus; mai vreau sa urmaresc si inrudirea dintre genuri, diferite combinatii intre ele (country + rock = southern rock, southern rock+metal=southern metal....daca mai punem nitel metal, iese sludge, si tot asa :lol: ), si altele.

 

 

Un alt punct important pe care vreau sa il ating este importanta diferitelor grupuri etnice la crearea acestor stiluri muzicale:

 

afro-americanii - blues, r&b (nu panaramele de pe mtv de astazi!)si nu uitam pe Jimi Hendrix , nativii americani - contributie la metale grele: Chuck Billy, Blackie Lawless...si din pacate atat, astept noi sugestii; hispanicii - Carlos Santana, Kirk Hammett, Rob Trujillo; filipino-americanii - in thrash: Death Angel, daca nu ma insel....... si mi-e rusine sa recunosc, dar lista mi se termina aici :lol:

 

Am vizionat documentare pe aceasta tema: "Metal - a headbanger's journey", "Get Thrashed", diferite editii "VH1 - Behind the music", dar as accepta orice fel de ajutor din partea celor interesati. In principal m-ar interesa informatii privind artisti de diferite etnii, cum am specificat mai sus, deoarece internetzii si cultura mea generala imi sunt de ajuns momentan pentru restul prezentarii.

 

Un plan de idei, si structura prezentarii, voi concepe in zilele ce urmeaza; dar daca ma poate ajuta cineva cu idei/sugestii legate de structura prezentarii (handouts-urile pentru restul colegilor, sa poata urmari mai indeaproape ce rahat mananc in fata clasei), ar fi nemaipomenit! Dau o bere cu prima ocazie! multzam fain anticipat!

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

nu pot sa-mi editez postul de mai sus, deci :

 

Am uitat de dimineata sa scriu, ma grabeam la facultate. Pe bucata de thrash metal, jumatate din Slayer sunt sud-americani (Tom Araya e chilean iar Lombardo e cubanez).

 

o sa-ti citez dintr-o prietena, efectiv am murit de ris :

 

Unul din Chile (Tom Araya) si unul din Cuba( Dave Lombardo). Jumatate de trupa provine din America Latina. Au ceva din spiritul operatiunii Condor si din cel al dictaturilor din anii 70. ( recomandati indeosebi studentilor de la stiinte politice care au incercat sa invete in ultimele 2 zile la Politique et societe en Amerique Latine)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Atestat ? O sa faci exact ce am facut si eu acum citiva ani pe bucata de UK. Multa bafta.

 

As mai adauga ceva: "The Decline of Western Civilization" (toate partile - mai mult pentru hardcore punk & etc.)

Nu este vorba de atestat in nici un caz :)) In cadrul unui seminar de "American Political Institutions", fiecare student trebuie sa aiba o prezentare pe o anumita tema ("Presidents", "How a bill becomes a law", "American lifestyles" , "American educational system" si tot asa). Prezentarea tre' sa tina vreo 15-20 de minute, si e de preferat sa fie orala (din moment ce se vrea imbunatatirea discursului vorbit in limba engleza).

 

 

D-aia nu vreau sa trantesc acolo o cronologie, o enumerare de formatii din diferite perioade , si gata. Am de gand sa arat in primul rand in ce fel contribuie rock-ul la imaginea SUA, si ce o defineste.

 

Si, cum am mai zis, o sa vorbesc si de minoritatile etnice, cum bine am primit exemple mai sus. Keep'em coming!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.