www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cort Z42 Zenox


Draykor
 Share

Recommended Posts

Cum nu exista inca review pt aceasta chitara, am decis sa inaugurez

 

Nume echipament -Cort Z42 Zenox, produsa in 2007

 

Pret - 600 lei, second-hand

 

 

De la cine / De unde a fost cumparat - Forumul RGC

 

Caracteristici - Bolt-on neck, corp din mahon, neck din artar, fretboard din palisandru cu raza de 12'' (302 mm), 22 taste cu dimensiunea de 2,7 mm, scara 24 3/4'' (629 mm), cheite Die-Cast, Tune-o-matic LP2 bridge, configuratie string-through body, 2 doze stoc humbucker Powersound, 2 knob-uri de volum, 1 knob pt ton + humbucker splitting, switch in 3 pozitii si o decupatura speciala a corpului ce faciliteaza asezarea comfortabila a bratului drept pe chitara.

 

 

Cum suna / Cum se comporta - Incep cu partea acustica a chitarii; neamplificata are un sustain bun (configuratia string-through body ajuta) si un ton placut, destul de "gras", datorat corpului din mahon masiv. Ramane acordata o perioada indelungata, nu are probleme cu intonatia daca ii este facut un setup corespunzator.

 

Dpdv electronic, chitara se comporta peste asteptarile categoriei de pret (in jur de 1100-1200 lei noua), dozele desi de stoc, au un output considerabil si un ton foarte "creamy", dupa parerea mea aceasta fiind o chitara excelenta pentru blues. De asemenea dozele pot fi despartite cu ajutorul butonului de ton, transformandu-se in single coil, denotand o foarte mare versatilitate a instrumentului. Personal prefer output-ul mai mare si tonul humbuckerelor in detrimentul single-coil-urilor, dar asta e o chestie de gust.

 

 

 

Parti bune / Parti rele - Singurul lucru pe care il pot reprosa este masa considerabila a instrumentului, desi, ironic, este si punctul forte al acestuia. Corpul este din mahon, cum am precizat si mai sus, un lemn mai greu, dar care ii confera un ton foarte placut chitarii.

 

Impresie generala - Cu siguranta merita achizitionata de catre persoanele cu un buget mai redus in defavoarea unei copii fender/gibson din aceeasi categorie de pret! Nota 10

Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu posesor de Cort Z42 .Subscriu la cele spuse de tine .Este cea mai buna achizitie care am facuta, am cumparato de la un coleg de forum.

Suna incredibil de cald(chiar neamplificata) iar dozele au fost peste asteptarile mele.Griful este subtire( am inteles ca Ibanezul ar avea la fel) dar m-am obisnuit cu el .

In rest nici o problema, doze splitabile - , corp greu mahon, finisaj fain .A mea are culoarea mahonului, poate as fi vrut o alta culoare dar e faina si asa. 10 fara probleme .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.