www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Switch Again


umbra
 Share

Recommended Posts

Ola,

m-am apucat eu sa imi pun un efect intre chitara si amp si am vazut ca e bine.

Atata ca nu imi place sa apas de doua ori ca sa schimb de pe clean pe drive. Adica o data pe butonul de la footswitch-ul amplificatorului si inca o data pe pedala. M-am inspirat din staga si din dreapta, si am ajuns la concluzia ca cel mai simplu ar fi varianta cu un 3pdt, atata ca mi se pare peste mana sa comand de afara, asa ca mi-a venit ideea. Releu.

Am atasat o poza cu ce vreau sa fac.post-176-0-40926100-1299672725_thumb.jpg

In partea stanga e schema switch-ului original, si in dreapta varianta modificata.

Adica as schimba switch-ul spdt-ul cu dpdt care sa comande o un releu care are functia de truebypass. Astfel cu o apasare pe switch fac doua lucruri odata: schimb canalul ampului pe drive si activez releul sa imi treaca semnalul din chitara prin pedala.

As vrea in primul rad sa stiu daca schema e corecta (posibil sa fi pus invers firele pe releu, dar aia se poate masura inainte de montaj)

1. ce fel de releu sa folosesc si de unde sa-l comand? stiu ca imi trebuie unul on-on ca si dpdt-ul si care sa functioneze la 9V (de ce vezi mai jos)

2. daca folosesc ca si sursa o baterie de 9V, cam cat ar tine bateria respectiva? n-am idee cat consuma un releu, sau care e faza exact cu ele...

3. cum as putea modifica schema in asa fel incat sa nu folosesc baterie ci aceeasi sursa care imi alimenteaza pedala?

4. alte sugestii dar pe cat posibil sa nu trebuiasca sa fac lipituri prin amp (ca mi-a trecut prin cap si ideea sa pun releul in paralel cu cel care comanda canalul din amp, da' noh...)

 

Mersi anticipat pt ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.