www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

GARANA - Jazz


Guest leo2pop

Recommended Posts

Guest sebastian_spanache

Joi, 13 iulie

 

1. Bright White Line feat. Mirela Iacob [Romania]

- Sebastian Spanache [pian]

- Lucian Nagy [sax]

- Theodor Groszmuk [bass]

- Claudiu Buna [perc]

- Sergiu Caftanaf [tobe]

- Mirela Iacob [voce]

invitat:

- Bota jr. [vioara] [imi cer scuze ca nu-mi mai amintesc prenumele - si mi-am intrebat toti pietenii...]

______________________________________________

 

Trupa Facultatii de Jazz din Timisoara.

O trupa tinara, atit la propriu cit si la figurat.

L-am remarcat pe pianistul Spanache, un pianist virtuoz si exact - trebuie sa recunosc ca l-am urmarit cu mare atentie, atragindu-mi atentia inca de cind cinta cu Mindchange, in care daca-mi aduc bine aminte mai cintau si Bota si Nagy.

Bota si Nagy - buni. Dar foarte putin expresivi - fara o personalitate bine conturata.

Groszmuk, Buna si Caftanaf - l-am alaturat aici pe bassist deoarece nu sa remarcat cu nimic, a fost si el un bun percutionist.

Iacob - voce.

Pe ansamblu, din punctul meu de vedere trupa a luat o nota de trecere, adica un 6 [sase] :)

Sound-ul general, receptat de mine, a fost cel al perioadei de cautari ale"jazz-rock-ului" din inceputul anilor '70.

Se simtea ceva artificial in aer - nu era "direct din inima"

Sau mai bine zis se simtea incropirea in ultimul moment a personalului si a repertoriului. [cum de altfel am mai simtit-o si la altii].

 

Salut! Uite ca am gasit comentarii!!

Pacat ca nu sunt prea constructive criticile...

 

Okay, ce as vrea sa iti spun este sentimentul pe care l-am avut noi pe scena. Daca si tu cinti atunci stii despre ce vorbesc.. Imagineaza-ti ca te pui la instrument, incepi sa cinti si nu auzi nimic. Sau, iti iei saxul, te pui la microfon, si cind sa dai o nota, incepe un mare vuu-uit si microfonie de la monitoare pina afara. Excelent nu? Ai un chef, ce sa-ti zic, maxim de cintat! Este inadmisibil pentru un festival care-si sarbatoreste 10 ani de existenta sa nu fi in stare sa pui 2 microfoane pe scena si sa nu ai probleme. aaa.. ca oamenii de pe scena trebuie sa se mai si auda? Asta nici nu se pune :)

 

Cit despre micul tau "articol", ce pot sa spun.. M-am amuzat! Nota de trecere adica un 6- excelent!

Sound-ul general, n-a fost. A fost 0. Asa cum s-a facut sonorizarea nici o trupa din lume nu putea sa cinte.

Piesele au fost intr-adevar de prin zona jazz/funk fusion-ului anilor '70. Cit despre repertoriu, deobicei o trupa isi stabileste un program solid, si cu ceva timp inaine. Lucru pe care l-am facut si noi. Dar na, ca la orice festival "serios" trebuiau sa apara surprize si probleme care sa dea totul peste cap, nu? Piesele incluzind Spain de Chick Corea (a se cauta) si Wind Sprint de Patitucci. Piese care de altfel suna. Dar nu pe scena de la Garana.

 

Anyways, thanks for the comments, really appreciate it.

 

Cheers!

 

Edit: A, am uitat. fost un mare typo. Pe tobaru nostru nu-l cheama Caftanaf ci Catana. Dar na, cred ca celor care au scris programul le tr3ebu8ie nIste nta$taTuR1 N0i, daca intelegi ce vreau sa spun :)

 

In rest, sper sa ne si cunoastem, daca tot am ajuns pina aici. Poate la un festival organizat calumea..

Edited by sebastian_spanache
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest leo2pop

:)Salut! Uite ca am gasit comentarii!!

Pacat ca nu sunt prea constructive criticile...

 

Salut si bine ai venit in RGC!

Cred ca ponderea celor interesati de jazz in general este mai mica de 10% [zic eu!!!] si eu mi-am propus totusi, sa scriu cite un rind - doua despre fiecare participant la festival. Asa ca daca ar fi sa despicam firu-n patru, cred ca ar fi trebuit sa scriu vreo doua pagini pentru fiecare. Am spus [si voi spune] si eu ce mi-a placut si ce nu mi-a placut, cu doua trei cuvinte alaturate si sustinute...repet: Din punctul meu de vedere!

 

Okay, ce as vrea sa iti spun este sentimentul pe care l-am avut noi pe scena. Daca si tu cinti atunci stii despre ce vorbesc.. Imagineaza-ti ca te pui la instrument, incepi sa cinti si nu auzi nimic. Sau, iti iei saxul, te pui la microfon, si cind sa dai o nota, incepe un mare vuu-uit si microfonie de la monitoare pina afara. Excelent nu? Ai un chef, ce sa-ti zic, maxim de cintat! Este inadmisibil pentru un festival care-si sarbatoreste 10 ani de existenta sa nu fi in stare sa pui 2 microfoane pe scena si sa nu ai probleme. aaa.. ca oamenii de pe scena trebuie sa se mai si auda? Asta nici nu se pune

 

Da si eu cint si inteleg foarte bine ce spui! Cred ca ai vazut ca si eu i-am criticat pe organizatori din punctul asta de vedere. Acum, ce sa zic, cred ca trebuia sa va "zbierati" si voi la omul si la echipa de la monitoare sa va faca sunetul pe scena asa cum doreati voi, si sa nu incepeti pina nu era totul bine pus la punct. Despre microfonia de la monitoare si de la PA ar fi multe de spus... nu le caut o scuza...dar se intimpla si la case mai mari! E admisibil! Sa fim fair!!!

Acum e adevarat ca voi ati fost primii ... si cam asa se intimpla intotdeauna - pe voi sau facut reglajele. Asta e ghinion!

Cred ca ati face bine daca v-ati gasi un om al vostru care sa va stie cintecele si sa fie intotdeauna in FOH sa spuna celui de la pupitru de mixaj...ca ce si cum!

...a si inca ceva... Cred ca e bine ca fiecare trupa sa aiba "spatele" sau si atunci chiar nu ar mai fi probleme - asa e normal... tu sa cinti pe clapa/statia ta, basistul pe ale lui ...etc...

 

Cit despre micul tau "articol", ce pot sa spun.. M-am amuzat! Nota de trecere adica un 6- excelent!

Sound-ul general, n-a fost. A fost 0. Asa cum s-a facut sonorizarea nici o trupa din lume nu putea sa cinte.

Piesele au fost intr-adevar de prin zona jazz/funk fusion-ului anilor '70. Cit despre repertoriu, deobicei o trupa isi stabileste un program solid, si cu ceva timp inaine. Lucru pe care l-am facut si noi. Dar na, ca la orice festival "serios" trebuiau sa apara surprize si probleme care sa dea totul peste cap, nu? Piesele incluzind Spain de Chick Corea (a se cauta) si Wind Sprint de Patitucci. Piese care de altfel suna

 

Am mai explicat in preambul ... ca de ce e mic. Da nota este 6 [sase] ...si asta a fost perceptia mea ca si spectator... cred ca ai vazut ca si despre altii am spus ...ca ... ce buni instrumentisti sint...etc, dar nota eu am dat-o pe ansamblu - repertoriu, sound [in sensul de mod se a cinta],... Pot sa fac abstractie de calitatea sunetului, caci asta e o variabila pe care artistul de pe scena nu o poate stapini si inteleg foarte bine frustrarea pe care o ai pe scena cind nu-ti auzi colegul. Dar cred ca, cu putin mai multa experienta si mai multe repetitii incepi sa te simti/intuiesti unul cu celalalt ... asta in cazul in care tot ai urcat pe scena si in conditiile unei slabe monitorizari. Cred ca repertoriul vostru a fost un pic prea pretentios pentru voi ca si trupa, si nu ca si individualitati.

Inca o data o spun... eu ca si spectator neutru, am simtit lipsa voastra de coeziune. Asta nu-i un lucru rau, caci potentialul vostru l-au simtit toti, cred/sper!

Cred ca mai multa repetitie ar rezolva sentimentul asta de: ceva artificial - sau cum spuneam mai sus ... nu era direct din inima.

Intelegi la ce ma refer!

 

Anyways, thanks for the comments, really appreciate it.

 

Cheers!

 

Cu placere ... si alta data!

:)

 

A, am uitat. fost un mare typo. Pe tobaru nostru nu-l cheama Caftanaf ci Catana. Dar na, cred ca celor care au scris programul le tr3ebu8ie nIste nta$taTuR1 N0i, daca intelegi ce vreau sa spun

 

Da... te rog sa-i transmiti scuzele mele lui Sergiu - si poate o sa-i dau si un miel, caci mai am unul de dat :) .

E nasol si eu urasc din suflet cind se intimpla asa ceva... dar unele nume le-am retinut de cind s-au facut prezentarile pe scena, altele nu.. si evident am apelat la materialele tiparite.

 

In rest, sper sa ne si cunoastem, daca tot am ajuns pina aici. Poate la un festival organizat calumea..

 

Si eu sper sa ne cunoastem mai bine - poate la anul la Garana ... nu?

 

Succes in continuare!

:(

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

4.Trio Slavomir Jaskulke [Polonia]

- Slavomir Jaskulke [pian]

- Michal Jaros [contrabas]

- Krzysztof Dziedgic [tobe]

Ei bine, pina aici mi-a fost! Auzisem cite ceva de Jaskulke si cunoscind putin scoala de jazz poloneza, mi-am zis ca trebuie sa-mi ciulesc urechile - caci e greu pentru pubilc atunci cind vine o trupa mica, ca si numar de persoane... dupa una numeroasa, cu percutii multe, cu suflatori...etc.

Am fost rasplatit pe deplin! Daca stau bine sa ma gindesc, n-am mai auzit asa pianist in viata mea. Mi-a bulversat toate simturile. Un repertoriu propriu, conceptual - prin care pe nesimtite, fara sa stim, ne-a trecut prin toata istoria jazzului. Un sound proaspat, aerisit...si de o virtuozitate..... inincredibila.

Nota 9 [noua]. Degajat pe scena, cu zimbetul pe buze, baiatul asta mi-a [ne-a] dat o lectie de muzica - cum n-am mai luat niciodata intr-un concert. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

5. Karen Gallinger Jazz Ansamble [uSA, Romania,Austria]

- Karen Gallinger [voce]

- Tom Wolfe [chitara]

- Johnny Bota [bass]

- Tom Smith [trombon]

- Rick Condit [sax]

- Puiu Minda [tobe]

- Eldad Tarmu [vibrafon]

... din nou o trupa din categoria buni instrumentisti - fara mesaj muzical. Si ce mai puteai sa vezi/asculti dupa polonezi. Se spusese tot ce era de spus. Deja organizatorii au fortat nota. Nu stiu daca am inteles eu bine, dar majoritatea sint profesori, sau profesori asociati la facultatea de jazz din Timisoara. Nu...asa nu! Asta e parerea mea. [e vorba de gusturi] Nota 6 [sase]. Artificial!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

6. All Stars American Grantees [uSA]

- Florance Melnote [pian]

- Tom Wolfe [chitara]

- Brian Torff [bass]

- Tom Smith [trombon]

- Rick Condit [sax]

- Puiu Minda [tobe]

... din nou o trupa din categoria [aceiasi] buni instrumentisti - fara mesaj muzical.

Dupa senzatia de "listen or die!" pe care am avut-o, cu Karen Gallinger, acum lucrurile sau mai schimbat putin chiar daca trupa a ramas cam aceiasi pe scena... acum nici macar nu aveam pe cine sa ma enervez ca nu ne cearta, daca nu sintem atenti la cintece!!! :) Nota 6 1/2 [sase si jumatate] .... pentru prestatia pianistei, care a mai indulcit putin "supararea si incruntarea" barbatilor de pe scena.

Nu stiu ce au vrut sa demonstreze organizatorii in aceasta seara - sint confuz! Mult prea mult! Oricit ti-ar placea[sau nu] ceea ce vezi... te epuizezi fizic.

Noroc cu Siffling si cu Jaskulke, caci altfel ..... or die!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Simbata, 15 iulie

 

1. Bega Blues Band

- Kamocsa Bela [chitara, voce]

- Johnny Bota [bass]

- Lica Dolga [tobe]

- Mircea Bunea [chitara]

- Matyas Priboszky [muzicuta]

Marele defect, vis a vis de festival, este faptul ca ... Kamocsa Bela da impresia ca festivalul este el [ii apartine] - nimic neadevarat! Probabil ca atit lui cit si celor care l-au infiintat. Si multumim pentru asta!

Marea sa calitate [pe linga istoria sa ca si muzician, care se confunda cu istoria muzicii "moderne" in Romania] este ca stie sa se inconjoare cu cine trebuie si cind trebuie...

Dupa ce anul trecut [cind l-a avut ca invitat pe Gyarfas Istvan] a sfirsit prin a ma enerva, la propriu... cinta ... si cinta ... si nu se mai opreau [nimic rau in asta, dar cinta aceleasi piese vechi si prafuite... si era friiiiig si eram obositi si urma sa cinte Apreotesei, cu Kuhn si cu Farcas]...

... anul asta mi-au placut. Programul a fost suficient [aceleasi cintece!!! in mare, dar cu o alta interpretare], show-ul a fost de nota 10 [zece].

Mibu [a fost prima data cind l-am vazut] mi-a placut [nu a stat locului un minut] super! ... s-a completat de minune cu Priboszky [wow!]... si au facut spectacol!!!

M-am simtit tare bine. Bota, destins si vesel cum nu l-am mai vazut pe scena, Kamocsa, cred ca se simtea ca la douazeci de ani si Dolga - metronom.

Nota 7 [sapte] - asta ca sa redevenim seriosi... repertoriul si-a spus cuvintul in balanta spectacolului lor.

Pacat!

Felicitari mibu!

Felicitari Matyas Priboszky!

Felicitari Johnny si Lica!

.... si nu in ultimul rind... Felicitari Kamocsa Bela!... pentru tot ce ai realizat.

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest justaguy

In mare parte sunt perfect de acord cu relatarile de la garina. scrise cu bun gust si obiectiv. referitor la bega blues band, insa, as avea o serie de obiectii. dincolo de faptul ca muzicienii merita tot respectul, recitalul lor e prafuit, inodor si incolor.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

justaguy...

... pai, in mare cam asta am sustinut si eu... in ceea ce priveste BBB... in general recitalul lor are caracteristicile de care aminteai mai sus ...si ca sa ma citez:

"Nota 7 [sapte] - asta ca sa redevenim seriosi... repertoriul si-a spus cuvintul in balanta spectacolului lor.

Pacat!"

Dar anul asta, nu stiu ce alchimie a fost, dar spectacolul dat de ei [si subliniez inca o data - nu repertoriul] mie personal mi-a placut.

Cred ca lozul cistigator a fost Mircea si Matyas! [la pachet :) ]

 

PS multumesc pentru aprecieri! Incerc sa mentin balansul... dar sigur ca o doza de subiectivism exista si aici, ca deh!...

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

2. Trigon [Moldova]

- Anatol Stefanet [viola]

- Vali Boghean [saxofon, fluier...etc]

- Dorel Burjacu [claviaturi]

- Gary Tverdohleb [tobe, percutie]

... inca o lectie primita de la muzicienii moldoveni. Ca si in rock, se simte un suflu proaspat in muzica celor de peste Prut... ceea ce nu se regaseste si la cei de dincoace de Prut. Au "ceva", ceea ce eu nu pot defini. Si ma refer la toti muzicienii moldoveni ... in general.

Dar sa revin la oile noastre...

Muzica lor [a celor de la Trigon], pe linga accesele/excesele elementelor nationale, o muzica experimentala cu trimiteri in tot spectrul stilistic muzical ... ne-a facut bine, cred ca tuturor, celor prezenti la festival. Nota 8 [opt]. Comunicarea intre ei si ... cu publicul a fost excelenta, soundul impecabil. Partea proasta, daca pot spune asa, a fost adincirea poate prea mult in folclor, nu stiu [sau poate nu s-au dus tot timpul acolo unde trebuie] si de aici a rezultat o senzatie de "deja vu" pe care eu am avut-o pe tot parcursul recitalului lor... pe care-l pot caracteriza foarte simplu:

Frumos!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

3. Quo Vadis [Romania]

.....

.....

.....

.....

[va rog, daca stie cineva mai multe date decit punctele scrise de mine aici - sa complecteze asa cum se cuvine. Scuze Quo Vadis!]

Din pacate nu am putut sa urmaresc [din motive obiective!] decit primele trei cintece din recitalul lor si nu am putut sa-mi formez decit o idee superficiala...

... dar e mai bine sa las "poarta deschisa" pentru altcineva - daca a vazut si vrea sa ne spuna/comenteze in doua trei cuvinte.

:)

Link to comment
Share on other sites

Duminica, 16 iulie

 

1. Aura [internationalia]

- Aura Urziceanu [voce]

- Ron Rully [tobe]

- Puiu Pascu [pian]

- Arthur Balogh [bass]

- Horia Crisovan [chitara]

- Flavius Teodosiu [sax]

Din ciclul "romanii mei"... [cititi cum vreti!]

Anul asta a fost la fel ca anul trecut... si cred ca .. ca in toti anii ...din pacate!

Cind eram mic [am fost si in forma asta odata..] Aura era un zeu pentru mine... acum ea ne obliga sa o vedem/credem asa si nu mi-a placut de loc lucrul acesta. Si-a facut singura soclul la statuie...obligindu-ne sa ne inchinam ei.

Nu...si nu e bine asa! Cred ca e bine sa fi mai modest, indiferent de rangul pe care-l ai. Am asteptat acest moment al festivalului ca pe un moment umoristic... si asteptarea mi-a fost confirmata...

Aceleasi fraze, aceleasi dialoguri cu publicul, aceleasi accese.... dar ... o sa-l citez pe Mircea Mihaes despre recitalul de anul trecut:

"... am infruntat ploaia ca s-o ascult pe Aura [cu toate patetismele si nationalismele ei desuete exhibate in pauzele dintre cintece] ..."

In fine, e bine ca o avem - dar asta nu-i scuza comportamentul!

Cu un asa "line-up" nu ai cum sa dai gres!

A sunat destul de bine, cu toate ca inainte de a incepe recitalul ... orchestra inca mai facea repetitii [cu public] - destul de jenant...zic eu!

Si ca sa fiu rautacios... cred ca de abia acolo s-au intilnit si au incropit repertoriul. Asta a fost senzatia.

Nota 6 [sase].

Cintecele au fost cintate corect, dar senzatia de susa [shusha] nu mi-a luat-o nimeni pe tot parcursul reprezentatiei.

Soundul [si aici ma refer la ambianta] a fost ca de restaurant.

Mare pacat! Aura - a cintat perfect, Rully - nu l-am remarcat cu nimic deosebit, Pascu - ca de obicei - "crystal clear", Balogh - sequencer, Crisovan - nici nu sa auzit si Teodosiu - prea alb!

Parerea mea!

:)

Link to comment
Share on other sites

2. Jean Luc Ponty [Franta]

- Jean Juc Ponty [vioara]

- William Lecomte [clape]

- Guy Akwa Nsague [bass]

- Thierry Arpino [tobe]

- Moustapha Cisse [percutie]

Probabil... evenimentul central/principal al festivalului - Tour de force! Nu stiu cind/cum a inceput si nu stiu cind/cum a sfirsit recitalul!

In primul rind am fost fascinat de sunetul trupei - am cautat bube si n-am gasit nici una. Nu stiu citi au fost in total in echipaj, dar sigur au avut un om in FOH, cit si la monitoare [asa cum relevam si intr-un articol de mai sus - asta conteaza foarte mult atunci cind vrei sa si suni, nu numai sa cinti!!!] - pe linga cvintetul de baza [cintareti].

Da, sunetul a fost de nota 10 [zece] - si asta in aceleasi conditii cu ceilalti participanti - deci se poate! (a! a fost o modificare - au mai aparut doua monitoare pe scena - ca sa fim corecti, dar asta sigur ca nu a influentat rezultatul final!) :)

Ponty, a cintat frumos/perfect, Lecomte, discret tinind baza armonica a trupei, Nsague, de o virtuozitate cum n-am mai vazut [live] pina acum, Arpino si Cisse destul de in "spate", dar impreuna cu bassistul au facut o sectie ritmica redutabila.

Muzica a fost cam de nota 8 [opt] - n-am prea distins nici un cintec. Virtuozitate maxima, in detrimentul cintecului! Se intimpla si la case mai mari, nu? Cam gri/bej - senzatia generala asupra recitalului. Coeziunea trupei - fara cuvinte.

Acum, lasind circoteala la o parte ... sigur ca a fost foarte frumos ceea ce am vazut si auzit ... si ...

... n-ar prea mai fi multe de spus ... decit nota finala: 9 [noua]

Sa tot vedem astfel de cintareti!!!

Link to comment
Share on other sites

3. Gyarfas Istvan [ungaria]

- din nou - mea culpa!

Nu am retunut nici un nume si nu le-am gasit nicaieri ...

Iarasi un punct minus pentru organizatori - orice trupa ce intra pe scena dupa cei ce au fost "cap de afis" este compromisa ... si mai ales in conditii extreme de vizionare. Avind in vedere ca si eu sint om, n-am facut exceptie ... dar totusi am rezistat la trei cintece din repertoriul trupei din Ungaria. Pacat! Gyarfas e un chitarist "clasic", cinta foarte bine, trupa a sunat bine ... dar dupa avalansa franceza n-a avut nici o sansa.

Poate data viitoare!

Nu am putut nota recitalul - dar daca e cineva care ne poate spune mai multe ...

:)

Link to comment
Share on other sites

4. Blue Familly [serbia]

- Dragoslav Raskov [tobe]

- Milan Jarakovic [contrabas]

- Nicola Imic [chitara, trompeta, voce]

- Ivan Stanosevic [chitara]

- LiubomirDjordjevic [muzicuta]

...........................................

Doar pentru conformitate, am scris componenta. :)

Cum spuneam mai sus, deja parasisem festivalul si din nou nu va pot spune nimic.

... si din nou daca e cineva amabil si are timp sa scrie cite ceva despre toate asea, ar fi minunat!

_______________________________________

 

Cam asta a fost de spus... asteptam noutati la anul!

 

A consemnat:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.