www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Jmp-1


Recommended Posts

Aha, deci cele doua lampi din interior (in schema ta sunt alea din G2 nu din F2, scrie langa ele ECC83 - pentru necunoscatori 12AX7) sunt puse de forma. Am auzit de chestia asta de multe ori, Marshal-ul pune lampile in preamp-uri la misto si de fapt au un behringer in interior care face distors...

D-aia practic nimeni nu foloseste Marshall in lume.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc inca o data pentru argumentatia stiintifica. In schema preampului, la ultima pagina putem vedea cum isi schimba forma in diferite puncte de test semnalul sinsusoidal aplicat la intrare. La intrarea in primul etaj (VB2a - C85/R125) semnalul este deja puternic distorsionat de grupul de diode. Primul etaj al triodei amplifica semnalul in tensiune iar al doilea etaj amplifica in curent (cathode follower).

O zi buna in continuare si bafta la vanzare.

 

P.S.: Imi cer scuze daca nu reusesc sa ma ridic la nivelul tau de a folosi limbajul zonei culturale "spatele blocului".

Link to comment
Share on other sites

ok, vad ca te-ai suparat. Nu ai motive, greseala e a lor nu a noastra.

In parte e si a ta pentru ca ai intrebat "care varianta este, cu distors-ul pe diode sau pe lampi". De parca ar mai fi alta varianta de JMP-1 (da-mi si mie un link).

Ai vrut sa pari inteligent, sa arati ca tu nu poti fi pacalit de niste amarati de ingineri marshallezi, ti s-a raspuns pe masura.

 

In alta ordine de idei, preamp-ul suna foarte bine indiferent cum isi face sunetul. Inca se vinde scump pe ebay, nu cred ca doar la colectionari.

O zi buna, Adrian

Link to comment
Share on other sites

- nu m-am suparat, am trecut de varsta aia

- ce greseala a lor? Unora le place distorsul pe lampi, altora cel pe diode, nici una din variante nu este gresita sau corecta (parerea mea).

- mea culpa, corect era sa intreb "care varianta de preamp este...", nu ma refeream strict la modelul acesta ci la tipul acestui model, daca acest model e responsabil la partea de distors cu diode sau cu lampa/lampi (stiind ca Marshall foloseste ambele tehnici de distors)

- am vrut sa par inteligent si asta m-a costat, simt ca de azi sunt deja alt om, mi-ai aratat calea dreapta prin limbajul academic si stiintific specific unei anumite categorii de oameni (sper sa gusti gluma :))

- nici o clipa nu am spus ca ar suna intr-un fel sau altul (suna bine -> aici intram in sfera gusturilor, care nu pot fi discutate ci doar afirmate)

 

Este ultimul post al meu pe aceasta tema, iti poti face de cap, am aflat mai mult decat vroiam sa stiu. Acum stiu cum e preampul acesta si am gustat si din furia unui preampist "marshallez" cu "diotride".

Daca nu-mi da ban un moderator, sa ne vedem/auzim cu bine si pe alt ton intr-un alt topic! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.