www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Chitara Acustica


danitwist
 Share

Recommended Posts

Problema stã în felul urmãtor, avem (la bisericã) 2 chitãri acustice una cu 12 corzi și una cu 6 corzi, amândouã am cam aceeași problemã și anume, la cea cu 6 corzi s-a depãrtat gâtu de corpul chitãrii, dar s-a deprins din spate cu tot cu partea lateralã, iar la cea cu 12 corzi nu s-a desprins de corpul chitãrii dar s-a tras când am pus corzile din cauzã ca era putin crãpatã acolo unde îi prins gâtul de corp (am sa fac și câteva poze dacã este necesar, doar sã-mi spuneți) iar întrebarea mea este cu ce pot sa le lipesc, sau cum sa le repar...pentru cã s-au depãrtat corzile de grif și se cântã foarte greu, cel puțin la aia cu 6 corzi s-au depãrtat cozile foarte mult, am citit pe aici pe un topic ca au lipit cu ceva clei de la Bison dar au lipit gatul acolo sus la cheițe, nu știu dacã îi bun sã lipesc la cutia de rezonanțã cu așa ceva...și nici nu știu cât de eficient îi, așa cã aștept sfaturile voastre, vã mulțumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Problema stã în felul urmãtor, avem (la bisericã) 2 chitãri acustice una cu 12 corzi și una cu 6 corzi, amândouã am cam aceeași problemã și anume, la cea cu 6 corzi s-a depãrtat gâtu de corpul chitãrii, dar s-a deprins din spate cu tot cu partea lateralã, iar la cea cu 12 corzi nu s-a desprins de corpul chitãrii dar s-a tras când am pus corzile din cauzã ca era putin crãpatã acolo unde îi prins gâtul de corp (am sa fac și câteva poze dacã este necesar, doar sã-mi spuneți) iar întrebarea mea este cu ce pot sa le lipesc, sau cum sa le repar...pentru cã s-au depãrtat corzile de grif și se cântã foarte greu, cel puțin la aia cu 6 corzi s-au depãrtat cozile foarte mult, am citit pe aici pe un topic ca au lipit cu ceva clei de la Bison dar au lipit gatul acolo sus la cheițe, nu știu dacã îi bun sã lipesc la cutia de rezonanțã cu așa ceva...și nici nu știu cât de eficient îi, așa cã aștept sfaturile voastre, vã mulțumesc anticipat.

 

Scoate imediat corzile (sau cel putin slabeste-le de tot). Mergi la lutier (daca ai norocul sa gasesti unul).

In rest, nu poti face nimic fara unelte si experienta.

Link to comment
Share on other sites

Scoate imediat corzile (sau cel putin slabeste-le de tot). Mergi la lutier (daca ai norocul sa gasesti unul).

In rest, nu poti face nimic fara unelte si experienta.

 

 

Mulțumesc de sfat, cunoști tu vreun lutier în Timișoara? eu nu cunosc pe nimeni,

(am mai deschis un topic mai demult despre schimbarea freturilor și tot așa mi s-a spus ca nu le pot schimba singur acasă și le-am schimbat, încă nu-i gata chitara dar dacă sunteți interesați cum le-am schimbat vă arat, deci sunt încrezător ca pot repara și chitările alealalte asta doar dacă se pot repara)

 

încă mai aștept răspunsurile voastre.

 

Edited by danitwist
Link to comment
Share on other sites

circumstantele nu le stiu, si de la nylon la metal n-am trecut, de cand stiu eu tot corzi de metal au fost puse...s-a desprins gatu de corp (la cea de 6 cozi) probabil din cauza ca mai lua trante, pana acu nu de mult cand am cumparat suport pt chitara, iar la cea de 12 corzi nu stiu,...asa cand am gasit-o noi si i-am pus corzi, ii destul de veche chitara ii facuta de Reghin, am sa adaug si poze, dar deocamdata nu pot, poate deseara daca nu maine

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de sfat, cunoști tu vreun lutier în Timișoara? eu nu cunosc pe nimeni,

(am mai deschis un topic mai demult despre schimbarea freturilor și tot așa mi s-a spus ca nu le pot schimba singur acasã și le-am schimbat, încã nu-i gata chitara dar dacã sunteți interesați cum le-am schimbat vã arat, deci sunt încrezãtor ca pot repara și chitãrile alealalte asta doar dacã se pot repara)

 

încã mai aștept rãspunsurile voastre.

 

 

Cred ca sunt cativa.

Karpi trebuie sa-i stie ca e Timisorean,

 

Singur trebuie sa faci asa:

 

Incerci cu un dispozitiv care sa-ti sufle abur fierbinte sa desfaci complet griful de corp (atentie la tastiera care este lipita de fata chitarei). Cleiul cu care este lipit gatul este reversibil, adica la caldura si umezeala se inmoaie pentru a permite demontarea si relipirea gatului.

Dupa ce ai demontat cureti bine urmele de clei adeziv ramase si probezi pozitia fara sa lipesti. Daca nu intra fix trebuie sa-ti faci niste adaosuri din furnir, lemn etc.

Dupa ce totul este in regula lipesti cu clei de oase (miroase foarte urat) sau cu rasina alifatica. ambele sunt reversibile adica se dezlipesc la caldura si umezeala.

NU lasa chitara in caldura mare (in masina parcata la soare).

Si cu bridge-ul se procedeaza echivalent.

In ambele cazuri iti trebuie niste clampe pe care sa le adaptezi astfel incat sa presezi bine jonctiunile lipite pana la stabilizare (1-2 zile).

 

Bafta la luterie.

 

P.S. Pentru instructiuni amanuntite cauta cu Google "acoustic guitar neck reset".

Arata-mi niste poze cu tastele puse de tine. Ti-a reusit operatiunea sau inca n-ai terminat?

 

Link to comment
Share on other sites

uite aici, astea le-am facut inainte sa le finisez....daca te uiti putin atent ai sa vezi ca la capeti sunt doar taiate asa mai de aproape, dupa le-am polizat (la polizor, cu mare grija si a iesit bine) daca vrei mai multe poze am sa fac, a si dupa polizor le-am pilit cu o pila fina,

Apropo, nu sti ce inaltime trebuie sa aiba corzile fata de grif? ca nu stiu sigur daca mai trebuie sa polizez pragusul, ca avea dar era facut din metal si era facut si aiurea, nu stiu cine l-a facut, tastele le-am cuparat de la reghin la 14 lei, banuiesc ca la banii astia n-o sa tina prea mult, dar nu conteaza ca eu cant la ea destul de rar.

Buzzfret face putin doar la coarda sol la tasta a 5a cum numeri de la corpul chitarii, daca pilesc fretul putin ii bai? adica poa sa falseze?

post-12922-0-77534600-1298184888_thumb.jpg

post-12922-0-12157100-1298184918_thumb.jpg

Edited by danitwist
Link to comment
Share on other sites

uite aici, astea le-am facut inainte sa le finisez....daca te uiti putin atent ai sa vezi ca la capeti sunt doar taiate asa mai de aproape, dupa le-am polizat (la polizor, cu mare grija si a iesit bine) daca vrei mai multe poze am sa fac, a si dupa polizor le-am pilit cu o pila fina,

Apropo, nu sti ce inaltime trebuie sa aiba corzile fata de grif? ca nu stiu sigur daca mai trebuie sa polizez pragusul, ca avea dar era facut din metal si era facut si aiurea, nu stiu cine l-a facut, tastele le-am cuparat de la reghin la 14 lei, banuiesc ca la banii astia n-o sa tina prea mult, dar nu conteaza ca eu cant la ea destul de rar.

Buzzfret face putin doar la coarda sol la tasta a 5a cum numeri de la corpul chitarii, daca pilesc fretul putin ii bai? adica poa sa falseze?

 

Ce ai tu este o configuratie cu tasta0 (zero), adica in loc de pragus (nut) ai o tasta care trebuie sa fie mai inalta putin decat celelalte (in acest caz pragusl este mai scund decat tasta zero si are doar rol de ghidaj). In locul tau as desfiinta tasta zero si pe pozitia ei (luand ca reper santul in care este infipta) as pili (manual nu cu polizorul) locasul pentru un pragus (nut) de tip LesPaul, in care as pune un nut de LesPaul normal la cap.

Nut-ul brut trebuie formatat cu santuri de dimensiuni si adancimi adecvate pentru cele sase corzi. Inaltimea corzilor fata de tasta 1 trebuie reglata din adancimea santurilor in pragus astfel incat sa urmareasca curbura grifului. Inaltimea se regleaza astfel: cand pui degetul pe spatiul 3 (unde ai primul punct de marcaj) trebuie sa ramana o distanta minimala intre tasta 1 si coarda (cat sa poti baga o bucata taiata dintr-o carte de vizita fara sa misti coarda). Dupa ce (cu rabdare si putin cate puti) ai stabilit perfect adancimea santurilor pilesti nut-ul (deasupra) astfel incat corzile sa nu stea "ingropate" in el ci sa intre cam 1/2-2/3 din diametru.

 

Cu (pentru nivelare) tastele trebuie sa faci asa:

- dupa ce le-ai batut bine si esti sigur ca toate au intrat nici mai mult nici mai putin in santurile lor, probezi cu o rigla metalica (foarte dreapta) daca au aceeasi inaltime - probabil ca nu au.

- marchezi coama (varful) tastelor cu un marker negru si dupa aceea nivelezi cu o piatra de ascutit cutite noua si foarte dreapta, sau cu o rigla metalica pe care ai lipit hartie abraziva cu granulatie 600.

Marcarea coamei iti foloseste ca sa vizualizezi din care taste pilesti si care taste raman neatinse (acelea sunt mai scunde).

 

Dupa ce ai facu nivelarea trebuie sa le reformatezi coroana, adica sa le rotunjesti, pentru ca cele pilite vor avea o forma aplatizata.

Pentru asta se foloseste o pila speciala cu marginea concava (cu forma coroanei) sau (asta este metoda "traditionala" - caz in care iti trebuie foarte multa rabdare si indemanare) cu o pila fina triunghiulara la care colturile sunt tocite (ca sa nu-ti lase urme pe tastiera), pila triunghiulara poti sa o prepari cu ajutorul unui polizor.

La final faci dressing adica lustruirea tastelor.

 

Cauta instructiuni amanuntite aici:

http://www.fretnotguitarrepair.com

 

Vei gasi si despre "neck reset", si despre nut si despre "fret leveling and dressing".

 

 

 

Daca ai pasiune, talent si bani posti sa investesti in scule si manuale (pe care le cumperi de aici: www.stewmac.com).

Timisoara este un oras mare si totdeauna va fi nevoie de un meserias pentru repararea instrumentelor. Poti sa-ti faci un business din asta - exista si scoli, cursuri si workshopuri in Europa la care te poti inscrie.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

se pare ca am cam devinat de la subiect, deci on topic cu ce pot sa lipesc chitarile? n-am facut poze, dar daca trebuie spuneti-mi si fac si cateva poze, dar in principiu cu ce pot sa lipesc lemnu, clei de oase nu cred ca se mai comercializeaza daca stiti voi in timisoara de unde pot sa iau va-s fi recunoscator, daca nu alte lipiciuri sau adezivi cu care sa nu stric lemnu sau chitara. va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.