www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Behringer Fcb1010


Guest wolverine
 Share

Recommended Posts

Guest wolverine

Salutare,

 

Am un Behringer FCB1010 cu chip Uno. Din pacate are o mica "bubitza": nu memoreaza modificarile (nici din global set-up, nici din preset). Am incercat sa-l modific atat manual cat si prin intermediul unei interfete MIDI-USB.

 

Stie cineva de la ce ar putea fi aceasta problema? Sau macar ma puteti indruma catre cineva care ar putea sa ma ajute?

 

Worst case o sa intreb la distribuitor (fara nume ca sa nu fac reclama), dar ma gandeam ca poate este o solutie mai simpla.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Mersi, dar am incercat deja si cu editor-ul.

 

Problema mea este asa: desi incarc un sysex nou (configurat asa cum vreau) si nu-mi da erori la incarcare, cand vreau sa recuperez sysex-ul din FCB (ca sa ma asigur ca este incarcat bine) acesta nu este cel incarcat de mine ci este cel care era deja inainte sa ma apuc eu sa modific (lucru care se intampla si fara sa restartez unitatea).

 

Se comporta ca un mosulica cu Alzheimer care uita ce i sa zis acum 5 secunde. :(

 

P.S. deja am cautat problema cu google, dar nu am gasit nimic interesant. De aceea sper ca stie cineva pe aici ce poate fi facut.

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

Ti-a mers ok pana acum? Daca da atunci este o problema de memorie EPROM sau EEPROM (depinde ce are pe acolo), chipul respectiv daca ma ajuta memoriia este doar un controller ... sau este chiar memoria... chiar nu mai tin minte, am avut si eu unul. Dar un spike de tensiune sau o supra alimentare poate duce la o functionare defectuoasa.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: solutia este aceea de a rescrie IC-ul

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Multzam.

 

Da, nu te inseala memoria. As putea sa fac rost de binar ca sa il rescriu, insa nu am/nu stiu cum. :(

 

Daca e cineva care ma poate ajuta in privinta asta (de preferinta din Bucuresti), dau o bere. :D

Link to comment
Share on other sites

Multzam.

 

Da, nu te inseala memoria. As putea sa fac rost de binar ca sa il rescriu, insa nu am/nu stiu cum. :(

 

Daca e cineva care ma poate ajuta in privinta asta (de preferinta din Bucuresti), dau o bere. :D

 

Binar + EEPROM ca s-ar putea sa fie fiutu :) si cred ca prin bucuresti gasim pe cineva cu un scriitor de eproame sa te ajute... imi intind antenele si daca e te anuntz FYI beau bere nefiltrata :)).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Am luat legatura cu cei de la conexelectronic insa din pacate nu pot sa ma ajute cu aceasta problema. :(

 

Daca mai poate sa-mi ofere cineva o raza de lumina, as fi recunoscator. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest wolverine

Tocmai mi-am rescris EPROM-ul (si chiar am scris si unul nou) si problema persista. :(

 

Any ideeas will be usefull.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

hmzzzzzz....nu m-am uitat exact...ajung acasa, trec sculele sa primeasca pe OMNI si revin cu un raspuns! :D

 

P.S. daca e cineva interesat, acum am doua cip-uri UNO extra. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest wolverine

Man asa zise preseturi ale lui merg bine?Ca altfel ai o problema de comunicare intre microprocesor si memoria paralela de date.

 

Am ajuns cu intarziere sa apuc sa-l testez (diverse probleme care mi-au mancat timpul).

 

Se pare ca asa zisele preseturi nu merg :(

 

Ai idee cum as putea rezolva problema? :D

Link to comment
Share on other sites

Trebuiesc verificate traseele de pe circuitul imprimat care duc de la microprocesor la memoria paralela de date si de program.Fa o verificare vizuala ( atit cit se poate ) a traseelor de pe cablajul principal si verifica contactele microprocesorului in soclu (daca are asa ceva-unele modele au microprocesorul lipit direct pe circuitul imprimat ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.