www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Publika Cauta Basist


zamolxed
 Share

Recommended Posts

Povestea este in felul urmator: Eu, Adrian Ciuplea, impreuna cu inca 4 prieteni buni (Florin, Hanes, Robby, Ionut) am pus bazele trupei Publika acum 3 ani ! Eu cant si cu Vita de Vie, astfel ca nu pot fi prezent la o buna parte din concertele Publika. De aceea, acum 2 ani, impreuna cu colegii mei, am convenit sa mai aducem un basist in echipa - si a fost ales Radu Andrei ( Burgher - de pe forumul Xbass).

 

Acum cateva zile Radu ne-a anuntat ca intentioneaza in viitorul apropiat sa ia o pauza muzicala, asa ca ne-am gandit sa facem un casting pentru a completa postul pe care Radu il lasa liber!!!

 

 

Cateva detalii despre Publika:

 

-vedeti pagina de Facebook

 

- trupa a luat nastere la inceputul anului 2008, iar in 2009 si-a inceput activitatea concertistica!

- album lansat in 2009 - "Unde Esti" si "Unde esti Deluxe Edition" - 2010 CAT Music

- 4 videoclipuri

- nominalizati in 2010 la Romanian Music awards, sectiunea "Best Rock"

- doar in 2010 - Publika a sustinut 110 concerte de Club si Open Air, si peste 40 de evenimente private.

- in 2011 se doreste lansarea unui nou album + un clip nou!

 

 

Dorim ca la inceputul lunii Februarie (prima saptamana) sa organizam o auditie/casting cu cei ce doresc sa se alature trupei PUBLIKA.

 

PUBLIKA are un repertoriu de aprox. 100 piese. Vezi Repertoriu Publika. Pentru aceasta auditie vrem sa ascultam 4 dintre ele:

 

- Publika : Unde Esti

- Ozzy Osbourne - No More Tears

- Depeche Mode - It's No Good

- U2 - Where The Streets Have no Name

 

4 piese in 2 saptamani ni se pare un termen rezonabil si perfect realizabil. :)

 

 

Despre auditia in sine, tot ce va pot recomanda mai bun este : Cum luam o auditie

 

Pentru cei ce doresc cu adevarat sa profeseze aceasta meserie, PUBLIKA reprezinta un mediu perfect pentru a deveni cu adevarat profesionist! Nu ne intereseaza sub nici o forma mercenariatul muzical!

 

 

- se canta pe scule de cea mai buna calitate (Dpdv tehnic, amplificatorul de bass pe care se canta este Warwick Hellborg. Se canta de obicei cu monitorizare in-ear pe care o pun la dispozitie, exceptand castile!)

- atentia la detalii muzicale este foarte mare! Motivatiile muzicale sunt foarte puternice, atitudinea romaneasca "las ca merge si-asa" a fost ucisa de la inceput :)

- numarul mare de concerte asigura rodaj muzical, experienta si nu in ultimul rand un venit constant

- o buna parte din piesele cover sunt foarte moderne ca si concept, ton, executie - vezi Muse, Depeche Mode, Rammstein, Coldplay, Ozzy, Massive Attack...

 

 

Aceasta auditie este o ocazie extraordinara (si foarte RARA) pentru cei ce iubesc muzica si vor cu adevarat sa cante! Imi dau seama ca o sansa similara mi s-a aratat mie acum 5 ani la auditia pentru postul de basist in Vita de Vie! De atunci si pana acum nu a mai existat o astfel de ocazie in romania pentru muzicieni! Asa ca puneti-va pe studiu si rupeti basurile alea, ca nu sunt facute sa stea in vitrina...

 

 

 

Eu voi fi plecat din tara pana la sfarsitul lunii Ianuarie, asa ca pentru orice detalii contactati-l pe Florin Giuglea: - 0730244740

 

sau raspundeti, aici, noi vom urmari raspunsurile!

 

 

Succes!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Videoclipuri Publika:

 

http://www.youtube.com/watch?v=mbhmSgsgrJ0

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

suna foarte bine si m-ar interesa "postu". Desi ar fii o mica problema...daca cautati exclusivitate e mai greu deoarace eu mai am un proiect, dar nu e ceva care sa imi ocupe mult timp [o repetitie pe saptamana]. Anyway...am inceput sa invat bass acu vreo 12 ani de la tata [acu am 20] si de atunci, cu o mica pauza, studiez intr-una. Astept un semn...aici sau la telefon: 0747528761. Salut!

Link to comment
Share on other sites

Dupa aceste cateva zile pline, credem ca am gasit omul potrivit! Numele lui este Radu Anghel, are 21 de ani canta foarte foarte bine pe un MM Stingray 4!

 

A venit foarte bine pregatit la auditie si ne-a impresionat placut cu stilul lui "groovy-brit" si atitudinea fata de muzica! Felicitari! :)

 

Picture%201.png

 

Trupa Publika doreste pe aceasta cale sa multumeasca si sa ii felicite pe toti basistii ce s-au prezentat la auditie si si-au aratat interesul fata de muzica si de echipa noastra!

 

In general nivelul a fost bun, la unii dintre candidati sunt multe de corectat, la altii mai putin! Am fost vizitati si de un basist profesionist caruia ii transmit aici complimente din partea colegilor mei!

 

Pentru orice alte detalii, nu ezitati sa ma/ne contactati :)

 

Toate bune si multumim pentru tot!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.