www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pot Sa Schimb Acordajul Unei Chitari Dotata Cu Floyd Rose Pe Scena?


AlexVectorx
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar un Epiphone Futura Custom si as vrea sa-mi iau versiunea cu floyd rose(ador tot ce poti face cu el si am vrut sa-mi iau o chitara cu floyd de mult). Singura problema care ma macina este: in cazul in care sunt pe scena in mijlocul unui concert si trebuie sa schimb acordajul in din strandard E in drop D,C de exemplu,o pot face fara sa fie nevoie de imbusuri si demontari? am incercat sa gasesc pe youtube clipuri dar nu gasesc decat videouri care arata cum sa schimbi corzile sau sa acordezi chitara dupa ce schimbi corzile.Multumiri anticipate!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei alt acordaj,o sa fie un pain in the ass ,sa schimbi acordajul,si sa o setezi inapoi la loc...

http://www.youtube.c...h?v=BhqIjt8n5GA

Ca sa iti faci o idee...

Treaba sta in felul urmator.Schimbi acordajul,trebuie sa re intonezi chitara,sa "calibrezi flodyd`ul".Deci,ar fi mai util,sa ai inca o chitara de backup,cu acordajul respectiv

.Treaba merge usor,cu schimbatul acordajului,la o chitara cu bridge fix,sau cu bridge tip tremolo.

Sper ca te-a lamurit cu ceva video-ul ala.Si,ai zis ca nu ai gasit,un video in care arata cum se acordeaza chitara.Arata aici.:)

Edited by seven
Link to comment
Share on other sites

sau poti sa iti setezi in asa fel rotita de fine tuning la E gros ca sa ai loc de acordat din E in D (adica e insurubata cam la > 3/4 din "cursa". DAR nu asta e important, si asta se aplica si pt d-tuna, ci faptul ca daca tremolo-ul e floating, trebuie sa ai un trem setter stop-trem sau ceva in genul ala care sa blocheze tremolo-ul in cursa "in sus", pe spate, spre pitch ridicat. sau sa ai chitara cum e peavey wolfgang, music man axis sau majoritatea fenderelor cu floyd, la care sa mearga floyd-ul doar in jos. altfel poti sa ai si d-tuna si ce vrei tu, ca nu va functiona cum trebuie. in conditiile in care ai un 1 way floyd teoretic poti sa te joci si cu celelalte corzi, pt ca tremolo-ul sta asezat pe corpul chitarii sau in trem stopper whatever, asa ca "dezacordajele" (lower pitch) la unele corzi nu le influenteaza pe celelalte.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.