www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Maxine? wtf?


comanel
 Share

Recommended Posts

Am vazut cand eram in trecere prin bucuresti la muzica un nou concept de chitari reci... anume Maxine (bine ca aveau si electrice da nu ma invart pe acolo ca nu mai am nevoie momentan de nimic).. iar eu caut o semiacustica normala.. (as in 6 corzi.. am una cu 12 dar nu ma descurc la solo-uri pe ea..).. si voiam sa intreb.. maxine-urile astea... e ceva de capu lor??

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

s-a mai vb de kitarile astea si prin alte topicuri.. unii zic k sunt bune altii zic k nu.. oricum un lucru e clar, electricele sunt varza.. acuma nah acusticele or fii mai reusite.. personal nu m-as atinge de nimic de la firma asta.. poate doar o husa :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

incearca-le! dak iti plac cum suna si sunt comode si nu vezi defecte de fabricatzie, sari pe ele!

Link to comment
Share on other sites

intrebare stupida... poate fi considerat finisajul neglijent al rozetei (nu e lacuita calumea) un defect de fabricatie? adica.. nu e lacuit calumea si imi da impresia de placaj.. (nu e placaj.. da nici lemn de trandafir nu e.. hehe) in schimb prin amp are o prezenta de zici ca nu ai mai auzit asa ceva.. de 2.900.000 chitara.. cred ca iau.. :)

 

m-ar ajuta foarte mult si o parere a celui care are deja o chitara de genu asta.. mi-e frica sa nu se indoaie griffu dupa un timp (fiind lemn de o "buna" calitate..) iar truss rod-u ala nu-mi inspira mare incredere..

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Eu am vazut in muzica chitari Maxine in 5.5 milioane electrice cu Floyd Rose,24 Taste,2 Humbuckere.Sincer,in pretul asta nu cred ca e ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

o vasla sau o lopata in cel mai bun caz, cu optziunea de a sparge gheatza cu ajutorul "floyd-ului"

Link to comment
Share on other sites

Asa sa zic si eu ceva despre chitarele astea. Am cantat pe una, era modelul de 2,3 mil cu cutaway. Cutia de rezonanta suna chiar bine, am impresia ca suna mai bine ca reghinu meu. Pacat insa ca erau corzile din fabrica, sunt sigur ca, cu niste corzi bune ar fi sunat f frumos. Finisaju era cat de cat ok ( mai bun ca la reghinu meu :) ).. Singurul lucru care nu mi-a placut era gatu... parca ceva nu era in regula... Un pic cam subitre mi s-a parut, oricum chitara era a unei tipe si sunt sigur ca nu prea s-a uitat dupa finisaje, gat drept si alte chestii d-astea. Cu alte cuvinte este posibil sa gasesti una care sa fie mai buna ca un reghin sau stagg. Insa mai demult am cantat pe un Johnson (de care are si Felix,numa ca mai scumpa :)) si mi-a placut la nebunieee... Suna superb... insa era vreo 5,3 mil si nu am mai vazut sa mai aduca. Era electro-acustica cu cutaway, efectiv m-a uns pe suflet.. Acum eu zic, ca daca doresti sa iti cumperi ori cauti una mai sanatoasa la mana a 2-a, ori dai o tura , doua , trei prin muzica si pui mana pe cat mai multe chitare ca sa-ti faci o parere.

 

Bafta.

 

P.S eu vb numa despre acustice :(, de electrice nu stiu nimic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Am mai scris intr-un topic ceva de Maxine...sincer,electroacusticele cu spatele din carbon mi s-au parut mai mult decat ok...sunau chiar bine...costau undeva in jur de 6 mil,foarte comode...oricum tind sa cred ca isi merita banii...electricele alea erau intr-adevar bizare(la pretul ala cu floyd)...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

despre electro-acusticele maxine nu pot sa spun prea multe...dar recent si-a cumparat un prieten o electrica maxine cu 420 RON din muzica din buc...si nu sunt chiar atat de penibile pe cat am auzit...adica...grifful e comod...floyd-ul lasa de dorit...dar e totusi decent...doar humbucker-urile alea sunt chiar penibile...pe clean are un ton super nasol...dar alea se pot schimba...eu presupun ca sunt cat de cat decente chiar si cele acustice...probeaza si vezi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dar recent si-a cumparat un prieten o electrica maxine cu 420 RON din muzica din buc...si nu sunt chiar atat de penibile pe cat am auzit...adica...grifful e comod...floyd-ul lasa de dorit...dar e totusi decent...doar humbucker-urile alea sunt chiar penibile...pe clean are un ton super nasol...dar alea se pot schimba...eu presupun ca sunt cat de cat decente chiar si cele acustice...probeaza si vezi :)

 

 

pai cum nu e asa de penibila kitara ? singuru lucru care ai zis k nu e kiar asa nasol e grifu (asta k e comod, cine stie cum se indoaie ).. k ai zis k floydu e nasol, dozele varza.. suna prost.. pai pana la urma e penibila sau nu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Wanderer dupa cum ai zis si tu floyd`ul lasa de dorit,la fel ca si calitatea dozelor.Deci in concluzie el a dat 4,2 milioane pe corpul chitarii.Eu imi banii astia mi`as cumpara un Reghin de export care daca as avea si bani as schimba dozele si gandeste`te cum ar suna.Repet Reghin de export nu cele care se vand la noi cu 2 milioane noi in muzica :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Nu e penibila. O chitara penibila in opinia mea e o chitara care suna prost si caruia nu ai ce sa ii mai faci. In schimb la Maxine cu niste doze bune spun ca ar fi o chitara decenta. Si floyd-ul merge schimbat. Dar totusi nu e "penibil". E o chitara acceptabila pentru invatat daca ii schimbi dozele. Dar nimic mai mult :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

N'are rost frate sa te complici...pai,ca sa schimbi dozele si floydul si cine mai stie ce pe acolo te duce cam scump.Mai bine iti iei din prima o chitara decenta chiar daca mai pui ceva bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Foarte corect Space... Doar specificam "calitatile" chitarii si cam ce poate fi facut in legatura cu ele... Oricum nu cred ca este cineva care s-ar arunca la asa ceva... Asa imi cumpar un Reghin si ii pun instalatie de Fender... :)

 

P.S.: Scuzati de off-topic...

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.