www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut


Guest Vlad Dornescu
 Share

Recommended Posts

Guest Vlad Dornescu

Salut baieti!

Am 17 ani, sunt din Sibiu si m-am apucat de curand sa cant la chitara (de 2 luni iau ore la "Scoala populara de arte").

Amstudiat pianul clasic (pe care l-am studiat de la 4 la 14 ani) si acum ma apuc de chitara electrica..

 

Ce stiu eu pana acum :

- stiu niste acorduri fundamentale

- stiu niste melodii simple, cu 4,5,6 acorduri si strumming pattern

- gama do-major dintr-o singura pozitie

- ritm simplu de blues

- cred ca "Hey Joe + intro" fara solouri e cea mai complicata (nu radeti de mine laugh.gif)

- stiu niste solouri simple (cu putin bend,vibrato,hammer).Imi cer scuze daca am gresit vreo denumire.

 

Unde vreau sa ajung :

- am multe solouri preferate (hey joe, toate solourile lui slash de la gnr (in special don't cry, estranged 3 si sweet child o mine)

- multe melodii preferate cu solouri multe, greu de cantat

- stiu ca orice melodie se poate canta pe cateva acorduri for fun.Ce-i drept, nu prea vreau asta..as vrea sa ajung pro..

 

De ce postez aici? :

- am nevoie de niste sfaturi..stiu ca ma grabesc si ca visez prea departe momentan, dar consider ca 1 ora pe saptamana cu profesorul meu nu e de ajuns..

- vreau sa devin si autodidact ..stiu ca si teoria e foarte importanta (trebuie stiute game..armonice,pentatonice..din auzite vorbesc, imi cer scuze daca vorbesc prostii biggrin.gif)

denumiri in engleza etc..adica nu vreau sa cant si sa nu stiu ce anume cant(in ce gama, ce note, ce acorduri...)..as vrea un sfat si in legatura cu asta..de unde sa le invat,cum sa studiez

- cu ce piese sa incep? cu ce acorduri/game sa incep...

- de cat timp am nevoie ca sa ajung sa cant un solo "sofisticat" (de ex. cel de la "sweet child o mine")

 

Am considerat ca e foarte util sa postez aici..am ascultat niste dueluri si am ramas masca laugh.gif. Adica toate improvizatiile si solourile de acolo erau superbe (nu doar a primilor castigatori)..

Multumesc tuturor pt.timpul acordat citirii acestui mesaj! \m/

Link to comment
Share on other sites

Salut. Si eu sunt incepator si momentan invat de pe acest site : http://www.justingui...nnersCourse.php

 

Este foarte bine structurat, cu video si explicatii. Toata treaba e ca tipul vorbeste in engleza dar nu cred ca este vreo problema .

 

Legat de teorie, Justin are o carte dedicata acestei sectiuni insa, din pacate, te costa.

 

Lectiile video pentri incepatori + multe altele sunt gratuite, existand si un forum unde poti pune intrebari in caz de nelamuriri :)

 

Sper ca te-am ajutat. O zi buna si bafta cu chitara !

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.