www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Seturi De Chitara


Guest prroga
 Share

Recommended Posts

Salut toti pasionatii de chitara ,

 

Vin si eu cu o intrebare de habarnist ! E bun pentru un incepator un "set de chitara"? (de la Net Music) format din :

Chitara electrica Flame (model Les Paul)

 

- cutaway

- amplificator de 10W cu Eq

- husa, cablu, acordor, pene, curea, si corzi de rezerva incluse

pret total 500 lei

 

A doua intrebare: ce inseamna Flame? A treia :ce este cutaway ?

 

Precizez ca setul vreu sa-l cumpar pentru fata mea care are 12 ani

 

Multumesc

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Pai Flame e o firma no-name de chitari. Cutaway asta inseamna.

Cel mai bine ar fi sa te orientezi spre ceva mai calitativ. Vezi topicurile: asta si asta .

 

Daca e incepatoare mai bine ii iei o clasica sau o acustica, parerea mea! :)

 

Bafta!

 

 

 

 

 

 

I-am luat o chitara rece acum 6 luni . Intre timp a inceput lectii de chitara si acum vrea electrica. I-am explicat ca mi se pare cam repede trecerea...dar stii cum sunt copiii...Dupa mine cred ca ar mai trebui sa treaca un an doi pana sa stapanesca bine chitara rece...si dupa aceea mai vedem.....

 

La primul topic sa stii ca m-am uitat dar are 124 de pagini si dupa ce am citi un sfert din ele crede-ma ca am intrat total in ceata!

 

Edited by prroga
Link to comment
Share on other sites

Salut toti pasionatii de chitara ,

 

Vin si eu cu o intrebare de habarnist ! E bun pentru un incepator un "set de chitara"? (de la Net Music) format din :

Chitara electrica Flame (model Les Paul)

 

- cutaway

- amplificator de 10W cu Eq

- husa, cablu, acordor, pene, curea, si corzi de rezerva incluse

pret total 500 lei

 

A doua intrebare: ce inseamna Flame? A treia :ce este cutaway ?

 

Precizez ca setul vreu sa-l cumpar pentru fata mea care are 12 ani

 

Multumesc

 

Salut;

 

Flame e un "no name" printre firmele care construiesc chitari. Sint facute din materiale ieftine si de proasta calitate; cu sanse mari sa se "dezintegreze" in putin timp. DAr sa zicem ca ar fi si varianta sa reziste vreo cativa ani...In caz ca vrea neaparat electrica si avand in vedere ca e vorba de putini bani puteti incerca "lozul" asta, dar mai degraba cu a spus si colegul Iefmir ar fi mai buna varianta unei acistice second de o mai buna calitate.Acelasi lucru e valabil si pentru amplificatoarele care vin cu astfel de pack'uri.

Cutaway este "scobitura" aia din corp (inspre doze) menita sa faciliteze accesul pe freturile superiaoare.

Link to comment
Share on other sites

As dori sa sterg topicul sa nu-l vada fii-mea, se poate? O sa incerc sa citesc primul topic de 124 de pagini si dupa aceea cel cu amplificatoarele. Voi folosi si nr de tel ..... Multumesc pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.