www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Cabinet


Guest wolverine
 Share

Recommended Posts

Guest wolverine

Salutare,

 

Am un cabinet QUAD ST 412B. Este stoc. Pagina producatorului este aceasta. Mai pe scurt este un cabinet 4x12, 8 Ohmi, 260W.

 

In spate are doua jack-uri, insa unul este pentru extensie. O poza cu spatele se gaseste aici.

 

Ceea ce ma interesa pe mine este sa-l modifiv astfel incat sa-l "splituiesc" si sa functioneze ca 2 cabinete 2x12 la 8 Ohmi. De asemenea, as fi multumit daca dupa aceasta operatie ar pastra puterea de 130W pe canal, daca nu, asta e.

 

In cazul in care este nevoie de o schema a legaturilor interne, pot sa caut sa vad daca gasesc (asta pentru detalierea operatiei) sau pot sa-l desfac si sa vin cu detalii. Momentan ma intereseaza in termeni generali daca asa ceva este posibil si recomandabil.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am un cabinet QUAD ST 412B. Este stoc. Pagina producatorului este aceasta. Mai pe scurt este un cabinet 4x12, 8 Ohmi, 260W.

 

In spate are doua jack-uri, insa unul este pentru extensie. O poza cu spatele se gaseste aici.

 

Ceea ce ma interesa pe mine este sa-l modifiv astfel incat sa-l "splituiesc" si sa functioneze ca 2 cabinete 2x12 la 8 Ohmi. De asemenea, as fi multumit daca dupa aceasta operatie ar pastra puterea de 130W pe canal, daca nu, asta e.

 

In cazul in care este nevoie de o schema a legaturilor interne, pot sa caut sa vad daca gasesc (asta pentru detalierea operatiei) sau pot sa-l desfac si sa vin cu detalii. Momentan ma intereseaza in termeni generali daca asa ceva este posibil si recomandabil.

 

Multumesc

 

cu ce difuzoare e echipat? ce impedanta are unul singur?

 

Cel mai probabil sunt de 8Ω si nu poti sa le legi cate 2 sa obtii tot 8Ω.

 

 

 

 

vezi si aici: http://www.colomar.c...4x12wiring.html

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Multumesc, super util link-ul :)

 

O sa-i desfac maine spatele sa vad ce impedanta au difuzoarele si daca pot sa-i fac "operatia" sau nu.

 

Am vazut ca daca sunt de 8Ohmi pot sa obtin 16Ohmi pe canal daca e sa-l fac stereo, lucru care parca nu m-ar deranja asa de tare.

 

O sa vin cu update la ce am reusit sa fac.

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.