www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Dean Markley Yngwie's Magic


The Joker
 Share

Recommended Posts

Am folosit cam 20 de seturi din acest model si le-am schimbat pentru ca unele seturi erau foarte bune din punct de vedere al calitatii si altele erau praf.

 

In ce priveste grosimea corzilor trebuie menionat ca ia putin timp sa te obisnuiesti cu ele mai ales la partea de panaj. Eu acolo am avut probleme din cauza faptului ca la acest set corzile subtiri sunt foarte moi/subtiri si cele groase sunt mult mai rigide/groase. Mai exact un set standard de 0.8 are mi-ul gros de 38 daca nu ma insel iar aici avem 0.8-46. In ce priveste mana stanga le-am perceput ca fiind mai comfortabile decat alte seturi.

 

Un alt defect este faptul ca pe tastele superioare nu aveam sustain deloc cu ele, mai ales pe doza de neck. Initial am crezut ca e din cauza dozelor pentru ca pe chitara mea, eu am montat Evolution de bridge in neck.

Ulterior cand am trecut la DR Red Devils 0.9-42 a revenit sustainul pe tastele superioare. Mai mult decat atat, daca inainte cantam cu tonul dat la maxim pe inalte (pentru ca altfel pierdeam sustain si prezenta), acuma pot sa il dau in cealalta directie fara sa pierd prezenta. Am incercat atat pe neck cat si pe bridge si e super acuma.

 

Din 20 de seturi Yngwie's Magic nu am rupt nici macar o singura coarda. De fapt nu am mai rupt corzi de ani buni.

 

Momentan am pe chitara un set de DR Red Devils si o sa le fac review dupa ce o sa termin stocul de seturi pe care le-am cumparat deja. LOL!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.