www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am o problema cu transferul de bani pt thomann!


Guest bosolanu
 Share

Recommended Posts

Guest bosolanu

Hello, am o problema cu ei..

am trimis banii pe 28.04 cei de la banca mi-au spus ca ajung pe 02.05 si n-au ajuns la cei de la thomann nici azi, ati avut vreunul vreo problema de genul asta??? am tot vb si la banca si cu cei de la thomann, cei de la thomann au spus ca banii nu au ajuns la ei, iar cei de la banca mi-au spus ca ar fii trebuit sa ajunga la ei pt ca nu s-au intors inapoi la banca! si ca daca vreau sa se faca investigatii sa vada ce s-a intamplat cu banii sa platesc 40 de E.... pai inca 40 de E si nici macar nu-i vina mea, eu le-am dat contul si datele si ei imi pierd banii???? cum vine asta??, tot eu tre sa platesc pt prostiile lor?? apropo banca este BRD.

Va rog daca puteti sa ma ajutati oricum...!!

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Pai deja m-am dus de nustiu cate ori la ei la banca si mi-au zis ca cica n-are cum sa ajunga si ca daca vreau sa faca investigatii unde au ajuns banii dar ma costa 40 de E!!! de unde sa mai scot mai inca 40 ca si asa de abia am facut rost si de astia!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Dak ai vreo dovada a efectuarii platii, ar trebui sa mergi la organele abilitate independente de banca (adik un fel de OPC, i don't know, tre' sa existe ceva). Oricum mi se pare deplasat sa platesti 40Euro pt ce ar putea fi greseala bancii(poate desteptii au scris contul gresit). In orice caz sunt 99.9% sigur ca nu dau tzepe cei de la Thomann, deci presupun ca vina e pe partea estica a granitei :) . Anyway multa bafta si sa ne anunti dak ai rezolvat ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

@zoltano sal, unde ai zis sa merg la banca? nu mai stiu ce sa fac, la biroul de operatiuni bancare mi-au zis ca n-are cum sa nu ajunga banii si ca daca vreau sa faca investigatii da ma costa 40 de E. As avea voie sa fac vreo reclamatie ceva? ca nu prea am de gand sa platesc 40 de E.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

ai incercat sa te duci la banca sa le zici ca e inacceptabil si sa faci pe duru pakolo?

k presupun ca o sa se mobilizeze... :)

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit azi la problema ta. Deci, Thomann sigur nu fac asa ceva. Daca ai dubii, imi spui si vorbesc eu acolo. Nu e nici o problema.

Ma tem insa ca aici avem o alta problema. E vorba de BRD. Nefiind un client cu care ei lucreaza (firma) isi permit sa intinda coarda cu tine. Sunt sigur de asta.

 

Fii atent. Exemplu de gandire.

 

"Aha! Ce ti-l taxez pe asta micu'... Lasa, ma fac ca ploua, ii iau aia 40 de euro, dupa ce-i da zic ca eu am rezolvat tot, ca aia nu au acceptat banii. Sigur pune botu'... "

 

Sper sa ma insel si sa se rezolve repede problema ta. Daca nu, fa un mic sandal acolo. Cere sa vorbesti cu seful. Pana una-alta, clientul esti tu. Ei sunt acolo ca sa te serveasca! FIGSF!!!

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit azi la problema ta. Deci, Thomann sigur nu fac asa ceva. Daca ai dubii, imi spui si vorbesc eu acolo. Nu e nici o problema.

Ma tem insa ca aici avem o alta problema. E vorba de BRD. Nefiind un client cu care ei lucreaza (firma) isi permit sa intinda coarda cu tine. Sunt sigur de asta.

 

Fii atent. Exemplu de gandire.

 

"Aha! Ce ti-l taxez pe asta micu'... Lasa, ma fac ca ploua, ii iau aia 40 de euro, dupa ce-i da zic ca eu am rezolvat tot, ca aia nu au acceptat banii. Sigur pune botu'... "

 

Sper sa ma insel si sa se rezolve repede problema ta. Daca nu, fa un mic sandal acolo. Cere sa vorbesti cu seful. Pana una-alta, clientul esti tu. Ei sunt acolo ca sa te serveasca! FIGSF!!!

 

Ma cam indoiu de astfel de exemple de gandire. Fiti rationali, toate procesele sunt informatizate/automate, deci in nici un caz nu sunt personalizate fctie de ala de la ghiseu. De aceea am intrebat daca datele de pe fituica care a primit-o de la banca sunt corecte, acolo trebuie sa scrie destinatarul + cod bancar + ce o mai fi. Daca alea sunt corecte, banii sunt trimisi in directia respectiva automat fara sa intervina vreun factor uman suplimentar.

 

Eu intreb altceva, comisioanele bancare cine le suporta? Ca normal banii trec printr-o serie de banci corespondente intermediare pana la destinatie, si daca BRD nu are relatie cu ele alea isi pun un comsion care daca nu ai platit in plus se trag din suma. Poate thomann a primit vreo 35 euro si nu stie ce dreaq sunt cu aia ...

 

Imi aduc si eu aminte cu o faza similara dar invers, niste germani sustineau ca mi-au trimis banii eu nu primeam nimic, si ei mi-au trimis o copie dupa hartia aia si mi-au zis clar daca datele sunt corecte problema este la voi, end of story. Asa ca daca nu iese nimic, fa si tu o copie dupa fituica, trimite-le-o pe mail si roaga-i sa verifice ei ... poate ei fac verificarea aia pe gratis :)

Edited by ebola
Link to comment
Share on other sites

Imi aduc si eu aminte cu o faza similara dar invers, niste germani sustineau ca mi-au trimis banii eu nu primeam nimic, si ei mi-au trimis o copie dupa hartia aia si mi-au zis clar daca datele sunt corecte problema este la voi, end of story.

 

pai poate chiar era "la voi" problema. apropos, la thomann nu trebuie decat numele si suma de bani transferata si ei stiu sa o asocieze cu comanda respectiva. deci nu e vorba de vreo scurgere de informatii. dupa capul meu treaba e simpla: care sunt sansele sa fie vorba de o incompetenta din partea BRD-ului si care sunt sansele ca thomann sa vrea sa dea o teapa? need I say more? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Pai, am verificat foaia care mi-au dat-o de la banca si totul e ok, cei de la thomann mi-au spus ca verifica si ma anunta daca gasesc ceva, m-au anuntat, dar mi-au spus ca nu au primit nimic de la numele acela, sau contul acela, nu stiu ce sa mai fac, voi ce ati face daca ati fii in locul meu? Nici faza sa fac pe durul nu cred ca merge ca am totusi doar 16 ani.... Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Banca nu are dreptul sa itzi ceara bani pt. ca sa faca investigatzie.Asta e obligatzia ei prin lege din moment ce transferul a fost efectuat legal.

Potzi sa-i dai chiar in judecata cu chitantza pe care ai primit-o atunci cand ai facut transferul shi cu o confirmare a faptului ca nu ai primit banii pe care sa tzi-o trimita firma destinatara a sumei de bani.

Link to comment
Share on other sites

pai poate chiar era "la voi" problema. apropos, la thomann nu trebuie decat numele si suma de bani transferata si ei stiu sa o asocieze cu comanda respectiva. deci nu e vorba de vreo scurgere de informatii. dupa capul meu treaba e simpla: care sunt sansele sa fie vorba de o incompetenta din partea BRD-ului si care sunt sansele ca thomann sa vrea sa dea o teapa? need I say more? :)

 

Da ai dreptate, o ditamai banca din romania - care de fapt nici nu este romana ci franceza - care face jdemii de tranzactii pe zi cu strainatatea nu sunt in stare sa trimita niste bani in germania .... ai perfecta dreptate. In schimb nemtii sunt toti perfectiunea intruchipata, sa ii pui intr-o icona etc. iar romanii sunt intotdeuna de vina ... din nou ai perfecta dreptate. :)

 

 

@bosolanu: cum ai facut cu comisionale bancare? Ca de ex eu stiu ca la un transfer de sub 500 euro taxele sunt pe la vreo 40 euro ...

 

 

Banca nu are dreptul sa itzi ceara bani pt. ca sa faca investigatzie.Asta e obligatzia ei prin lege din moment ce transferul a fost efectuat legal.

Potzi sa-i dai chiar in judecata cu chitantza pe care ai primit-o atunci cand ai facut transferul shi cu o confirmare a faptului ca nu ai primit banii pe care sa tzi-o trimita firma destinatara a sumei de bani.

 

 

Banii de multe ori nu au un parcurs direct Banca exp->Banca dest ci trec printr-o serie de banci corespondente. Daca banca dest este corespondenta merge perfect daca in schimb nu este atunci se trimite la o banca corespondenta din germania care transmite catre banca dest (cam ca si cu mailul, trece prin mai multe servere pana ajunge la destinatie). Confirmarea din partea bancii expeditoare este chiar hartia care se primeste ka ghiseu. Investigatia inseamna ca urmareste traseul banilor prin bancile corespondente ... deci pt aia - din pacate - au dreptul sa ceara bani fiindca nu este pe domeniul lor.

 

Na, de ce ma bag eu in seama cu chestiile astea ... eu de vreo 6 ani lucrez cu strainezia si am facut incasari si plati in strainatate cu duiumul. Niciodata nu au fost probleme ca banii sa se piarda pe drum. Au fost in schimb probleme cu comisioanele ca d'aia am aflat ca de ce primeam bani mai putini din cauza bancilor corespondente.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Cei de la BRD, mi-au cerut comision 25 de E , nu stiu de ce pentru ca stiam ca cei de la BCR iau comision 40 de E, oricum daca aveti vreo informatie de genu sau sunteti patiti cu ceva asemanator, va rog spuneti-mi!

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Probleme din nou.... cei de la thomann mi-au spus ca inca n-au ajuns banii si ca sa vorbesc cu banca sa fac investigatii(traking).... nu stiu ce sa fac,, e normal sa platesc tot eu banii aia pe investigatii atata timp cat eu n-am nici o vina???

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

De unde esti?

Din severin!.. de ce?. s-ar putea sa trec week-endul asta prin Tm dar nu stiu sigur!

Link to comment
Share on other sites

Guest Something_Wild

Mersi pt initiativa, dar daca nu sunt... asta e..!

Bafta!

 

Later edit: sorry, defapt sunt bosolanu, am gresit a ramas logat la mine pe comp un prieten!

Edited by Something_Wild
Link to comment
Share on other sites

sal, voi ce ziceti sa fac... sa platesc aia 40 de E.. pt investigatii??

 

Mai bine iti faci un card in euro si platesti direct cu cardul ... asa macar sigur ii folosesti la ceva bun. Daca primesti un raspuns din ala ca au fost comisioane pe parcurs care au consumat banii ce te faci?

 

Eu zic sa mergi la banca si sa o intrebi pe cine o fi acolo care sunt scenariile posibile. Adica sa iti explice ce s-ar fi putut intampla cu banii in ipoteza ca thomann sunt de treaba. In functie de scenarii vezi care este economic mai sanatos sa nu pierzi bani mai multi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest bosolanu

Sal... pai daca jefuiesc banca iti dai seama...... da eu ma gandesc cum sa-mi iau banii aia inapoi....

maine ma duc la banca. si incerc sa fac ceva, daca nu... platesc investigatiile!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest bosolanu

Salut...

Am reusit sa dau de urma banilor!! Am platiti investigatiile si mi-au raspuns ca banii sunt la thomann de cand i-am trimis. Eu le-am spus ca am trimis banii de pe contul lu` varamea dar ei nu s-au deranjat sa se uite pana ieri cand le-am spus din nou!!!

Acuma astept raspuns sa vad ce imi zic.. le-am spus: investigatiile cine le plateste?? Eu sunt devina daca ei sunt cascati si nu se uita???

Aaaa stie cineva ce comision se percepe daca retrag din un cont 350 de E, de la BRD???

Mersi, salutare

Link to comment
Share on other sites

Salut...

Am reusit sa dau de urma banilor!! Am platiti investigatiile si mi-au raspuns ca banii sunt la thomann de cand i-am trimis. Eu le-am spus ca am trimis banii de pe contul lu` varamea dar ei nu s-au deranjat sa se uite pana ieri cand le-am spus din nou!!!

Acuma astept raspuns sa vad ce imi zic.. le-am spus: investigatiile cine le plateste?? Eu sunt devina daca ei sunt cascati si nu se uita???

Aaaa stie cineva ce comision se percepe daca retrag din un cont 350 de E, de la BRD???

Mersi, salutare

 

Sa le spui clar ca te astepti ca ei sa-ti plateasca costurile!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Hello, nu au vrut sa-mi plateasca costurile pt ca nu a fost contul meu, dar au vrut sa-mi dea un special deal, acum astept sa vad ce-mi ofera! 10x oricum

Link to comment
Share on other sites

Hello, nu au vrut sa-mi plateasca costurile pt ca nu a fost contul meu, dar au vrut sa-mi dea un special deal, acum astept sa vad ce-mi ofera! 10x oricum

 

Da, sincer sa fiu ma asteptam la un raspuns pozitiv din partea lor. Insa trebuie sa reactionezi si tu, ei singuri nu fac cadouri...

 

Eu cum am mai zis am doar experiente placute legate de Thomann. Chiar azi mi-au trimis un pachetel cu bunatati :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.