www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Max 600 Ron.


Guest Zookye
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Sunt nou pe forum si as vrea sa ma prezint mai intai. Ma numesc Alin, sunt din Sucevaa si am 16 ani. De curand (~2luni) am descoperit o chitara in pod, fiind a mamei mele. Este o chitara acustica, tip western, Reghin. Este crapata in 3 locuri (nu gauri, ci mici fisuri) iar de curand s-a desprins gatul chitarei de corp (nu stiu exact cum sa explic. cert este ca distanta dintre corzi si fret s-a marit considerabil. Daca aveti vreo idee despre cum as putea sa remediez problema va rog sa o impartasiti si cu mine).

 

Insa pasiunea mea tinde mai mult spre o chitara electrica decat una acustica (imi place la nebunie si cea acustica). Am pentru inceput cateva intrebari: O chitara electrica poate fi "tunata" astfel incat sa sune asemanator uneia acustice? Este mai usor de cantat la una electrica in comparatie cu un acustica (legat de chitara mea...nu va zic ce santuri am in degete )? Consuma mult curent? Ce recomandati pentru un incepator?

 

 

Am gasit urmatorul site cu "seturi chitare electrice" si vreau sa stiu daca cele mai ieftine sunt bune de ceva si daca merita investiti banii ---> http://www.fly-music...itare-electrice (eu am dat sa ordoneze crescator dupa pret). Un buget maxim ar fi in jurul a 600RON.

 

Astept pareri si raspunsuri la intrebarile mele. Multumesc anticipat!

 

 

Cheers!

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Cu un buget de 600 de lei poti cumpara o chitara acustica mai buna decat o chitara electrica la aceasi buget. Mai buna inseamna ca vei fi "mai" satisfacut de chitara acustica decat de cea electrica. Dar trebuie sa te gandesti si in perspectiva. Daca tu vrei foarte mult electrica, poti sa cumperi o acustica de 3200 roni absolut superba si tie sa nu iti placa pentru ca vrei distors. Din pacate, in cazul chitarii electrice te costa(mult) un sunet frumos de care sa fi satisfacut mai mult timp.

 

Din punctul meu de vedere ai 2 solutii:

 

1. Iti cumperi o chitara acustica buna, canti la ea, inveti bine de tot si la vara muncesti si iti cumperi o electrica serioasa (intre timp citesti despre chitarii electrice, amplificatoare si intelegi tu ce iti trebuie);

2. Iti cumperi chitara electrica, cam printre cele mai praf, dar, cu putin noroc, cat de cat setata bine, iti faci treaba cu ea si, la vara, muncesti, incerci sa iti recuperezi 200-300 din banii dati pe ea si iti cumperi alta chitara si alt amplificator.

 

Daca vrei sa mergi pe varianta a 2 a, ai putea sa incerci sa iti cumperi un Squier Bullet si un procesor de efecte (sau altele, sunt sigur ca o sa iti mai recomande colegii cateva). Procesorul are destule efecte sa te ajute sa inveti ce e ala un chorus, delay, reverb, etc. Dar atentie, procesorul de efecte are nevoie de o boxa activa, poti fie sa iti pui la niste boxe de calculator, fie sa pui niste casti la iesire, fie la intrarea line in din placa de baza a calculatorului (varianta perfecta daca vrei sa inregistrezi ceva), fie la combina sau altfel de boxa activa.

 

Ce ti-am recomandat mai sus este decent, dar este posibil sa nu te satisfaca in timp (asa numitul sindrom "nu e mana mea de vina, ci sculele ieftine"). Iti urez bafta si sper sa faci alegerea cea mai buna pe care sa nu o regreti.

 

Cu respect,

Riccardo

Link to comment
Share on other sites

Ok si deci imi zici ca nu merita sa bag banii in acele chitare electrice (set) si mai degraba mi-as cumpara una acustica mai buna decat ce am.

 

 

Poti te rog sa imi dai niste optiuni? Adica dintre cele acustice.

 

Multumesc foarte mult pentru raspuns!

 

 

EDIT: Nu vreau electrica pentru ca vreau "distors" -->desi nu prea stiu ce inseamna. Am citit de exemplt pe ghidul lui JUSTIN ca pentru incepatori o chitara electrica este indicata datorita faptului ca griful este ingust, actiunea redusa, si corzile mai slab tensionate. Plus de asta imi place foarte mult genul de muzica rock-hard-industrial-metal , iar o chitara electria o sa imi satisfaca placerea. (nu va ganditi la prostii).

 

Cat despre acustica..imi place si ea foarte mult dar din experienta proprie - un reghin de prin 90 - degetele imi sunt vinete si taiate, distanta dintre corzi si grif este imensa- mai nou s-a deplsat griful chitarei de pe corp..nu prea stiu cum sa explic, iar actiunea s-a marit enorm-. Nu am incercat alte chitare acustice si poate de aceea mi-am facut o parere proasta la prima vedere.

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

UP!

 

Cum nu vreau sa fac un topic nou as vrea va rog daca se poate sa imi prezentati o serie de chitari acustice care si-ar merita banii pana in 600 RON ( asta ar fi limita)

 

Multumesc foarte mult!

Link to comment
Share on other sites

Si care ar fi diferentele majore dintre cele doua?

 

EDIT: Ok deci trebuia sa ma documentez putin inainte sa intreb. Cum nu sunt un expert in ale chitarii primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost diferenta de pret. Mi-am zis ca daca diferenta e asa mare (475 RON --> 605 RON) sa vad si niste revewuri la amandoua, iar din revewi`uri , Fenderul mi s-a parut mai interesanta.

 

Credeti ca merita diferenta de bani pentru un incepator? Cat despre actiunea chitarei , as vrea sa fie cat mai mica.

In concluzie ma gandesc serios sa cumpar acel Fende CD-60. Exista o alta alternativa mai buna?

 

 

Multumesc :)

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Da, dar vreau sa stiu cu ce este mai bun un takamine de cat un fender (avand in vedere cele doua modele), si daca se justifica pretul. Nu de alta dar acel takamine este la limita, si nu as mai avea bani sa imi cumpar o husa, un set de corzi si un capodastru :)

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.