www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor La Armonizarea Unei Melodii


craul87
 Share

Recommended Posts

Salutari,

 

Vreau si eu putin ajutor daca se poate... Am facut o melodie si vreau s-o armonizez. Cam stiu cum e cu teoria armonizatului in terte maj/min, patrimi, sesimi etc.... adica chiar stiu dar am o problema cu obtinerea sunetului pe care il vreau si nu stiu ce fel de armonizare sa folosesc. Daca stiti formatia Avenged Sevenfold atunci sigur stiti si ce armonizari incrediblile pot sa faca acei doi chitaristi obtinand acel sunet minor/diminuat cu acel efect straniu/horror :) Acum daca ma poate ajuta cineva... ce fel de armonizare trebuie sa folosesc ca sa obtin acel tip de sunet??? Am impresia ca cei de la A7X cand armonizeaza nu folosesc strinct un singur interval ci le variaza dar asta ma depaseste d.p.d.v. teoretic pt ca nu stiu cum functioneaza adica pe baza a ce criterii aleg notele pt a fi armonizate in trepte diferite?

Daca ma poate ajuta cineva ii sunt recunoscator:)

Melodia contine urmatoarea progresie de note: F E D G E D A | A C D A | A C E A | A C F si este in cheia lui Dminor.

 

http://www.easy-shar...4948/melody.mp3

eu am probeme cu linkul asha ca am si atasat fisierul...

melody.mp3

Edited by craul87
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Salut,

 

Sincer, nu am studiat Avenged Sevenfold, insa ceea ce-ti recomand este sa te apuci sa-i studiezi putin. Gasesti tab-urile/progresiile de la piesele lor foarte lejer pe net. Este cel mai simplu mod de a afla ce armonii folosesc. :)

 

De asemenea, un punct de plecare cu folosirea a doua (sau mai multe) game intr-un cantec ar putea fi gama relativa. :lol: (iarasi, si pentru asta este full internetul de documentatie, si chiar ai putintel de studiu pe tema asta).

 

Sper sa reusesti si te asteptam cu o inregistrare cand termini munca. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.