www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buzz Cand Ridic Degetul De Pe Fret


Guest Mordre
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor,

Am inceput sa invat cantatul la chitara cu ajutorul cursului Learn and Master Guitar. Totul merge ok mai putin un lucru.

 

Apas un fret, lovesc coarda, suna frumos si in momentul cand ridic degetul de pe fret, ca sa cant alta nota, imi bazaie coarda.

 

Deci bazaie exact cand ridic degetul de pe fret.

 

Mentionez ca griful are 2mm curbura la mijloc, tinand coarda 1E apasata pe capete.

 

Ce sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Daca ai buzz cand ridici degetul dupa coarda, nu cred ca e ceva anormal; eu cred ca chitara nu are nimic:-??

Stiu ce zici tu, dar tind sa cred ca poate stai prea mult cand ridici degetul dupa coarda; adica, poate nu ridici destul de repede/ stationezi prea mult; cred eu.

Link to comment
Share on other sites

fa exercitiul corect si nu se va mai auzi. nu ai de ce sa auzi buzzul respectiv pentru ca trebuie sa tii nota respectiva pana cand incepe noua nota. faptul ca il auzi inseamna ca iei degetul de pe coarda prea repede (nu ca miscare, ci ca durata a notei). incearca un exercitiu mai usor: cu degetul aratator apesi pe fretul 1 al mi-ului subtire si lovesti coarda. apoi lovesti din nou coarda fix in momentul in care ridici degetul. deci vei avea un exercitiu de forma: fa mi fa mi fa mi fa mi... notele trebuie sa fie egale ca durata. dupa ce iti iese curat asta, treci mai departe si adauga noi degete sau muta-l pe alte corzi.

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca asta se intampla predominant cand chitara e acordata cu un semiton mai jos.

 

O explicatie obtinuta ar fi ca griful se curbeaza mai putin decat atunci cand chitara e acordata standard si de aceea vibreaza la ridicarea degetului de pe fret.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.