www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Drivere Audio Pentru Inregistrare In Win 7?


Recommended Posts

Prieteni,

 

Am si eu nevoie de un sfat de la cei priceputi. Pana acum pe windows XP am folosit Vinyl Codec cu care m-am impacat foarte bine pentru ca aveam playback real-time. Intre timp am trecut pe o scula noua, cu windows 7 cu sound card de fabrica. Intrebarea mea este ce driver sa folosesc sa fie compatibil cu win 7 si care sa faca playback in timp ce inregistrez? Ca si programe de inregistrare/mixaj folosesc Adobe Audition 3.0 si Fruity Loops 9.

Link to comment
Share on other sites

Prieteni,

 

Am si eu nevoie de un sfat de la cei priceputi. Pana acum pe windows XP am folosit Vinyl Codec cu care m-am impacat foarte bine pentru ca aveam playback real-time. Intre timp am trecut pe o scula noua, cu windows 7 cu sound card de fabrica. Intrebarea mea este ce driver sa folosesc sa fie compatibil cu win 7 si care sa faca playback in timp ce inregistrez? Ca si programe de inregistrare/mixaj folosesc Adobe Audition 3.0 si Fruity Loops 9.

 

Mai eu nu stiu sigur la ce te referi, pt ca si eu am Win7, cu onboard audio HD (24 bit 96/192 khz), folosesc tot adobe audition si nu am problema asta...merge playbackul realtime. Atat ca trebuia bagat asio 4 all sa vada khzii reali, sa se pupe file-ul din adobe cu khzii placii onboard. Doar la asio4all imi detecteaza cei reali complet, si merge in timp real playbackul si inregistrarea.

Link to comment
Share on other sites

Prieteni,

 

Am si eu nevoie de un sfat de la cei priceputi. Pana acum pe windows XP am folosit Vinyl Codec cu care m-am impacat foarte bine pentru ca aveam playback real-time. Intre timp am trecut pe o scula noua, cu windows 7 cu sound card de fabrica. Intrebarea mea este ce driver sa folosesc sa fie compatibil cu win 7 si care sa faca playback in timp ce inregistrez? Ca si programe de inregistrare/mixaj folosesc Adobe Audition 3.0 si Fruity Loops 9.

am patit si eu cand am trecut pe un laptop cu vista.

nu mai aveam midi.

am facut update de driver de pe site-ul producatorului, am instalat asio4all ultima versiune.

totul merge brici.

Link to comment
Share on other sites

Ce descrii tu e un resampling facut de ASIO4All, de la 48 la 44.1 KHz. Nu exista KHz reali si nici imaginari :) Probabil proiectul a fost initiat pe 48KHz, Audition face si el resampling (dar mai prost decit ASIO4All), de unde si problemele. Nu exista nici un motiv obiectiv pentru a folosi 48KHz acasa.

 

Resamplingul este de la 44-48 la 96 in cazul meu, altfel apar probleme. Proiect initiat pe 96 evident cere sa fie 96,altfel dau totul peste cap. Calitatea este destul de audibila in cazul meu, depinde la ce asculti tu muzica :lol:

Link to comment
Share on other sites

ok poate nu m-am exprimat ok. Cu vinyl codec auzeam in timp real ce inregistram prin sound cardul calculatorului, adica ce trageam prin mic auzeam in casti in timp ce inregistram. Acum pot inregistra cu Asio 4All dar nu aud nimic. Ce fac gresit sau ce nu am?

 

btw scula e un lenovo g 560

http://www.emag.ro/notebook_laptop/notebook-lenovo-g560a-intel-174-coretm-i3-330m-213ghz-3gb-320gb-geforce-310m-512mb-microsoft-windows-7-home-premium-negru--p59-033735

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.