www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Sau Procesor ?


Guest VladCirjan
 Share

Recommended Posts

Guest VladCirjan

Salut tuturor , e primul meu post :) . Vroiam sa va intreb care e faza cu procesor sau amplificator ? Eu stiam ca trebuie amandoua dar mi a zis astazi un tip de la guitar shop din bucuresti ca ar trebui sa mi iau procesor (urmare a faptului ca i am spus ca as vrea sa inregistez ce fac pe pc si faze ) . Mi a recomandat un procesor de vreo 500 lei ( nu stiu cum se numeste ) . Ma rog , edificati-ma si pe mine va rog in ceea ce priveste aceste doua chestii ... ce ar trebui sa mi iau ? (Am fost sa ma uit de o chitara intre 700 si 900 de lei si mi s-a recomandat Epiphone Les Paul Special GT ... e ok ? -pentru rock :lol: ) P.S. ar fi prima mea chitara electrica

Link to comment
Share on other sites

Guest VladCirjan

Dar chitara crezi ca merita ? E 800 lei la magazin ... chiar vreau sa imi cumpar si nu am testat altele (nu am testat-o nici pe asta dar a cantat tipul de la magazin la ea si i-a iesit bestial ... ) P.S. e vba de Epiphone Les Paul Special GT

Link to comment
Share on other sites

Dar chitara crezi ca merita ? E 800 lei la magazin ... chiar vreau sa imi cumpar si nu am testat altele (nu am testat-o nici pe asta dar a cantat tipul de la magazin la ea si i-a iesit bestial ... ) P.S. e vba de Epiphone Les Paul Special GT

 

Eu am Epiphone Explorer GT...tot din aceeasi serie , doar alt model .....si da....sunt chitari relativ ok la pretul ala.....cat despre efecte "suparate" , depinde ce preferinte ai.....pedale sau procesoare. Vrei mai multe efecte si sa incerci una alta - mergi pe procesor. Sau....conteaza mult si ampu in care le bagi......daca ai buget si iti permiti un vox mai bunicel sau chiar marshall......atunci procesorul sau pedalutzele pot sa mai astepte.......Gasesti pedale si procesoare pe forumul asta la kilogram....amplificator si chitari la greu.....dar la astea vine mai greu cu transportul (din punctul de vedere al amplificatorului) , iar chitara , de recomandat , inainte sa o iei....sa o testezi si vezi daca iti place....eu am toate sculele de pe forum si sunt arhi-multumit de ele

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor , e primul meu post biggrin.gif . Vroiam sa va intreb care e faza cu procesor sau amplificator ? Eu stiam ca trebuie amandoua dar mi a zis astazi un tip de la guitar shop din bucuresti ca ar trebui sa mi iau procesor (urmare a faptului ca i am spus ca as vrea sa inregistez ce fac pe pc si faze ) . Mi a recomandat un procesor de vreo 500 lei ( nu stiu cum se numeste ) . Ma rog , edificati-ma si pe mine va rog in ceea ce priveste aceste doua chestii ... ce ar trebui sa mi iau ? (Am fost sa ma uit de o chitara intre 700 si 900 de lei si mi s-a recomandat Epiphone Les Paul Special GT ... e ok ? -pentru rock biggrin.gif ) P.S. ar fi prima mea chitara electrica

 

salut, nu te grabi sa dai banii pe multe chestii..

chitara aia e ok, ia uita-te pe forum in sectiunea de chitara si echipamente si vezi cum suna si ce parere au forumistii despre unele scule..

 

poti sa-ti iei un amplificator "clean" fara efecte la care sa adaugi o pedala, doua trei, in functie de ce realizezi pe parcurs ca ai nevoie

sau poti sa-ti iei un amplificator "combo" care are incluse diferite tipuri de amplificatoare de la cele cu sunet curat si pina la cele cu distorsiune aplicata + diferite efecte gen

chorus, compression,delay, reverb...

 

in functie de buget si de ce mai citesti pe aici decizi...

 

tinand cont de cati bani am dat pina acum, in locul tau as lua chitara de 700 ron (pentru inceput) si un amplificator gen roland cube 20x (second hand :)) ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.