www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Retastare Chitara Acustica


Guest levelx
 Share

Recommended Posts

Buna seara tuturor!

 

De curand am dat jos de pe sifonier chitara acustica pe care am inceput sa cand acum 17 ani. Nu am mai pus mana pe ea de foarte mult timp din cauza ca, atunci cand eram mic am stricat-o. Mi se parea pe atunci ca distanta dintre corzi si taste este foarte mica si din cauza asta se aude o vibratie ciudata, ca un bazait. La mintea de atunci mi s-a parut normal sa pilesc tastele. Rezultatul a fost perfect pentru ce cantam atunci (melodii folk)... dar cand am progresat si am inceput sa cand blues acustic am constatat ca, "bending strings" sunetul devine oribil, mai mult, am stricat multe corzi. Am abandonat atunci chitara respectiva si mi-am cumparat alta.

 

Acum, din motive strict sentimentale, as vrea sa o reconditionez, in consecinta tastele trebuie schimbate. As vrea ajutor sa gasesc varianta cea mai avantajoasa financiar, tinand sa mentionez ca instrumentul nu valoreaza mai mult de 100-200 ron...

 

Ma puteti sfatui?

Multumesc!

Edited by levelx
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspunsuri.

 

@broknstrngz: Nu vreau alta chitara, vreau sa o repar pe aceasta.

 

@Masta Gi: Ceea ce vroiam sa spun este ca nu vreau sa coste ca aici: http://www.proguitar.ro/reparatii.php. O plaja atat de larga de pret ma sperie :) Nu m-ar interesa daca as da mai mult decat valoarea ei ca sa o repar totusi.

 

Ce as vrea sa aflu este:

1. se merita sa o retastez eu? (efort+timp+bani+calitate rezultata comparativ cu un atelier specializat)

2. unde as gasi un astfel de atelier si cam cat m-ar costa

Link to comment
Share on other sites

1. se merita sa o retastez eu? (efort+timp+bani+calitate rezultata comparativ cu un atelier specializat)

2. unde as gasi un astfel de atelier si cam cat m-ar costa

1. Depande. Eu am retastat doua electrice, fara niciun fel de experienta prealabila. Sunt multumit de rezultat. Nu stiu cum iese la un atelier specializat, sunt sigur ca iese mai bine decat prima mea retastare - dar ma refer la chestii cosmetice minore (am rotunjit prea mult capetele tastelor, nu se vad muchiile alea frumoase), nu la "playability". Si prietenul meu Alex, la care sunt amandoua chitarile (prima e a mea ca n-are la ce sa zdrangane, a doua e a lui, in constructie) e multumit. Bineinteles ca a doua a mers mai bine decat prima, insa diferentele nu sunt mari. In plus, daca nu-ti place poti s-o iei de la capat (nu de multe ori totusi).

Cu cat citesti/vizionezi mai mult, cu atat mai bune rezultatele. Google si YouTube sa traiasca. Daca te hotarasti, pun si eu linkurile pe care le-am gasit.

2. Da-i un PM lui EugenRo2001. El e taticul chitarelor acustice pe-aici la RGC. Doar ca e din Bucuresti. Si din cate inteleg te-a speriat plaja preturilor. Da-le un telefon, sa te sperie pretul in sine :).

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Acum, din motive strict sentimentale, as vrea sa o reconditionez, in consecinta tastele trebuie schimbate. As vrea ajutor sa gasesc varianta cea mai avantajoasa financiar, tinand sa mentionez ca instrumentul nu valoreaza mai mult de 100-200 ron...

 

Te costa in jur de 50 ron freturile/fretwire (depinde de unde cumperi) eu iti recomand fretwire pentru ca e mult mai usor de indoit pe radius.

Pila pentru leveling iti poti face singur dintr-o suprafata perfect plata pe care lipesti smirghel de granulatie in jur de 600 - 800 depinde cat ai de pilit dupa ce ai pus freturile (ideal e sa fie cat mai nivelate din start, sa pilesti cat mai putin)

Ultima etapa (recrowning) este foarte simpla dar iti trebuie o scula speciala pentru a iti usura munca. Eu am folosit asa ceva pentru ca e accesibil ca pret, am cumparat doar capul pilei, se poate folosi pentru uz personal fara probleme (eventual iti poti confectiona singur un maner daca ti se pare incomod)

 

Si cu toate improvizatiile si taierile de buget iese minim 100 ron

 

Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.