www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Pentru Squire Bullet


Guest costa_ct
 Share

Recommended Posts

Guest costa_ct

Am cumparat acum un an un Squire Bullet si am luat si un set de corzi de rezerva, cu specificatiile de mai jos. Dupa cateva luni a cedat "Si", apoi imediat "Mi"-ul subtire. Le-am inlocuit cu cele de rezerva, dar "Mi"-ul a cedat din nou dupa 1 luna. Am luat un set de "Hora", la 15 Ron si am inlocuit din nou mi-ul, dar nu am reusit sa o acordez ca s-a rupt cu un semiton inainte de a ajunge unde trebuia. Acum am pus mi-ul de la o acustica, desi pare mult mai gros decat originalul.

 

Intrebari:

 

1. Stie cineva care este diferenta dintre seturile enumerate mai jos? Adica, in afara de faptul ca difera diametrul corzii, ce ar trebui sa stiu cand imi cumpar un set de corzi?

 

2. In afara de fret noise, mai este vreo diferenta intre cele Pure nickel ball end si cele Nickel Plated Steel Ball End? Care ar fi mai indicate pentru rock?

 

3. Exista undeva corzi la bucata, sa imi cumpar 6 si-uri si 12 mi-uri fara sa dau 300 Ron pe 12 seturi?

 

 

 

 

Electric guitar 150s pure nickel ball end, Nothing Beats an Original

 

 

 

Fender® String Construction: Pure Nickel.

 

 

 

Tone Descriptor: Rich and warm with abundant harmonics. 150’s Pure Nickel strings deliver a smooth feel with reduced finger noise.

 

 

 

Music & Playing Styles: Fender® Original 150’s are an excellent choice for blues, jazz, and classic rock.

 

 

 

Special Features / Benefits: Fender® Original 150’s are based on our tried and true designs that produce classic, round, full tones. We start with the highest quality wire available and use state-ofthe-art manufacturing to bring you vintage tone with modern-day quality and consistency.

 

Fender® Original 150’s Pure Nickel strings deliver a smooth feel with reduced finger noise. The tone is rich and warm with abundant harmonics. These strings are perfect for blues, jazz and classic rock.

 

 

 

073-0150-402, 150XL, .009/.011/.015/.024/.032/.040

 

073-0150-403, 150L, .009/.011/.016/.024/.032/.042

 

073-0150-406, 150R, .010/.013/.017/.026/.036/.046

 

073-0150-408, 150M, .011/.014/.018/.028/.038/.049

 

073-0150-410, 150JL, .012/.016/.022w/.030/.040/.050

 

 

 

Pret: 25 RON

Edited by costa_ct
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@costa_ct

 

 

Salut,

 

 

Corzi la bucata gasesti aici!

 

http://mezzomusic.ro/pages.php?d=6&ids...&idsubcat=0

 

 

In privininta corzilor la set pentru electrica,am auzit ca foarte bune sunt Dunlop,GHS si Elixir,dar Elixirurile sunt si foarte scumpe,asa ca zic sa mergi ori pe GHS ori pe Dunlop:D

 

 

 

Sper ca ti-am fost cat de cat de folos:D

 

 

 

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

 

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi .
Am cumparat acum un an un Squire Bullet si am luat si un set de corzi de rezerva, cu specificatiile de mai jos. Dupa cateva luni a cedat "Si", apoi imediat "Mi"-ul subtire. Le-am inlocuit cu cele de rezerva, dar "Mi"-ul a cedat din nou dupa 1 luna. Am luat un set de "Hora", la 15 Ron si am inlocuit din nou mi-ul, dar nu am reusit sa o acordez ca s-a rupt cu un semiton inainte de a ajunge unde trebuia. Acum am pus mi-ul de la o acustica, desi pare mult mai gros decat originalul.

 

Intrebari:

 

1. Stie cineva care este diferenta dintre seturile enumerate mai jos? Adica, in afara de faptul ca difera diametrul corzii, ce ar trebui sa stiu cand imi cumpar un set de corzi?

 

2. In afara de fret noise, mai este vreo diferenta intre cele Pure nickel ball end si cele Nickel Plated Steel Ball End? Care ar fi mai indicate pentru rock?

 

3. Exista undeva corzi la bucata, sa imi cumpar 6 si-uri si 12 mi-uri fara sa dau 300 Ron pe 12 seturi?

 

 

 

 

Electric guitar 150s pure nickel ball end, Nothing Beats an Original

 

 

 

Fender® String Construction: Pure Nickel.

 

 

 

Tone Descriptor: Rich and warm with abundant harmonics. 150’s Pure Nickel strings deliver a smooth feel with reduced finger noise.

 

 

 

Music & Playing Styles: Fender® Original 150’s are an excellent choice for blues, jazz, and classic rock.

 

 

 

Special Features / Benefits: Fender® Original 150’s are based on our tried and true designs that produce classic, round, full tones. We start with the highest quality wire available and use state-ofthe-art manufacturing to bring you vintage tone with modern-day quality and consistency.

 

Fender® Original 150’s Pure Nickel strings deliver a smooth feel with reduced finger noise. The tone is rich and warm with abundant harmonics. These strings are perfect for blues, jazz and classic rock.

 

 

 

073-0150-402, 150XL, .009/.011/.015/.024/.032/.040

 

073-0150-403, 150L, .009/.011/.016/.024/.032/.042

 

073-0150-406, 150R, .010/.013/.017/.026/.036/.046

 

073-0150-408, 150M, .011/.014/.018/.028/.038/.049

 

073-0150-410, 150JL, .012/.016/.022w/.030/.040/.050

 

 

 

Pret: 25 RON

 

Frate, si vezi de acum ce corzi iti iei si la cat timp le schimbi. Corzile trebuie schimbate cam la 3 luni si alege si tu niste corzii mai bune, cum a zis si oZz ia-ti Ernie Ball sau GHS.

 

 

Incearca GHS Boomers au un sound foarte placut.

 

Cristi.

Link to comment
Share on other sites

Schimba toate corzile. Nu e bine sa schimbi o singura coarda, in afara cazului in care s-a rupt la foarte scurt timp dupa ce ai pus un set nou.

Si in plus, nu astepta pana se rup. Cand nu mai suna bine/nu mai aluneca/s-au innegrit, ia unele fresh. Schimba-le cat de des iti permite bugetul.

Stratul tau probabil a fost setat pentru un set de grosime 009-042, deci incearca sa iei tot asa. In rest e pe incercate, pana gasesti corzile care iti convin la mana si la ureche. GHS, Dunlop, Ernie Ball, D'Addario, Elixir, Rotosound etc, ai de unde alege.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.