www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro si contra-Incubus


Guest rhcp_guitarist
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai, nu cumva asculti incubus ca iti place de brian melko ala ? :) doar o intrebare, nu te supara... oricum nujt dak sunt buni sau nu, dar stiu ca am ascultat o melodie sau doua si am un singur cuvant pt a-i caracteriza : MEDIOCRU... si sincer , nu cred ca intra in aceeasi oala cu rhcp... aia sunt oameni care stiu sa faca muzica buna... si inca ce muzica!

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Am citit un interviu cu chitaristul formatiei Incubus - Mike Einziger in revista Guitar One si mi-am propus sa ascult ce canta. Si intradevar tipul are un stil interesant si elaborat, cum spunea rhcp guitarist, inspirat adesea din jazz ( tatal lui este pianist de jazz). Canta de la 15 ani cu Incubus. Pe o piesa canta chiar la un instrument cu corzi chinezesc. Nu este nici pe departe unul care foloseste doar 3 acorduri. Sunt sigur ca o sa mai auzim de el. Cred ca merita ascultat.

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Componenta trupei incubus de acum este: Brandon Boyd-vocal si percutie,Mike Enzinger-chitara,Ben Kenney-bass,José Pasillas -tobe si Dj kilmore-turntables

Mel de care vorbesti,Raskolnikov,este Aqueous Transmition..pacat ca nu mai tin minte cum se numeste instrumentul :)

Totusi nu cred ca pot compara incubus cu rhcp,faza e ca incubus i-au avut la inceput ca model..cititi: Their early funk-metal sound was heavily influenced by the Red Hot Chili Peppers, but broadened over the next few years to incorporate thrash, rap-metal, post-grunge rock, and grinding alt-metal à la Korn or the Deftones.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest marina

Mie mi-a dat iuli sa ascult incubus!!!prima oara nu am bagat prea mult in seama,dar mi-am spus sa ascult mai mult si mai profund!!Am descoperit o formatie care ma incanta si imi place!!poate ca sa tb sa ii intelegi, tb sa ii asculti mai bine,dincolo de orice prejudecati!

cat despre DJ,Shadow, mi se pare ca fac un lucru original si frumos!!

Link to comment
Share on other sites

o sa fac un offtopic mai lungut

 

puteti sa nu mai amestecati stilurile?! adica atunci cand un stil e caracterizat de anumite lucruri (fie ca e simplitate, duritate, prostie, sau orice altceva) de c il raportati la alt stil cu care nu are legatura..

 

dementhor, omule, tie ti se pare ca rock inseamna numai metal?! adica daca ceva nu e la fel de complex precum Metallica sau Iron Maiden nu mai conteaza...

ei bine nu toti canta metal..unii canta si alte stiluri..si chiar daca mie sau tie nu iti plac nu trebuie sa te bagi si sa ii compari cu alte trupe, din alte stiluri care pot fi complexe daca stilul respectiv nu doreste asta

personal nu ascult alternative, nici nu metal (care NU este metal) dar nu incep acum sa intru pe toate forumurile sa ma iau de stiluri si sa zic cat de ***** sunt (era vb de nu metal si in general de KoRn...)

topicul asta a fost deschis (cel mai probabil) pt fanii Incubus si pt non-fanii Incubus dar care asculta alternative, nu pt cei care asculta metal sau altceva

si daca o iei dupa nume (ai zis ca se numeste rock pt ca au 2 chitari, bass si toba)..ei bine..cam asa erau trupele de Rock...rock care sa ne amintim ca la inceput venea de la Rock'n'roll..care nu mi se pare un stil extrem de complex..

ma rog...la ultima faza nush exact cat de mult s-a inteles unde bateam

in fine...cred ca s-a inteles ideea ca e un topic pt oameni care asculta alternative..

Link to comment
Share on other sites

erau niste treasheri incubus, de pe la sf anilor '80 parca.nush dak e aceeasi trupa cu astia care canta mai mainstream asa.aveau pe vremuri un album beyound the unknown sau ceva de genu, super tare.nu l-am mai gasit de atunci, il aveam pe caseta.ia sa vad io dc++ :)

Link to comment
Share on other sites

incubus a fost original o trupa de death din USA (parca Florida)

http://www.rockdiscography.com/link/lkbandmet2.html si cautati acolo ca arata ca asta e

ma rog...acum se pare ca cineva s-a trezit ca e fain sa iei un nume demonic si sa canti alternative

ma rog..nu am vrut sa puni si mai multa sare pe rana

sa lasam alternativii sa discute intre ei si metalistii sa discute in alta parte :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Cam offtopic dar ma rog:

 

Toti suntem intr-un fel demonici doar k la un moment dat ne trezim din ignoranta si incepem sa evoluam inspre ceva frumos. Mai ales in timpul adolescentei razbat astfel d influente nu prea ok=negarea negatiei :)

Abia ascultand o tona d RHCP am descoperit Incubus,dar slava Domnului k nu m-am opintit in Incubus cum pare,ascult o gramada d trupa diferite :)

Mda...am dat peste Beyond the unknown..toate par la fel dar nu ma bag :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

a ne afunda sau nu depinde numai de noi :)

oricum de existat,exista..depinde cum jonglezi cu ea

 

p.s.:i was speaking for myself

 

ma rog..sa terminam cu astea,sa ne respectam cat de cat unii pe altii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hey scuze ca deraiez de la discutie,dar care asculta sonata arctica???////

 

sonata arctica rulezzzz!!

 

aaaaaaa.......si bravoo lui rhcp_quitarist-vb precum un intelept si vorbele lui contin mult adevar!!!!!!!!!!!! RESPECT!

Link to comment
Share on other sites

hey rhcp_guitarist multumesc ptr primirea calduroasa!dupa ce am scris mesajul ala miam dat seama ca esti fata!e un forum teava!............RESPECT

Link to comment
Share on other sites

thx all ptr primire......e cel mai kul site pe care l-am frecventat......toata populatia e just like it schould be!succes in continuare.........sonata arctica rulzz......RESPECT!

 

scz ptr greselile de ortografie.....se intelege la betia pe care am tras-o......inca odata RESPECT!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De ce tre sa fie neaparat rock (si mai tre sa fie si un stil anume pe deasupra) si nu poate sa fie muzica. Personal consider ca orice gest de creatie fortuit nu prea se mai numeste creatie si exercitiu.

Pentru mine incubus suna bine si toate influentele astea ale lor mie imi spun in primu rand ca sunt niste oameni care au ceva cultura muzicala si experienta. Nu sunt un mare fan (cred ca "are you in" imi place cel mai mult.., si cred ca si "talk show on mute"). Nu sunt fan pentru ca deja am cam trecut de varsta la care sa am fanatisme.

Sa stii Dementhor ca lucrurile simple sunt intotdeauna mult mai complicate decat crezi.

Cat despre faptu ca muzica lor nu e foarte elaborata.., va inselati.

Am mai vazut ca zicea cineva la un moment dat ce cauta un DJ? Cred ca e o prejudecata sa te gandesti din start un DJ, sau nus ce instrument nu are ce cauta intr-o trupa de rock. Pacat pentru ca muzica trebuie tratata cu mult mai multa deschidere decat atat.., altfel nu o sa te poti bucura de ea

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Mi-am dat seama de curand ca m-am pripit cu deschiderea acestui topic..niciodata nu voi reusi sa conving pe cineva sau el sa ma convinga pe mine ca celalalt are dreptate :) totusi,ma bucur ca exista si oameni gen blakk care imi impartasesc ideea:P

cum a zis si pixy,a pus punctul pe I :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mi-am dat seama de curand ca m-am pripit cu deschiderea acestui topic..niciodata nu voi reusi sa conving pe cineva sau el sa ma convinga pe mine ca celalalt are dreptate :) totusi,ma bucur ca exista si oameni gen blakk care imi impartasesc ideea:P

cum a zis si pixy,a pus punctul pe I :)

 

Sa stii ca eu am "deschis calculatorul" ceva mai tarziu, dar pot sa-ti spun cu siguranta ca INCUBUS sunt exceptionali!

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Nirvana e alternativ???nirvana e grunge pur!!!!! :) daca nu stii ce e grunge,afla acu grunge=A style of rock music that incorporates elements of punk rock and heavy metal, popularized in the early 1990s and often marked by lyrics exhibiting nihilism, dissatisfaction, or apathy. ;)Prominent grunge metal acts include Alice In Chains and King's X.

Dap desi esti femeie ai dreptate Nirvana nu canta alternative cum nu bat yo in orchestra simfonica a Romaniei.Nirvana e grunge tata la fel ca si Staind si mai sunt dar sunt deja offtopic.Incubus imi plac sunt buni nu e usor sa fi 7 oameni intr-o trupa si sa se si inteleaga muzical vorbim a iesit ceva din ei mie unu imi plac sunt intr-un fel revolutionari si sincer si datorita varstei sunt clar new school.Asta a fost tot.Salutare!

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Man, cu asta, chiar ai dat cu mucii in fasole... Nirvana - Alternativ :):)

 

not quite actually... grungeul este considerat oarecum inclus in miscarea "alternative", nirvana e liderul valului de trupe care au revolutionat etc yada yada yada :( Imi aminteste de un speech al lui axl rose la o gala de premii.. what's with all these alternative bands kurt cobain thinks he so smart blah B) kidding nu chiar, dar asta era idea.

 

wikipedia says:

Nirvana Dave Grohl, Kurt Cobain, Krist Novoselic

Origin Aberdeen, Washington

Country USA

Years active 1987–1994

Genre(s) Alternative rock Grunge

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_%28band%29

http://www.answers.com/topic/nirvana-artist?method=6

 

linkuri sa va convingeti :o mai cititi inainte sa dati cu rosii in oameni. there. :)

 

(si despre ce era vorba? despre incubus? ;) )

Edited by miriapod
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

trecand peste linkuri, putem spune ca nu e grunge pur nirvana .. ca nah Nevermind nu prea duce a grunge cum duce Bleach de exemplu.. de fapt maj formatiilor abordeaza mai multe stiluri si e grea clasificarea

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

simt nevoia sa te contrazic putin...

 

desi termenul alternativ este destul de vechi (prima oara fiind folosit pentru a desemna muzica celor de la VU*), el a ajuns sa desemneze un curent muzical abia in a doua jumatate a anilor 90. si oricum, in alternativ pui orice trupa care nu are loc in alta parte :)

 

nirvana canta grunge, nu alternativ...

pupici

*velvet underground (pentru cine are nevoie de explicatie :))

 

Eu l-am auzit pe axl rose la o gala care trebuie sa fi avut loc in intervalul '91-94 referindu-se la nirvana si restul de trupe lansate atunci.. "alternative bands". de acord cu "in alternativ pui orice trupa care nu are loc in alta parte". n-am citit destul despre asta incat sa pot sa afirm daca in 91 era un adjectiv care desemna pur si simplu muzica-alternativa-la..muzica mainstream..sau daca era intr-adevar un curent muzical. anyway,my point: daca exista cateva surse destul de serioase care folosesc cuvantul alternative nu e cazul sa faci misto de dementhor. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

s3raph. da-mi te rog exemplu de un album grunge "pur"

 

pearl jam - ten ?

soundgarden - superunknown ?

alice in chains - dirt ?

 

(lista poate continua)

 

muzica Grunge se refera in primul rand la un fel de abordare a muzicii, o combinatie de metal, pop si punk, iar in al doilea rand se refera la trupele din SEATTLE & around care cantau ceva in genul asta la inceputul anilor 90.

:) heh nu prea pot sa dau exemplu de grunge pur , ai dreptate.. e complicat.. si da stiu despre ce e muzica grunge .. eu ma refeream ca dp ce au scos nevermindu pana si cu kurt a recunoscut ca au avut o abordare mai spre pop-rock..intr`un interviu (in sensu.. ca it was selling.. si suna diferit :) )

ps eu prefer de la alice jar of flies :)

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.