www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Cd60, Takamine G320 , Ibanez V72ece


Guest kyle
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

M-am axat zilele astea pe a-mi lua o chitara, sunt incepator si mi-am propus ca pentru moment sa ma apuc sa invat singur sa cant. Am citit cateva discutii, si pe acest forum si in alte locuri si am redus cautarea la 5 modele , toate in limita bugetului meu ( 600 RON)

 

Ibanez V72ECE

 

600 RON

 

Takamine

Takamine G320-NS Natural Satin Dreadnought Acoustic Guitar 550 RON

Takamine G320 Acoustic Guitar 600 RON

Takamine G220 600 RON

 

Fender CD60 545 RON

 

Care dintre aceste 5 ar fi de preferat? As vrea o chitara pe care chiar si pe masura ce avansez sa nu ii descopar limitari si sa fie nevoie sa o schimb ( din considerente financiare :) )

 

Ca pret, Fender-ul pare cel mai accesibil, insa din cate am inteles Takamine-le ar fi mai bune. Si am mai citit undeva ca ar trebui sa ma feresc de cele facute in totalitate de lemn laminat.

Si spre deosebire de aceste 2 , cea de la Ibanez este electro-acustica . Care e diferenta dintre acustic si e-acustic? Poti sa canti la ele aproape ca la o chitara electrice ? Sunt mai bune ?

 

Ca recomandare , ar mai fi bune si cateva cuvinte despre magazinele din link. Cand cumpar chitara exista ceva ce sa intreb la magazin ca sa ma asigur ca am cumparat ce trebuie? Sau ar trebui testata chitara? Nu stiu sa cant nici macar o nota , asa ca nu sunt sigur ca mi-as da seama :lol:

 

Hai ca am pus foarte multe intrebari :lol: Astept orice sfat sau recomandare. Mersi

Edited by kyle
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@kyle

 

 

Salut,

 

Vreau sati spun ca din pacate nu am testat nici una din chitarile de mai sus:|

 

Raportul pret-caitate mi se pare destul de ok la toate...dar,tu trebuie sa o alegi pe cea care iti place cel mai mult cum suna...

 

Fiecare om are o alta parere despre chitara ideala...nu conteaza ce firma e scrisa pe headstock,conteaza sa-ti placa tie cum suna,cum arata(eventual)si sa iti

fie lenjera...

 

 

Chitara ELECTRO-acustica are avantajul ca o poti conecta la un amplificator...la un calculator etc.pe cand chitara acustica canta doar ,,rece"

 

Takamine-ul G320-NS are Solid top...ceea ce se spune ca suna mai bine se mentine mai mult acel sunet de ,,corzi noi"dar ti-am spus,nu conteaza daca are lemn masiv sau placaj....

 

Poate sa fie facuta si din carton( imposibil)...nu conteaza!Sa sune bine e cel mai important...si sa-ti placa numai TIE cum suna...si nu celor de

pe RGC sau de oriunde:D

 

 

Deci du-te,incearca-le pe fiecare,si care crezi ca iti ofera cel mai placut sound,si care crezi ca e mai aproape de ce iti doresti tu,CUMPAR-O!

 

Trebuie sa fii atent la cateva detalii si din punct de vedere tehnic.Prietenul meu Marius a scris un articol pe Lectii-de-chitara.ro despre ,,Ce trebuie sa stii cand cumeperi o chitara":)

 

 

Sper ca ti-am fost de folos si daca credeti ca nu am spus ceva bine,corectati-ma!

 

 

Bafta in alegerea primei tale chitari!

 

 

 

Te-am saluat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

1. ambele magazine sunt foarte serioase.

2.ca sa explic cat mai simplu: o e-acustica este o acustica cu o doza pe ea => o poti baga la amplificator

3. pe ibanezul ala am pus de multe ori mana sa cant. sincer nu-mi place. nu-mi place griful ( cam imcomod/ mai comode mi se par cele de la hora :)) ) iar cutia de rezonanta este foarte subtire, daca o lovesti mai tare se poate crapa ( sau poate am pus eu mana pe chitara unui nefericit care a primit o chitara slaba calitativ), oricum nu o recomand.

4. de fender nu prea stiu ce sa zic, firma este buna, si chitara din cate am inteles este bunutza

5. eu dintre astea as alege un takamine, ofera calitate( rezistente, comode, sunet plin) . care dintre ele le vrei tu alegi, te duci la magain si care ti se pare mai comoda o alegi .

6. eu as alege takamine gr320 ( la 600 lei). iar daca faci rost de un amp bunutz poti sa-i pui o doza ca sa o poti conecta la amp. desi nu-ti recomand sa pui tu doza :lol: . cred ca daca -virgula- cumperi chitara de la mcmusic si doza tot de la ei ti-o pot monta ei gratis ( sau daca nu , nu cred ca trece de 50 lei montajul)

sa ne spui si noua ce alegi

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai in plan acum sa canti amplificat/pe scena nu-ti lua electroacustica..ia-ti una normala un pic mai buna.

 

Acusticele nu-s ca electricele din muuuulte motive. Unul ar fi corzile mai dure.

 

Cand o verifici in magazin vezi sa fie gatul confortabil si corzile nu foarte departate de freturi la imbinarea cu corpul (se poate regla pilind inaltatorul dar nu e o solutie pt cazurile grave).

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Sincer 90% din oamenii cu electroacustice pe care-i cunosc nu-si amplifica niciodata chitarele. Toti dau buzna in magazin si cumpara electroacustice ca merg pe principiul de roman infundat la care orice lucru daca are ceva in plus e bun "...las sa fie acolo ca cine stie cand o sa-mi trebuiasca". Morala mea: cumpara-ti electroacustica doar daca vrei in mod neaparat sa-ti amplifici chitara. Am cantat pe ibanezul mai sus mentionat si nu mi s-a parut stralucit, sa nu mai zic de placajul din care e facut topul cutiei. Mi s-a parut fff subtire. In schimb ce sa zic? Eu as merge pe Fender cd60. Am una acasa si e prea buna pentru banii care i-am dat ea. Suna grozav si daca schimbi corzile stock, suna si mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am testat cele 3 chitare în discuție și, cu mâna pe inimã, clasamentul este urmãtorul:

 

Takamine G320 > Fender CD-60 >>>> IbanezV72.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru opinii. Maine ma duc pana la magazin sa vad ce si cum si am vazut ca parerea majoritara este sa merg pe un Takamine, voi tine cont de aceasta parere daca ma decid sa cumpar.

Mai am o intrebare, chitara din magazin este deja acordata ? Ar trebui sa fie cred, ca sa sune cat mai bine daca i-as ruga sa o testeze cum suna. Sau imi lasa mie onoarea :) ?

PS Sa le cer si o pana de chitara ? Am vazut ca se gasesc la 2 RON Dunlop, exista si aici marci bune/proaste? Sau exista pane care pot deteriora corzile ? Mersi.

Edited by kyle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu prea existã pene proaste, ține de preferințe. Eu pentru acusticã prefer o panã mai subțire (.46mm). Dunlop este o marcã mai mult decât OK.

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la MCmusic si mi-am luat un Takamine G320 laminat. Si desi nu stiu decat sa zdrangan la ea mi se pare ca suna absolut .. magic . Multumesc din nou tuturor pentru sugestii. Ne mai auzim pe masura ce o sa ma apuc sa invat a canta.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru alegere, si eu am una la fel. Eu i-am pus un saddle de os facut de domnul Eugen de aici de pe forum care i-a imbunatatit sunetul.

 

Takamine-ul G320-NS are Solid top...

 

De unde ai scos-o??? :) NS vine de la Natural Satin care e un tip de finisare. Si G320 NS e chiar mai ieftina decat G320.

Edited by lupul alb
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.