www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modele Hibride Intre Vioara Si Chitara


Guest Callaxes
 Share

Recommended Posts

Guest Callaxes

Vreau sa fac un instrument la care poti sa canti la fel de usor fie cu mana libera cat si cu un arcus. Stiu sa cant la ambele instrumente si am o ideie cum sa le combin, dar inainte sa ma apuc vreau sa stiu ce instrumente de genul acesta s-au facut.

 

Google (in toata frumusetea sa) nu prea ma ajutat, decat ca am gasit filmuletul

.
Link to comment
Share on other sites

Eu chiar ma gandeam de mult la asa ceva, deci nici o noutate aici.

 

Dar ce poti face e urmat chestie:

 

1.o faci fretless

2. doza hexafonica mai hibrida cumva, care sa se pupe cu un amp cu 6 intrari, fiecare intrare pentru fiecare pol de metal al dozei :) astfel poti face disonari fara sa sune urat, deoarece polii aferenti corzilor sunt pe canale diferite

3. chestia cu arcusul...eu ma gandeam un fel de pana mai interesanta cu un fel de mini arcus

4. daca e prea greu, considera varianta cu swell pot , merge foarte bine si fain, poti da impresii de vibrato de vioara si balene etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest Callaxes
Sa imi zici si mie daca ai idei

 

In primul rand: Multumesc!

 

In al doilea rand: Tot conceptul consta in miscarea mainii. Deobicei cand incerci sa canti la o chitara cu un arcus, stai jos in pozitie de cantat la violoncel. Daca stai sus si incerci sa canti precum Jimmy Page ai miscarea aceea verticala a arcusului care e total nenaturala si greu de a te obisnui.

 

Idea e de a aseja bridgeul si corzile in asa o pozitie cat sa poti folosi arcusul intr-un fel foarte natural si vioi.

 

Trebuie sa ma apuc sa desenez conceptul. Daca vrei sa vezi ce iesa, poti sa te intorci maine. :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand: Multumesc!

 

In al doilea rand: Tot conceptul consta in miscarea mainii. Deobicei cand incerci sa canti la o chitara cu un arcus, stai jos in pozitie de cantat la violoncel. Daca stai sus si incerci sa canti precum Jimmy Page ai miscarea aceea verticala a arcusului care e total nenaturala si greu de a te obisnui.

 

Idea e de a aseja bridgeul si corzile in asa o pozitie cat sa poti folosi arcusul intr-un fel foarte natural si vioi.

 

Trebuie sa ma apuc sa desenez conceptul. Daca vrei sa vezi ce iesa, poti sa te intorci maine. :lol:

Da, asa e, e total aiurea, si chiar ma gandeam ca din pacate...poti doar cu ea ca si un violoncel...DAR!

 

De aia ar exista in cazul acesta un E-BOW :lol:

Astept sa vad, foarte misto! :)

Link to comment
Share on other sites

De cateva luni de zile experimentez si eu cu un arcus de vioara pe chitara (inspirat de Sigur Ros desigur) si e destul de interesant.

Din ce am observat pana acum astea ar fi probleme majore:

 

Faptul ca ultimele 3 corzi ( cele mai groase) sunt bobinate (i.e nu sunt plate ca la la vioara/violoncel) si din aceasta cauza se deterioreaza mult mai rapid parul de pe arcus (si cu multa rasina aplicata pe el).

Bridge-ul plat al chitarii vs cel in forma de _--_ la instrumentele clasice limiteaza instrumentistul la folosirea stricta a corzilor Mi si Mi

Cu distortion de orice fel arcusul produce armonice in functie de locul in care atinge coarda.

Pozitia foarte incomoda in care trebuie tinut arcusul.

In cazul in care se ridica inaltimea corzilor suficient de mult pentru a permite accesul la corzile din mijloc apar probleme mari de intonatie.

 

Recomand sa aruncati o privire peste http://www.youtube.com/user/GuitarViols , exista si un site detinut tot de individul asta.

Deasemenea pe parcursul istoriei au mai existat cateva instrumente clasice cu freturi: (cross intre Viora si Chitara) Arpeggione , Viola da Gamba.

 

Mai degraba va cumparati un violoncel electric cu freturi sau adaugati freturi la un violoncel obisnuit sau varianta E-Bow/Fernandes Sustainer Kit.

Edited by Stockholm_Syndrome
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.