www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De O Parere


Guest O N E
 Share

Recommended Posts

Guest O N E

In primul rand un "salut!" tuturor.

Vreau sa achizitionez un produs al firmei ELECTRO HARMONIX si nu am auzit nici de bine nici de rau. Am nevoie in pedalboard-ul meu de un reverb si erau ca variante :

 

http://www.thomann.de/gb/electro_harmonix_..._grail_plus.htm

http://www.thomann.de/gb/electro_harmonix_holy_stain.htm

 

Eu inclin spre Holy Stain fiindca am nevoie si de un tremolo deci mi se pare varianta ideala. Dar intreb aici tocmai pentru ca nu sunt sigur.

Deasemenea daca stiti variante mai bune de reverb-uri de pe la alti manufacturieri sunt deschis la opinii (in limita de buget aprox 600-700lei)

 

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Cum vrei sa-l conectezi? direct in input sau in bucla de efecte?

Sunt curios cum suna daca e bagat direct in input ,iar ampul e pe canalul de drive/cu gain. //din moment ce ordinea fireasca ar fi overdrive/distortion -> apoi alte efecte ambientale, sunt curios cat de mult afecteaza sunetul aceasta schimbare de ordine in efecte.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Am vrut ºi eu sã`mi cumpãr un Holy Grail mai demult. ªi din demo`urile ascultate pe youtube si reviewurile citite am observat cã sunã foarte bine ºi e apreciatã. Alegeam pedala asta dacã nu`mi luam procesor :)

 

Meritã sã arunci ºi un ochi la: Boss RV-5

HardWire RV-7

T-Rex ToneBug Reverb

Link to comment
Share on other sites

Salutare!Cu reverbul EH holy grail am avut de-a face de curind si imi place foarte tare cum suna.Este un reverb foarte ''focusat'' ca si frecvente si foarte flexibil.In sectiunea efecte a setup-ului domnului Jimmy Cherkez (Urma) caruia i-am confectionat un mixer de efecte este si un EH holy grail care suna excelent !

Link to comment
Share on other sites

Guest O N E

Initial am optat si eu pentru un procesor (un gt-10 mai exact) si dupa ce l-am probat am ramas sa zic asa dezamagit(un sunet prea "sintetic/digital" in opinia mea) si am preferat sa imi cumpar niste "pedalute" (un wah de la vox ,un DS-2 de la boss,un CH-1 boss si hammy wh-1 pe care le-am legat in ordinea asta). Dar tot simteam ca "imi lipseste ceva" si am vazut acel Holy Stain care se incadreaza mai mult decat bine in buget si fata de Holy Grail/Holy Grail Plus mi s-a parut mai versatil si din auzite are un reverb mai mult decat ok care suna identic cu holy-ul + tremolo si acel fuzz/drive analog(din care sa zicem as putea scoate ceva in plus fata de DS-2 intr-o ipostaza live).

Link to comment
Share on other sites

Initial am optat si eu pentru un procesor (un gt-10 mai exact) si dupa ce l-am probat am ramas sa zic asa dezamagit(un sunet prea "sintetic/digital" in opinia mea) si am preferat sa imi cumpar niste "pedalute" (un wah de la vox ,un DS-2 de la boss,un CH-1 boss si hammy wh-1 pe care le-am legat in ordinea asta). Dar tot simteam ca "imi lipseste ceva" si am vazut acel Holy Stain care se incadreaza mai mult decat bine in buget si fata de Holy Grail/Holy Grail Plus mi s-a parut mai versatil si din auzite are un reverb mai mult decat ok care suna identic cu holy-ul + tremolo si acel fuzz/drive analog(din care sa zicem as putea scoate ceva in plus fata de DS-2 intr-o ipostaza live).

 

EH Holly Grail este tot un efect de reverb digital. asta e cam cel mai ieftin reverb pe arcuri de pe piata http://www.thomann.de/gb/danelectro_dsr1_springking.htm

Daca vrei ceva cu adevarat special,

http://www.thomann.de/gb/fender_63_tubereverb.htm

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Damon

nu cunosc holy stain-ul, dar din descriere pare destul de interesant si e posibil sa fie mai practic.

 

Referitor la holy grail plus, e un reverb bun.. Prin comparatie, varianta originala holy grail mi-a placut mai mult cum suna, parca putin mai plin. Insa plus-ul e mai bine construit. De altfel si holy stain-ul pare bine facut.

 

Mai poti cauta variante..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.