www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Downshifters (bucuresti)


Guest Downshifter
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Pãrerea mea umilã este cã piesa nu prea este de radio, deși spui cã este înregistratã profesionist, nu sunã astfel. Îmi pare un pic prea lungã și repetitivã, solo-urile nu au deloc darul de a-ți trezi atenția.

Link to comment
Share on other sites

Compozitia in mare suna foarte bine , are un vibe de Portishead meets Nirvana.

Soloul 2 trebuie ucis cu iatagane si furculite si cateva cuvinte sunt pronuntate cam ciufulit.

Oricum cu mult peste ce se aude in general in Romania, felicitari si kg de confetti pentru aspectul asta.

 

 

Ca productie in schimb

Tobele suna cam dubios si sunt pseudo-camuflate cu tone de reverb (kick-drum + mult reverb nu prea se pupa).

Vocalele sunt cam sus in mix ca volum fata de restul instrumentelor si delayul de pe ele mi se pare cam pronuntat.

Chorusul sau phaserul de pe chitara in timpul solourilor suna cam dur pentru urechile mele cel putin.

 

Nu sunt profesionist , asta e opinia mea de amator mic si insignifiant.

 

Keep it up.

Link to comment
Share on other sites

Guest Downshifter

Baumwolle: Pai ce sa zic... in studioul asta au tras si nume mari din muzica romaneasca (am inteles ca si Iris de exemplu), ca atare ne-am pus soarta integral in mainile lor si urechea lor...

Cat despre lunga si repetitiva, intr-adevar merg pe o constructie clasica strofa, refren, strofa refren, etc. deci de-aici se trage; insa cred ca e chestie de gust. Incercarea mea este sa iasa ceva fredonabil, de aici si simplitatea constructiei.

 

Stockholm_Syndrome: Multumesc pentru identificarea cu Portishead si Nirvana; ma bucura :) Iar chestia cu "peste ce e in Romania in general", m-a uns la suflet intrucat mereu mi s-a parut ca stilul e usor altfel decat ce e pe la noi.

In rest, sunt de acord integral cu comentariile (vezi si mai sus). Si eu le-am observat dar am mers pe ideea ca "se poate si asa" si poate altora o sa le placa.

 

Multumesc pentru comentarii.

 

C.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Downshifter

Intre timp am trecut de la stadiul de propunere de CityFM RomTop la locul 30, fara sa o votam nici noi nici prietenii, ceea ce inseamna ca totusi piesa place cat de cat, cu toate imperfectiunile sesizate mai sus (si altele).

 

Problema e ca, in fapt, nu suntem decat 2 oameni in formatia asta, vocea si cu mine (chitara bass / chitara armonie). Tobarul si chitara solo au fost platiti pentru inregistrare. Se simte cineva atras suficient de piesa (mai sunt inca vreo 5 facute) cat sa se bage la o formatie sa incercam sa cantam tot ce am "strans" pana acum? Cineva serios sa ne prezentam la festivalul cu maximum rock din octombrie?

 

Ol za best

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.