www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Affinity Strat Wiring Diagram


maur
 Share

Recommended Posts

m-am hotarat sa imbunatatesc tonul squierului meu.

intai am inlocuit doza din bridge cu un dimarzio dp110.

nu mi s-a parut vizibila schimbarea.

ca ton...da...s-a simtit...dar ca sustain nu.

apoi am facut modificarile de aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4...mp;#entry458663

acum..m-am gandit sa-i inlocuiesc unul din potentiometrele de ton cu un tonestyler de la stellartone (http://www.stellartone.com/index.asp)

am refacut lipiturile ca in schema asta:

am citit toate instructiunile si variantele de montare de pe situl producatorului.

dar as vrea ca acest tonestyler sa-mi "comande" toate cele 3 doze.

adica asa:

ceva pareri/variante aveti? adica e bine ce vreau sa fac?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Karacter

m-am hotarat sa imbunatatesc tonul squierului meu.

intai am inlocuit doza din bridge cu un dimarzio dp110.

nu mi s-a parut vizibila schimbarea.

ca ton...da...s-a simtit...dar ca sustain nu.

apoi am facut modificarile de aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4...mp;#entry458663

acum..m-am gandit sa-i inlocuiesc unul din potentiometrele de ton cu un tonestyler de la stellartone (http://www.stellartone.com/index.asp)

am refacut lipiturile ca in schema asta:

am citit toate instructiunile si variantele de montare de pe situl producatorului.

dar as vrea ca acest tonestyler sa-mi "comande" toate cele 3 doze.

adica asa:

ceva pareri/variante aveti? adica e bine ce vreau sa fac?

 

faza cu schimbarea dozei era ceva normal pentru un squire ...+1

treaba cu sustain-ul nu-i 'adevarata'... ori este... multi au ras cand le-am spus de scobitori si de agrafe.... uite ca n-am incercat decat pe o veche chitara treaba asta si dupa aia aveam prea mult sustain asa ca am renuntat la ea... +1

shimbarea potentiometrelor de ton...nu prea mi-a placut niciodata ideea sa transform chitara in una activa... 0

 

as vrea sa vad si eu cum ai facut lipiturile pentru ca nu vad nici un atasament...

cum vrei sa ti le comande? arata-mi niste imagini si te pot ajuta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Karacter

faza cu schimbarea dozei era ceva normal pentru un squire ...+1

treaba cu sustain-ul nu-i 'adevarata'... ori este... multi au ras cand le-am spus de scobitori si de agrafe.... uite ca n-am incercat decat pe o veche chitara treaba asta si dupa aia aveam prea mult sustain asa ca am renuntat la ea... +1

shimbarea potentiometrelor de ton...nu prea mi-a placut niciodata ideea sa transform chitara in una activa... 0

 

as vrea sa vad si eu cum ai facut lipiturile pentru ca nu vad nici un atasament...

cum vrei sa ti le comande? arata-mi niste imagini si te pot ajuta

 

Domnilor... se pare ca ne intelegem de minune... Eu vroiam sa ajut omul si voi ati aparut si-ati dat cu bata-n balta... daca va pricepeati voi atunci de ce n-ati facut-o? sau sunteti doar soareci de biblioteca care oricine vine si spune ceva mai bun ca ce aveati voi atunci il tratati ca pe un NIMIC?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Karacter

merci de intentie.

dar cu noul asta rgc 3.0 abia acum am vazut reply-ul tau.

pana la urma am legat doar doza de bridge pe tone styler. restul au ramas pe potul de tone original.

nu am cum sa fac poze...ca intre timp am vandut chitara.

 

imi pare rau sa aud asta... oarecum se putea rezolva astfel incat acel tonestyler sa-ti comande toate dozele... la switch-ul de 5 pozitii al chitarii unde aveai contactele de ton le intrerupeai ... lipeai impreuna cele trei pozitii pentru ton si apoi lipeai tonestyler-ul la lipitura celor 3 pozitii... si astef avea un ceea ce lumea numeste 'pot de ton universal'[master tone]...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.