www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Corporatist De Muzica Pentru Amatori


Guest Andrei Joe
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei Joe

Competiția dintre companii se mutã din birouri în club, unde corporatiºtii se pot duela prin etalarea talentelor muzicale. Scopul unic este, fireºte, relaxarea, de care profitã cu toții.

 

Stresul cotidian, slujba, criza economicã, ratele la bancã sau problemele de acasã sunt doar câteva dintre lucrurile care le ocupã tot timpul angajaților coporatiºti. Momentele de relaxare devin tot mai rare ºi se rezumã la o ieºire într-un bar sau într-un club cu prietenii sau cu colegii. Aºa i-a venit lui Sorin Urzicã, patronul Music Club din Bucureºti, ideea de a face, în parteneriat cu Jack Daniel‘s, un concurs de muzicã pentru amatori, sprijinit de profesioniºti. Mai exact, cu amatorii care reuºesc sã adune câțiva prieteni într-o trupã ºi sã îºi reprezinte compania în competiție.

 

„Ideea o am de aproape doi ani ºi a plecat de la pasiunea pentru muzicã a celor care au cântat în copilãrie sau în tinerețe la un instrument“, spune Sorin Urzicã. Pentru toți cei care au cântat mai mult sau mai puțin profesionist, urcarea pe scenã a rãmas o nostalgie greu de echivalat cu o altã pasiune, iar posibilitatea recreãrii acelor momente poate fi o metodã excelentã de relaxare ºi reîncãrcare a bateriilor. „Pe lângã satisfacerea unei nevoi spirituale, urcarea pe o scenã adevãratã este însoțitã de un nivel foarte mare de adrenalinã, de suspansul intrãrii într-o lume complet diferitã de cea cotidianã“, spune Urzicã, care adaugã cã, în cadrul multor petreceri private de companii, invitații îºi etaleazã calitãțile vocale pe scena clubului.

 

Repetiții cu profesioniºti

 

Jack Daniel‘s Music Club Awards este programat sã aibã loc pe data de 30 iunie. Pânã acum, la doar câteva sãptãmâni de la publicarea anunțului, în concurs s-au înscris deja cinci echipe (reprezentând, printre altele, compania KPMG ºi Asociația Erudio), iar alte trei echipe aºteaptã sã se decidã asupra numelui cu care se vor înscrie (fiind vorba de prieteni angajați la companii diferite ºi reuniți în aceeaºi trupã.) „Sala ºi scena permit fãrã probleme desfãºurarea a zece trupe, cu una sau douã piese cântate într-o searã. Dacã vor fi mai multe, vom extinde competiția pe mai multe zile“, spune patronul Music Club. Echipele pot cânta maximum douã piese, preferabil o compoziție proprie (dacã existã) ºi un cover. „Tuturor le punem la dispoziție spațiu ºi instrumente pentru repetițiile sãptãmânale alãturi de profesioniºti care sã îi învețe cum se cântã pe o scenã adevãratã“, adaugã Urzicã.

 

Vor exista, evident, ºi premii, principalul fiind un set complet de instrumente pentru trupã, în valoare de 2.500-3.000 de euro, dar se vor acorda ºi premii pentru popularitate, pentru cea mai bunã atitudine pe scenã ºi pentru cea mai bunã costumație. „Câºtigãtorii vor avea ºi ocazia sã cânte în deschiderea uneia dintre formațiile noastre, într-o vineri sau sâmbãtã, iar astfel vor vedea ºi reacția unui public mult mai exigent decât prietenii lor veniți în seara concursului“, spune organizatorul, care sperã cã în acest fel ar putea chiar descoperi trupe de calitate foarte bunã. Evenimentul este asemãnãtor cu Cupa Presei la Cântat (una dintre ediții fiind ținutã chiar la Music Club), însã Jack Daniel‘s Corporate Challenge se adreseazã tuturor companiilor, nu doar unui anumit sector.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Vlagged

Meh.. tocmai vin de acolo. Genul de "pre-cooked competition".. a fost penibil.

Preferabil o compozitie proprie?!?! Come on.

Music club este pustiu în mod normal ºi aºa trebuie sa rãmânã.

Edited by Vlagged
Link to comment
Share on other sites

Da-ne si noua mai multe detalii.

Au fost multe trupe? A fost lume?

 

A fost lume ca la balamuc. Dupa organizatori, 450 de oameni. Atmosfera vesela, caldura mare, preturi si mai mari.

 

Au fost 9 trupe.

 

A fost intradevar un concurs corporatist. Ai mari sanse la castig daca te cheama Turcescu sau Naumovici. Altfel iti trebuie un sponsor sa nu plangi dupa banii de inscriere.

 

Se mai tine si-n Octombrie. Daca mergeti, nu incercati cu piese proprii, melodii lucrate sau de nisa. Mainstream covers sunt singurele apreciate. Si showul. Imbracati-va in clowni. Si chemati-va prietenii doar daca e in ziua de salariu.

 

Sunetul in sala a fost bun, toate trupele s-au auzit bine. In monitoare nu era chiar la fel.

Link to comment
Share on other sites

A fost lume ca la balamuc. Dupa organizatori, 450 de oameni. Atmosfera vesela, caldura mare, preturi si mai mari.

 

Au fost 9 trupe.

 

A fost intradevar un concurs corporatist. Ai mari sanse la castig daca te cheama Turcescu sau Naumovici. Altfel iti trebuie un sponsor sa nu plangi dupa banii de inscriere.

 

Se mai tine si-n Octombrie. Daca mergeti, nu incercati cu piese proprii, melodii lucrate sau de nisa. Mainstream covers sunt singurele apreciate. Si showul. Imbracati-va in clowni. Si chemati-va prietenii doar daca e in ziua de salariu.

 

Sunetul in sala a fost bun, toate trupele s-au auzit bine. In monitoare nu era chiar la fel.

 

Tin sa te contrazic un pic in conditiile in care eu am fost implicat in acest proiect (ca tehnic de scena).In monitoare nu se aude decat daca ceri sunetistului acest lucru ceea ce nu a facut nici o trupa.Tot la fel eu nu am vz nici un basist care sa isi faca ton, fiecare a venit si si-a bagat direct cablul in statie.Dupa parerea mea trupa castigatoare a meritat sa castige.

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic un pic in conditiile in care eu am fost implicat in acest proiect (ca tehnic de scena).In monitoare nu se aude decat daca ceri sunetistului acest lucru ceea ce nu a facut nici o trupa.Tot la fel eu nu am vz nici un basist care sa isi faca ton, fiecare a venit si si-a bagat direct cablul in statie.Dupa parerea mea trupa castigatoare a meritat sa castige.

 

Si eu tin sa te contrazic un pic. Dupa prima piesa cantata am cerut chitara mai tare in monitor, e pe iutub, la calitate de aparat foto:

, chiar daca am avut si la soundcheck aceeasi problema si credeam ca s-a retinut.

Nu prea e ok sa lucrezi din nou la sunet cu publicul in fata. E ca si cum ti-ai acorda chitara pe scena.

 

In fata insa s-a auzit super, oricine pe orice instrument a cantat. Faina sonorizare.

 

Prestatia celor de la Colliers a fost intradevar foarte reusita si captat foarte bine publicul. Felicitarile mele. Meritau fara indoiala. O sa-i sustin in toamna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.