www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Lp 100 Sau Lp Standard?


Guest muzicel chitarescu

Recommended Posts

Guest muzicel chitarescu

salut !

 

vreau sa imi cumpar cadou de ziua mea (care va fi in curand) o chitara electrica LES PAUL de la Epiphone, mi-am tot clatit ochii pe net si in magazine si e singurul model pe care il simt ca fiind " al meu"

 

nu stiu sa cant la chitara insa nu imi place nici sa arunc cu banii pe fereastra pe produse de calitate mediocra dar ieftine cu pretextul ca sunt incepator(ma refer aici la chitare electrice de 500 de ron cu tot cu husa, amplificator, corzi de schimb si 3 cd cu lectii plus manual, nu dau nume:).

am de ales intre 2 variante:

 

1

sa imi iau din Romania epiphone LP 100 care costa aprox 1000 ron si sa imi mai iau un combo de 350-600 ron http://alturl.com/zbyy

 

2

sa imi iau din germania de pe thomann.de LP standard care costa in lei cu tot cu transport 1700 ron si folosesc calculatorul pe post de amplificator ascultand ceea ce cant in casti.

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul...ry_sunburst.htm

 

astfel cu aproximativ acelasi buget pot sa imi iau o chitara mai ieftina dar cu amplificator sau o chitara mai scumpa dar fara nimic altceva

ce ma sfatuiti?sunt diferente calitative mari intre cele doua modele? eu nu am tinut in mana niciodata o chitara electrica asa ca nu pot in nici un fel sa ma edific

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest muzicel chitarescu
Daca vrei Lp prob. ai de gand sa canti Hard rock , blues ,etc...

 

Ce zici de Lp Studio si Vox Amplug ... credema ca nu o sa iti placa sa canti cu o chitara de 17milioane (Standardu) prin PC.

 

 

intre lp studio si lp 100 nu sunt diferente asa mari care sa justifice cele 600 ron in plus, pe mine ma intereseaza comparatie intre lp 100 care costa 1000 ron sau lp standard cu variatiile sale de modele care costa undeva intre 16 si 2000 ron.

 

ai dreptate ca nu suna deloc bine pe pc dar pe de alta parte o iau de la 0 cu chitara deci pt inceput nu e nevoie de cine stie ce calitate a sunetului,am de invatat note, acorduri, teorie muzicala, etc:)

 

si vreau epiphone nu aria sau altceva

 

singurele diferente pe care eu ca incepator le vad intre cele doua modele sunt dozele, lp100 are unele no name, standard are doze alnico classic care probabil ca suna mai bine

Edited by muzicel chitarescu
Link to comment
Share on other sites

intre lp studio si lp 100 nu sunt diferente asa mari care sa justifice cele 600 ron in plus, pe mine ma intereseaza comparatie intre lp 100 care costa 1000 ron sau lp standard cu variatiile sale de modele care costa undeva intre 16 si 2000 ron.

 

ai dreptate ca nu suna deloc bine pe pc dar pe de alta parte o iau de la 0 cu chitara deci pt inceput nu e nevoie de cine stie ce calitate a sunetului,am de invatat note, acorduri, teorie muzicala, etc:)

 

si vreau epiphone nu aria sau altceva

 

singurele diferente pe care eu ca incepator le vad intre cele doua modele sunt dozele, lp100 are unele no name, standard are doze alnico classic care probabil ca suna mai bine

Crede-ma ..sculele bune :) motiveaza incepatorii sa evolueze. Cunosc multi oameni care s-au lasat de chitara(si chitara bass) dupa ce au cumparat starter packuri. Daca canti prin pc o sa sune prost in general. un ton :lol: identic cu modelling ampurile de pe piata il obtii astfel :

Faci rost de Amplitube 3(teoretic licenta costa cateva ssute de euro)

O placa profi de sunet (cu preamp incorporat) sau o placa de sunet dedicata pentru chitara(vezi line6). Placile ieftine(gen realtek ;incoporate) nu am preamplificare iar impedanta intrarii de linie e foarte mica in comparatie cu cea de chitara. Se poate obtine un ton bun(am reusit eu) cu o Realtek HD : chitara-> preamp(de fapt doar boost de 6 db) -> dibox ->line in-> amplitube(bineinteles folosing asio4all). Indiferent ce placa de sunet ai , ai nevoie de un procesor potent, macar un intel core 2 duo de 2.6ghz ca sa-ti ruleze aplicatia in 24 bit la 96Khz.

In principiu :lol: cu banii de pe sculele /softurile enumerate mai sus iti iei un combo (chiar si unul pe lampi daca iei in considerare si pretul softului Amp3). Astfel nu te auzi in casti(boxe de pc;care trebuie sa fie active si mari ca sa sune bine) , nu esti limitat la 6 m in jurul pcului si obtii un ton mult mult mai bun.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
intre lp studio si lp 100 nu sunt diferente asa mari care sa justifice cele 600 ron in plus, pe mine ma intereseaza comparatie intre lp 100 care costa 1000 ron sau lp standard cu variatiile sale de modele care costa undeva intre 16 si 2000 ron.

 

ai dreptate ca nu suna deloc bine pe pc dar pe de alta parte o iau de la 0 cu chitara deci pt inceput nu e nevoie de cine stie ce calitate a sunetului,am de invatat note, acorduri, teorie muzicala, etc:)

 

si vreau epiphone nu aria sau altceva

 

singurele diferente pe care eu ca incepator le vad intre cele doua modele sunt dozele, lp100 are unele no name, standard are doze alnico classic care probabil ca suna mai bine

 

 

Diferențele dintre LP100 și LP Studio sunt destul de mari: LP Studio are corpul de dimensiunile unui Les Paul original și gâtul este lipit (set neck). Dacã mã gândesc bine, diferențele dintre LP Studio și Standard nu meritã diferența de bani, nu sunt decât diferențe cosmetice.

 

În altã ordine de idei, ar trebui neapãrat sã ai în vedere Vintage V100, se ține foarte bine pe lângã Epiphone LP Standard, la un preț mai mult excelent.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest uisanata

Funny.

Am avut si eu aceeasi dilema acum mai mult de o saptamana. Si eu sunt incepator, am o chitara acustica primita acum vreo 12 ani si doar de vreo 3-4 luni m-am apucat sa o studiez.

Si eu vroiam musai epihone, nu alte copii.

 

Intre LP100 si LP Standard e diferenta de doze. Cele de pe standard sunt similare cu cele de pe gibson. Am vazut poze de prin magazinele online din SUA unde plasticul de protectie era inscriptionat cu ceva gen "gibson alnico V humbuckers". Du-te la magazine si zdrangane-le un pic. Ceva-ceva tot te lamuresti care e diferenta.

 

intre standard simplu (numai ebony black) si celelalte standard (plain top si plus top) e diferenta numai de furnir. in rest toate piesele sunt 100% la fel.

 

eu am ales standard. pentru 319+30 euro (30 e transportul) e perfecta. a venit in cinci zile si am primit-o ieri :lol::)

Link to comment
Share on other sites

Guest muzicel chitarescu
Funny.

Am avut si eu aceeasi dilema acum mai mult de o saptamana. Si eu sunt incepator, am o chitara acustica primita acum vreo 12 ani si doar de vreo 3-4 luni m-am apucat sa o studiez.

Si eu vroiam musai epihone, nu alte copii.

 

Intre LP100 si LP Standard e diferenta de doze. Cele de pe standard sunt similare cu cele de pe gibson. Am vazut poze de prin magazinele online din SUA unde plasticul de protectie era inscriptionat cu ceva gen "gibson alnico V humbuckers". Du-te la magazine si zdrangane-le un pic. Ceva-ceva tot te lamuresti care e diferenta.

 

intre standard simplu (numai ebony black) si celelalte standard (plain top si plus top) e diferenta numai de furnir. in rest toate piesele sunt 100% la fel.

 

eu am ales standard. pentru 319+30 euro (30 e transportul) e perfecta. a venit in cinci zile si am primit-o ieri :lol::)

 

 

dupa ce am zdranganit diverse chitare in diverse magazine m-am oprit la epiphone lp 100 pe care am si cumparat-o:)

 

probabil ca aveam si alte alternative dar asta mi-a placut mai ales ca e si neagra si a costat 1085 ron

 

la nivelul la care sunt in materie de cantat la chitara orice chitara mi se pare ca suna la fel, am ales sa iau o chitara cat de cat ieftina dar nu ultima janghina:)

 

 

am "testat" si vintage v100 care e mai solida decat lp 100 si mai grea un pic, e ok insa desi plecasem chitit sa o cumpar, dupa ce am vazut-o nu mi-a mai placut, era finisata un pic cam "china" pt gusturile mele asa ca am ales cu ochiul nu cu urechea:)

 

tu cum inveti? esti autodidact sau cu profesor?

Link to comment
Share on other sites

Guest uisanata

autodidact, ca nu prea as avea timp de profesor.

am dat jos o gramada de dvd-uri cu lectii.

un site foarte ok pentru incepatori este guitarjamz.com - are si canal pe youtube, poti sa accesezi gratis 3 zile (suficiente pentru 'invatat') cele 500+ lectii

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Intre LP100 si LP Standard e diferenta de doze. Cele de pe standard sunt similare cu cele de pe gibson. Am vazut poze de prin magazinele online din SUA unde plasticul de protectie era inscriptionat cu ceva gen "gibson alnico V humbuckers". Du-te la magazine si zdrangane-le un pic. Ceva-ceva tot te lamuresti care e diferenta.

 

Înțelegem cã ești începãtor cu ale chitãrii, dar nici la cititul specificațiilor sau posturilor anterioare nu te descurci?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.