www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Vox Tone Lab Se


Recommended Posts

Din specificatiile unui Vox Tone Lab SE:

 

"Signal processing: A/D conversion: 20bit, D/A conversion: 20bit, Sampling frequency: 44.1KHz"

 

Sint cutii de plastic cu specificatii digitale net superioare celor ale efectului digital de la Vox - si care suna pe masura, adica FOARTE bine. Accept ca unii se entuziasmeaza la rece pe forumul RGC, si le respect temperatura inalta a sentimentelor, dar 20 bit si 44.1 nu sint tocmai un punct de plecare pentru afirmatiile exclusiviste ale Atelierul. Stiu FOARTE bine ce diferenta este intre un dispozitiv 24 bit 48 kHz/96 kHz si ceva la 20 bit pe 44 kHz. De aceea, eu nu inghit pe nemestecate exclusivismul tonelabian al lui Atelierul... Ii recomand un ton mai intelept si un studiu mai atent si mai respectuos al sunetului altor efecte, care sint facute de oameni foarte capabili. Numai Korg, par egzamplu, au o istorie impresionanta a proiectului OASYS (cel vechi, placa PCI cu DSP inclus), din care au folosit tehnologie la toate efectele si synthurile lor de azi. Desi nu sint multumit de specificatiile digitale ale seriei AX de la Korg, am mari retineri de la ai numi producatori de "chinezarii din plastic cu tonuri mai toate asemanatoare intre ele" - una este gindit, si alta este faurit in China (oricum, cred ca si VOX produc in China seria Tonelab, altfel ar fi mult mai scumpa). Mai usor cu afirmatiile, Atelierul, sint unii pe aici care chiar cunosc calitatea concurentei firmei VOX in domeniul digital si stiu sa respecte munca exceptionala a unor ingineri in DSP care au contribuit enorm la viata muzicii contemporane.

 

Sa facem o precizare:

VOX (inclusiv divizia de amplificatoare) apartine si este marca a lui KORG, la ora asta.

Efectele VOX sunt high-end pentru Korg asa ca nu trebuie facuta o astfel de comparatie.

 

Plus ca un 20bits pentru efectele digitale la tonelabs, si 24bits pentru simulatoare de amp-uri (scrisi pe hartie) nu trebuie comparati decat cu urechea (sau eventual cu osciloscopul, dar aici trebuie sa stii multa teorie)...

Link to comment
Share on other sites

Vox sint detinuti de Korg, nu incorporeaza tehnologie Korg.

 

Efectele Vox nu sint high end pt Korg, sint pur si simplu efecte Vox, adica pentru acea parte din piata pe care efectele Korg nu o acopera - Vox este un sunet Vox, inainte de toate. Efectele Korg sint generice.

 

Nu am facut o comparatie intre Vox si Korg. Am spus ca nu face sa dai cu bita, verbal, dispretuitor, peiorativ, in cei ce nu fac efecte Vox digitale. Am dat Korg ca exemplu al unei traditii stralucite in dezvoltarea de tehnologie de procesare digitala a sunetului, tehnologie care se regaseste si in ampsimurile Korg.

 

"un 20bits pentru efectele digitale la tonelabs, si 24bits pentru simulatoare de amp-uri (scrisi pe hartie) "

 

Efectele digitale de la Tonelabs de care vorbesti sint si ampsimuri...

Vorbind de cei 24 bit ai convertoarelor, ma refeream la noile efecte de la Zoom, care au un sunet impecabil, socant de limpede si clar, foarte bine definit (banuiesc ca au generatoare de tact foarte bune si jitter extrem de scazut). La fel, urechea spune multe si in acest caz.

Oricum, ceea ce nu imi place este faptul ca putini producatori spun pe ce latime de banda lucreaza intern toate aceste efecte - 20 bit cu jitter mic este suficient daca intern DSP-ul merge minim pe 32 de bit, spre exemplu.

Link to comment
Share on other sites

daca tot a intrat in detalii atat de mult MMG .. ce ne poate spune despre Line6 .. ca si astia sunt asi in digital ... In special despre generatiile astea noi de POD ... XT .

Link to comment
Share on other sites

Vox sint detinuti de Korg, nu incorporeaza tehnologie Korg.

 

Efectele Vox nu sint high end pt Korg, sint pur si simplu efecte Vox, adica pentru acea parte din piata pe care efectele Korg nu o acopera - Vox este un sunet Vox, inainte de toate. Efectele Korg sint generice.

 

Nu am facut o comparatie intre Vox si Korg. Am spus ca nu face sa dai cu bita, verbal, dispretuitor, peiorativ, in cei ce nu fac efecte Vox digitale. Am dat Korg ca exemplu al unei traditii stralucite in dezvoltarea de tehnologie de procesare digitala a sunetului, tehnologie care se regaseste si in ampsimurile Korg.

 

"un 20bits pentru efectele digitale la tonelabs, si 24bits pentru simulatoare de amp-uri (scrisi pe hartie) "

 

Efectele digitale de la Tonelabs de care vorbesti sint si ampsimuri...

Vorbind de cei 24 bit ai convertoarelor, ma refeream la noile efecte de la Zoom, care au un sunet impecabil, socant de limpede si clar, foarte bine definit (banuiesc ca au generatoare de tact foarte bune si jitter extrem de scazut). La fel, urechea spune multe si in acest caz.

Oricum, ceea ce nu imi place este faptul ca putini producatori spun pe ce latime de banda lucreaza intern toate aceste efecte - 20 bit cu jitter mic este suficient daca intern DSP-ul merge minim pe 32 de bit, spre exemplu.

 

Nu am spus ca incorporeaza tehnologie Korg (desi este posibil acum) ci ca este firma "apartinatoare".

Totdeauna in astfel de combinatii se incearca sa se acopere gama de la preturi mici (low-end) pana la preturi mari, fara a se face intersectari de tehnologie (inclusiv calitate, features, etc...)

 

Nu spun ca nu-mi plac efectele Korg, sunt foarte multumit de ele (am avut cateva si au fost ok: citez din memorie dar s-ar putea sa ma insel: A3, A5, A6, AX100G) foarte bune pentru pretul lor (si la timpul respectiv).

Si Zoom-ul este ok: am avut 3030 si inca mai am un rest de 4040 (s-a spart o pedalutza).

 

Vreau sa subliniez ca la procesoarele de "firma" pretul este imediat si neconditionat (dupa parerea mea ca sa spun asa) reflectat in calitatea sunetului, plus facilitati, si calitati constructive.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.