www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modelling Proc. + Combo Amp?!


Guest batucada
 Share

Recommended Posts

Guest batucada

salut! sunt un nou user pe aici, si m ar interesa ce pot face sa scot sunetul pe lampa al unui prcesor VOX SE TONELAB prin HUGHES AND KETTNER TOUR REVERB? am inteles ca nu se prea inteleg 2 amp uri intre ele, dar poate cumva se poate rezolva...asa mai romaneshte... :)

daca ma poate ajuta cineva cu aceasta problema, i as ramane recunoscator...thx.

Link to comment
Share on other sites

H&K are effect loop? din cite imi aduc eu aminte da. Asta inseamna ca poti sa bagi procesorul in eff return, astfel intrind direct in puterea de la H&K. Folosesti procesorul ca preamp, toate reglajele de ton, volum, le faci din el. In mod normal in situatia asta anulezi speaker simulation din procesor.

Link to comment
Share on other sites

Guest batucada

am mai incercat da nuh s convins ca ma plug uit mufele unde trebe....asa cadaca ai putea sa ma si lamnuresti unde ce si cum ar fi tzutz.. :) ..ma folosesc si de sen-returnu din proc.?

Link to comment
Share on other sites

Guest batucada

ok dude....ma descurc io cumva....acuma numa bine stiu ca inca ma mai pot folosi de amp...

deocamdata nuh am destule cabluri, ca mi se futura....thx

Link to comment
Share on other sites

tu-ti bagi une tre chitara si iesi prin l sau r mono care o fi... dupa aia celalalt capat al cablului cu care iesi il bagi in eff loop-ul ampului. simularea de cab nu o scoti pt ca va suna ca curu.doar daca ai un cabinet si head fa asta.cel putin din ce am incercat eu. ideea e ca poate sa sune sau nu bine.procesoarele astea, si poate mai mult ca altele tonelabul se inteleg numa cu anumite ampuri. asta inseamna ca daca folosesti calea normala, adica chitara-procesor-inputul ampului ai mari sanse sa nu sune bine, ma rog, sa nu sune ca procesorul in casti, ca ma gandesc ca asta cauti. teoretic daca folosesti ef loopul unui amp ar trebui sa sune, pt ca nu mai treci prin preamp ci folosesti doar puterea.practica a demonstrat ca nu totdeauna merge chiar si asa, in sensul ca sunetul tot nu e acelasi, chiar daca s-au folosit ampuri f bune, pe lampi, gen marshall, fender, mesa etc.

trebuie sa incerci si vezi tu daca esti multumit. deocamdata solutia optima este un amp de keyboard, cu "flat response" si RECOMAND ca eq-ul sa aiba hi si low mid.neaparat, daca vrei sa redai prin amp exact ce e in casti.

daca folosesti eff loop-ul atunci nu.

iar cea mai buna solutie e un atomic reactor amp, pe lampi, special pt asa ceva

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest batucada

bah acuma m am lamurit...multzam de raspunsuri...am sa incerc sa vad ce pot face...

chestia cu atomic reaktoru o stiam numa ca lipsesc banii... :)

voima savad daca ma pot folosi de amp care l am, ca sa scot ceva din proc ala....

nah sa speram ca mere cat de cat treaba asata...

daca mai am nelamuriri..... o sa postez.....

daca merge cum vreau io atunci iara ma sa postez, pt. a mi exprima parerea...

dca nuh mai postez inseamna ca mi am dat demisia.... :)

glumeam....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.