www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Achizitionare Chitara Electrica :p


Micutu JBJ
 Share

Recommended Posts

Salut! Vreau si eu sa ma apuc sa strang bani sa-mi iau o chitara electrica si am doua probleme :

 

1. Vreau sa pot canta cu ea melodii ca asta : http://www.youtube.com/watch?v=BZ5nL-oGX1g...feature=related  si ca asta : http://www.youtube.com/watch?v=Lq8i2i2ZRHA . Am vazut pe un site de chitari un model ESP KH-202 la 20 de milioane? Se poate realiza acest lucru cu un asemenea model ? 

 

2. Sunetul poate fi redat prin amplificator ... si printr-un sistem  ( sau boxe chiar ) directi din calulator . Pentru asta , am vazut ca are cineva doar un program cu multe tonuri si canta cu un model de la metal agressive pana la blues doar selectand un ton diferit ? Aveti idee la ce program ma refer ? Si .. este necesara schimbarea placii de sunet ? A mea e cam .. normala :)

 

Atat pt acum :)) , multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain

despre ESP KH-202... numa de bine, n`o sa`ti recomand alta chitara in aria aia de pret deoarece sunt sigur ca o vor face colegii mei care urmeaza

poti canta megadeth si metallica cu ea, cu siguranta, de bed of roses probabil s`ar potrivi alt model, dar nu stiu

programul despre care vorbesti cred eu este guitar rig 4

eu de exemplu pot selecta diferite modele, 80s rock, blue jazz bla bla, deoarece are presetari cu combinatii de amplificatoare cabinete si efecte ce le are in dotare

cat despre placa de sunet, eu folosesc una mai putin decat normala si tot nu am probleme, decat cu un anumit bazait enervant dar aproape insesizabil [sau m`oi fi obisnuit eu cu el]

asa ca atata timp cat are placa de sunet suport asio, poti sa o folosesti in masura`n care nu te enerveaza bazaitul mentionat adineaori

bafta la cantat

Link to comment
Share on other sites

Ehehehe :) De ce e funny ? :)) Sunt si eu dilema mare  :)) . 

 

Sincer pe mine m-a mirat pretul ( asa de mic :lol: ) cand am vazut . Imi place forma , are si tremolo ( vroiam de la inceput ) si .. e kirk hammet nah:)) . Nene placa de sunet nu am putut sa o determin , sincer nu ma gasit nimic despre ea . Are doar 3 mufe  ... si probabil este model mai vechi pentru ca era cand am luat PC-ul acum 2 ani intergrata . Singura chestie , cand o sa desfac calculatorul sa-l dezgrop din straturile de noroi, praf , tarana si ce mai zace in el va pot spune , dar dupa cum am vazut nu asta e prea important . Asta nu stiam , ca pot fi sigur ca ii pot schimba sunetul ... multumesc frumos ! 

 

PS : Puteti da si alte recomandari de modele ? Si tot cam in aria asta .. 15 -20 mil . 

Link to comment
Share on other sites

Capish ! Nu eram sigur ca daca iau o chitara , sa se auda ca dracu cand cant alt gen , mai usor ,sau prea palid cand vreau metal ^^ . Acum am inteles . 

 

Dar m-ai mai pus intr-o dilema . Cu tremolo ai spus ca sunt mai greu de acordat . Daca folosesc ceva , un software pe PC , sau un tuner cum am la acustica nu ar fi mai usor ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.