www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Wahwah Dunlop Crybaby Gcb95


Guest frusciante
 Share

Recommended Posts

Guest frusciante

salutare!

am avut un 1 aprilie plin, dar nu scriu ca sa ma plang :)

azi a ajuns, desfac, pun baterie 9v noua, cablez, dezamagire.

pe bypass se comporta normal.

dupa comutarea pe potentiometru - aproape mute. "aproape" insemnand: un foarte slab semnal pe iesire, insotit de un scratch in anumite pozitii ale pedalei asemanator unui potentiometru de boxa de calculator bine folosit in prealabil. pocnete de-alea pe care le stie toata lumea, nu mai trebuie descrise. si semnalul ala foarte slab din difuzor este la fel de foarte slab modulat, aproape nici nu-ti dai seama ca e wah.

cablurile sunt in regula, bateria noua (sau sa-i trebuiasca baterie mai pretentioasa?). n-am avut amp sa o testez si nici vreme. proba i-am facut-o prin comp (oare e cu totul alt comportament pe un amp?)

ce am dedus eu este ca:

1. daca face bypass circuitul este in regula

2. daca se comuta de pe bypass pe pot e in regula si comutatorul

3. potentiometrul pare sa fie veriga slaba

intrebarile mele sunt: a mai patit cineva gogomania? si ce solutii am?

a venit de la thomman, am de gand sa-i fac retur. aveti idee daca ma costa transportul?

mii de multumiri pentru mult asteptatele lamuriri.

Link to comment
Share on other sites

salutare!

am avut un 1 aprilie plin, dar nu scriu ca sa ma plang :)

azi a ajuns, desfac, pun baterie 9v noua, cablez, dezamagire.

pe bypass se comporta normal.

dupa comutarea pe potentiometru - aproape mute. "aproape" insemnand: un foarte slab semnal pe iesire, insotit de un scratch in anumite pozitii ale pedalei asemanator unui potentiometru de boxa de calculator bine folosit in prealabil. pocnete de-alea pe care le stie toata lumea, nu mai trebuie descrise. si semnalul ala foarte slab din difuzor este la fel de foarte slab modulat, aproape nici nu-ti dai seama ca e wah.

cablurile sunt in regula, bateria noua (sau sa-i trebuiasca baterie mai pretentioasa?). n-am avut amp sa o testez si nici vreme. proba i-am facut-o prin comp (oare e cu totul alt comportament pe un amp?)

ce am dedus eu este ca:

1. daca face bypass circuitul este in regula

2. daca se comuta de pe bypass pe pot e in regula si comutatorul

3. potentiometrul pare sa fie veriga slaba

intrebarile mele sunt: a mai patit cineva gogomania? si ce solutii am?

a venit de la thomman, am de gand sa-i fac retur. aveti idee daca ma costa transportul?

mii de multumiri pentru mult asteptatele lamuriri.

Iti spun din proprie experienta ca wah-urile sunt sensibile la impedanta sculei in care intra mai departe. Eu am avut probleme cu unul (zgomote de alta natura ce-i drept)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest frusciante

am mai citit pe net pareri ale utilizatorilor care se plang de probleme asemanatoare si care au incercat si cu baterie si cu adaptor. din pacate nu am un adaptor potrivit ca sa probez.

in legatura cu transportul, mentionez ca fiind abia primit produsul si implicit fiind in garantie, ma costa schimbarea sau reparatia produsului in vreun fel? ar fi destul de eronat. si nici nu cred ca tzine varianta cu un refund asa printr-un email sau telefon.

@red: m-ai pus pe ganduri cu "Asa ca nu inseamna nimic daca ai semnal pe "off"". asta extinde plaja defectiunilor ce ar putea sa le posede pedala :)

@mihaitarta: fac tot posibilul sa testez pe un amp seara aceasta, interesant ce ai precizat. adaug totusi ca nu apar zgomote decat cele de natura fizica ale potentiometrului, acel scratch local in anumite pozitii ale pedalei si doar in miscare.

multumesc pt reply-uri. inca sunt nelamurit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.