www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari De Incepator


Guest VarcoAlex
 Share

Recommended Posts

Guest VarcoAlex

Povestea este una simpla , vreau sa ma apuc sa cant la chitara dar am cateva intrebari pentru voi :

 

1) As vrea un site de unde pot cumpara corzi cat de cat ieftine deoarece nu cred ca imi trebuie corzi de 1 milion momentan

( am rupt coarda Mi , cred , a treia coarda subtire

2) Care este diferenta intre corzi , ca am vazut corzi de 11 ron , 25 ron , 50 ron dar nu pricep , ce au asa special ?

3) Care e treaba cu corzile de 10 de 11 de 12 etc ....

Link to comment
Share on other sites

1. www.mcmusic.ro , www.guitarshop.ro ... cauta si tu in orasul tau un magazin muzical sa nu platesti transport prea mult

2. Calitatea, materialul.. Unele corzi "se duc" repede, altele mai greu (depinde si de cat canti)

3. Grosimea corzilor. O coarda cu grosime mai mica va fi mai usor de apasat dar se va uza mai repede, alta de grosime mare va fi mai greu de apasat dar te va tine probabil mai mult. Nu sunt sigur daca grosimea afecteaza rezonanta

Link to comment
Share on other sites

Eu cumpar ghs de 0.008 de la (dami pm daca vrei linku e banat pe forum) da un google. Merita. Iti zic sa sa nu iei mai scumpe de 20 de ron nu se merita. Luam din aia de 30 de lei mi se rupeau in fiecare 2-3 saptamani aasta de 15 lei il am pe chitara deja de 3 luni aproape :)

Edited by Lovele
Link to comment
Share on other sites

Guest VarcoAlex

Multumesc pentru raspunsuri . Voi mai reveni cu alte intrebari mai incolo

 

 

 

:) PS : Stau langa Ploiesti , imi puteti spune vre-un magazin din Ploiesti de muzica ? Ca singurul pe care il stiu s-a desfintat

Edited by VarcoAlex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.