www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vocal ºi Chitarã în Acelaºi Timp. Exerciþii?


Guest JXL

Recommended Posts

Salut , de ceva timp am început sã cânt ºi vocal în acelaºi timp cu chitara . La multe piese nu am probleme de ritm sau sã mã încurc , atunci când cânt chitarã ºi vocal în acelaºi timp , dar sunt unele la care chiar nu pot sã țin linia melodicã a chitarei deoarece cum bag vocal , imediat tind sã mã țin dupã ºi nu dupã chitarã.

 

O astel de melodie ar fii aceasta : http://www.youtube.com/watch?v=7GmDldUgEzk

(partea cu voce de la început , pânã sã înceapã percuția)

Întrebarea mea ar fii : Cum aº putea sã fac sã îmi iasã la toate melodiile ? Cânt la chitarã de 2 ani . E ceva ce vine de la sine sau se face cu f mult antrenament?.

Edited by JXL
Link to comment
Share on other sites

trebuie exercitiu.. incearca sa canti piese usoare,

 

cateva exemple ar fi de la Megadeth(in ordinea dificultatii):

 

Peace Sells(e destul de usoara)

Tornado of Souls(incearca sa inveti tot cantecu la chitara si sa bagi si versurile, nu e prea grea, si partile foarte grele combinate chitara+voce sa le lasi pt mai tarziu)

Back in the Day(destul de greu de coordonat mana si gura pe asta)

Mechanix(crima si pedeapsa :) cam cea mai grea piesa de la ei de bagat si chitara si voce.. daca ajungi vreodata sa poti sa o canti la perfectie si chitara si voce numai respect)

 

dar ca idee, da, vine de la sine.. o sa te obisnuiesti la un moment dat. pana la urma si James Hetfield la inceput era doar vocal si de-abia dupa aia a luat chitara la mana, si acum e printre cei mai buni chitaristi de ritm. Mustaine a facut invers, deci se poate oricum ai da-o.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Din ce am auzit (+ un pic de experienta proprie), se dezvolta cu exercitiu si experienta. Un exercitiu pe care l-am vazut recomandat este sa cinti o progresie de acorduri in timp ce cu vocea faci ceva fara nici o legatura: discuti cu cineva, spui o poezie, spui tabla inmultirii etc. Cu timpul, miscarea miinilor se va automatiza si ele vor fi independente de voce - sau viceversa.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am auzit (+ un pic de experienta proprie), se dezvolta cu exercitiu si experienta. Un exercitiu pe care l-am vazut recomandat este sa cinti o progresie de acorduri in timp ce cu vocea faci ceva fara nici o legatura: discuti cu cineva, spui o poezie, spui tabla inmultirii etc. Cu timpul, miscarea miinilor se va automatiza si ele vor fi independente de voce - sau viceversa.

 

Asta pot s-o fac fãrã probleme , am încercat , dar la melodii mi se pare mult mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.