www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Scap De Pacaiala?


barbarossa
 Share

Recommended Posts

ok am nisjte probleme cu lp-ul.

coarda g pocneste cand o acordez.face pac la nut cand strang cu cheita.frustrant este ca se intampla exact cand coarda atinge pitch-ul dorit, in speta f#.asta face acordatul un pic cam stresant, fiinca pitchul sare fie prea sus cand strang cheita fie prea jos cand o cobor. nush daca ma fac inteles. ideea e ca probabil trebuie pus la nut niste ulei sau asa ceva, ca sa alunece calumea. vreun sfat ceva?...

ah an by the way...unde gasesc un hardcase pt lp?si cat costa?

Link to comment
Share on other sites

de prins e prinsa. intotdeauna am grija ca sa se infasoare de vro 2-3 ori.asta e chiar de 4 ori.

corzile sunt ernie ball slinky, acuma schimbate.am crezut ca poate era din cauza vechilor corzi, ca la fel pateam, da le-am schimbat si tot asa.

iar ceea ce se intampla este ca in momentul in care mai mult sau mai putin ajung la pitchul dorit , sa zicem armonica la 7 pe g sa sune ca cea de la 5 pe d, adica nota c#, pt ca o acordez 1/2 down, pac sare si ajunge undeva la d sau la c, in functie daca strang sau las coarda.

mama ce frustrant e... bine pana la urma tot o nimeresc, ca o iau cu incetul, cu foarte incetul :) ....

oricum, n-am mai patit asa ceva niciodata.

ce-i drept ca n-am mai avut chitara fara locking nut de f multi ani...

Link to comment
Share on other sites

Da, dar daca era de la nut nu cred ca se intampla poc-ul asta in aceeasi pozitie, deci la aproximativ aceeasi tensiune.

Si mai e ceva: corzile noi sunt de acelasi calibru cu cele vechi?

 

sunt de acelasi "calibru", insa sincer nu stiu ce relevantza are acest aspect...

poc-ul se aude, si se "simte" din zona nut-ului.iar cand se schimba pitch-ul este vorba de o schimbare mica, dar nu cea normala, naturala care vine odata cu rotitul cheitei.sare ceva de genu jumatate de semiton...

Link to comment
Share on other sites

Hombre, daca-s cozi noi, lasa-le sa se aseze. Ai rabdare o zi, doua, o saptamana :)

Daca face in permanenta asa, incearca sa dai pe cantul pragusului (nut) de la coarda aia, cu o mina de creion tip B sau 2B (grafit moale si uleios).

 

Anyway, ce dreaq model de LP ai? nu-mi zice ca Gibson, ca nu cred ca ala face asha.... :)

Link to comment
Share on other sites

Daca face in permanenta asa, incearca sa dai pe cantul pragusului (nut) de la coarda aia, cu o mina de creion tip B sau 2B (grafit moale si uleios).

 

Anyway, ce dreaq model de LP ai? nu-mi zice ca Gibson, ca nu cred ca ala face asha....

 

 

 

stiu ca tre sa se aseze corzile, si s-au asezat.am avut eu grija de asta.

intradevar, asta era...chestia cu grafitul...stiam asta dar parca nu eram sigur.sa vedem daca mere.

si e un epi, nu un gibson.dar si gibsonurile pot sa rezerve tot felu de surprize

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.