www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Fel De Chitara Este Aceasta?


Guest Allexandru
 Share

Recommended Posts

Guest Allexandru

corpul pare a fi de acustica iar sistemul de prindere de clasica...griful ca latime cred ca tot de acustica e....chitara am luat-o de la cineva care a tinut-o in cui multi ani fara corzi...momentan am luat corzi de acustica dar le-am slabit deoarece nu stiu daca pot fi folosite pe aceasta chitara, am verificat pe interior si nu are nici trussrod...astept parerile voastre

Chitara este o Reghin Sp I 3/4 cred ......desi pare mai mare :)

post-12740-1267395907_thumb.jpg

Edited by Allexandru
Link to comment
Share on other sites

E clasica, pune-i corzi de nylon.

Acum vreo 23 de ani am cumpãrat si eu o astfel de chitarã. [O mai am ºi acum, dar e surghiunitã, dupã uºã.]

Este o chitarã clasicã 3/4 [Reghin, posibil pentru export], ºi chiar a sunat foarte bine (cu corzi de plastic).

La a mea au apãrut în ultimii ani zumzãieli suplimentare (datorate slãbirii unor îmbinãri interioare din cutia de rezonanțã), iar griful e destul de uzat.

 

L.E.: Aceasta (din fotografie) aratã bine. Dacã nu falseazã supãrãtor dealungul grifului, atunci e de pãstrat. ["Top"-ul este "solid", ºi material bun.]

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Guest Allexandru
Acum vreo 23 de ani am cumpãrat si eu o astfel de chitarã. [O mai am ºi acum, dar e surghiunitã, dupã uºã.]

Este o chitarã clasicã 3/4 [Reghin, posibil pentru export], ºi chiar a sunat foarte bine (cu corzi de plastic).

La a mea au apãrut în ultimii ani zumzãieli suplimentare (datorate slãbirii unor îmbinãri interioare din cutia de rezonanțã), iar griful e destul de uzat.

 

L.E.: Aceasta (din fotografie) aratã bine. Dacã nu falseazã supãrãtor dealungul grifului, atunci e de pãstrat. ["Top"-ul este "solid", ºi material bun.]

 

 

cu corzile de acustica suna bine dar coarda din mijloc suna cam spart...nu stiu care e problema...ca nu are nicio crapatura, ai idee care ar fi solutia? mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.