www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tot Mi Se Rupe Coarda Sol Cand O Strang.. (acustica)


Guest Ice 9
 Share

Recommended Posts

Vazand ca G-ul suna aiurea din cauza ca a inceput sa se rupa cate putin prin locurile unde fac bend-uri mari, am zis sa-l schimb azi.. problema e ca de fiecare data mi s-a rupt cand l-am strans, cam cand ajung pe la C, la ultima tura. Folosesc un tuner electronic plus ca stiu si eu chestia cu D 5 = G open, deci sunt sigur ca nu il strang peste punctul normal si oricum aud ca nu suna ca open G.

 

M-am uitat la nuca si nu pare sa aiba vreo problema incat sa nu alunece coarda cum trebuie cand o strang, iar tuning peg-ul nu stiu ce sa zic.. am luat o coarda de otel subtire si am inceput sa o frec de ala sa vad daca simt ceva, nu-mi pare perfect finisat neaparat dar nici nu simt vreun burr.

 

Doua corzi am rupt, prima am trecut-o direct prin gaura, a 2-a am rotit-o intai pe dupa tuning peg si apoi am trecut-o prin gaura apoi. Ambele mi s-au rupt aproximativ din locul in care coarda incepe sa intre pe curba peg-ului (cand e tensionata, pe la C, iar locul unde se rupe e exact unde intra pe curba lina a peg-ului). Scuzati-ma daca m-am exprimat prost pe alocuri dpdv muzical, dar nu sunt profesionist in domeniu iar pentru mine e doar un hobby.

 

Acuma, avand in vedere ca am ramas fara G-uri si doar cu multi nervi, ce dumnezeu are :) ? Am mai facut asta de multe ori totusi. Mentionez ca pana acuma am mai rupt inca 2 mai demult, ambele cam tot din zona aia ceea ce mi se pare suspect.. un G si E subtire.

 

EDIT: Am mai gasit un G prin arhiva :) . Acuma, vreau sa stiu care e problema sa nu-l rup si pe asta ca n-am chef sa ma duc azi pe la muzica sau alt magazin, nici nu stiu daca e deschis (duminica). Inca o chestie, daca se rupe si asta, pot pune un B ? Si cum ar suna. Va multumesc mult.

Edited by Ice 9
Link to comment
Share on other sites

Guest Ice 9

Se rupse si al 3-lea G ieri... pusesem un B ca sa pot exersa, la o octava mai mica :) . Anyway, am cumparat azi un G cu gauge putin mai mare si nu s-a mai rupt.. corzi de calitate proasta probabil, chitara nu are nimic..

 

Closed.

Edited by Ice 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.